Dlaczego kot nie je?

Kot nie chce jeść – sprawdź co to oznacza i co wtedy zrobić

Przyczyny braku apetytu u kota mogą mieć różne podłoże. Stosunkowo rzadko zdarza się, żeby mruczek cierpiał na brak apetytu, ponieważ jak wiemy, koty są ogromnymi łakomczuchami i nigdy nie odmówią dobrej przekąski. Czasami jednak zdarza się, że w organizmie kota coś przestaje prawidłowo funkcjonować. Jakie mogą być przyczyny problemów z łaknieniem i kiedy należy zacząć się martwić? Co robić, kiedy kot nie chce jeść? 

Przyznam, że temat braku apetytu u kota jest mi szczególnie bliski, ponieważ przerabiałam go z każdym ze swoich kotów. U każdego brak apetytu wynikał z innego problemu, o czym opowiem za chwilę. Zacznijmy od tego, od czego właściwie apetyt zależy. 

Przede wszystkim to, że kot mało je, może być kwestią osobniczą. Jedne koty po prostu jedzą mniej, tak samo, jak niektórzy ludzie jedzą mniejsze porcje. Wynika to między innymi z różnego tempa metabolizmu, który jest uzależniony od wielu czynników, między innymi od wieku. Im młodszy kociak, tym szybsza jest jego przemiana materii, im jest starszy, tym bardziej zwalnia. Oczywiście cały czas mówimy o zdrowych osobnikach, ponieważ w przypadku, kiedy kot cierpi na przykład na nadczynność tarczycy, jego metabolizm ma wręcz szalone tempo, które musi zostać opanowane przed podawanie do końca życia odpowiednich leków. 

Apetyt zależy również od temperatury otoczenia, co znaczy, że zimą zwierzaki mogą jeść więcej, a wiosną – mniej. Nie ma w tym zupełnie nic dziwnego, chodzi tylko o to, że w zimniejsze dni potrzeba więcej energii do ogrzania ciała. 

Bardzo ważny aspekt to również kwestie genetyczne – kot może jeść mniej, bo jego rodzice i dziadkowie też jadali mniejsze porcje. Oczywiście najważniejszą kwestią jest kwestia zdrowia, a raczej chorób, przez które kot nie chce jeść i jest osowiały. 

Dlaczego kot nie je? 

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, dlaczego kot nie je (i nie pije). Niestety nasze mruczki nie są w stanie powiedzieć nam, dlaczego nie mają apetytu, albo czy coś je boli. Do możliwych przyczyn braku apetytu u kota należą: 

Reklama
  • 1. Zarobaczenie
  • 2. Niedrożność układu pokarmowego
  • 3. Cukrzyca
  • 4. Niewydolność nerek
  • 5. Zapalenie dziąseł
  • 6. Nadżerki na języku
  • 7. Choroby dziąseł i zębów
  • 8. Obfity kamień nazębny 
  • 9. Nadczynność tarczycy (kot nie chce jeść i chudnie, albo je bardzo dużo i też chudnie). 

Oczywiście lista jest o wiele dłuższa, ale wyżej wymienione przypadłości są tymi, które występują najczęściej. 

Brak apetytu u kota może być też skutkiem osłabienia węchu, co może nastąpić w wyniku choroby, ale również przez zwykłe starzenie. Niestety u kociaków zmysł węchu jest nierozerwalnie połączony ze zmysłem smaku, dlatego jeśli nie czują dobrze jedzenia, mogą mieć o wiele mniejszą ochotę, żeby je zjeść. 

Reklama

Kot może nie mieć apetytu również wtedy, kiedy podawana karma nie odpowiada jego upodobaniom. Pamiętaj, że jeśli kot jest w Twoim domu od niedawna, może nie mieć apetytu przez stres, a dodatkowo może być przyzwyczajony do jedzenia innej karmy. Oczywiście karma powinna być jak najlepiej jakości, ale jeśli w poprzednim miejscu kot był karmiony karmą niskiej jakości, może mieć problem, żeby od razu przestawić się na pełnomięsne jedzenie. W takim wypadku należy podawać gorszą karmę i każdego dnia dodawać do niej coraz więcej karmy wysokomięsnej. Dokładanie lepszej karmy trwa tak długo, aż zastąpi ona w całości karmę gorszą. Dlatego jeśli masz taką możliwość, dowiedz się, co Twój kot jadł w poprzednim miejscu zamieszkania, pozwoli to uniknąć sytuacji, w której kot się buntuje i nie chce ruszyć ani kęsa. 

Stres jest kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, przez który Twój mruczek może zupełnie nie mieć apetytu. I trudno mu się dziwić, w końcu my sami często nie mamy ochoty na posiłek w sytuacji silnego stresu. Zastanów się przede wszystkim, co może powodować stres. Może niedawna przeprowadzka, konflikty z innymi zwierzętami w domu, albo niewystarczające zaspokojenie potrzeby zabawy fizycznej i intelektualnej? W razie wątpliwości warto skonsultować się z behawiorystą, który z pewnością dobrze zdiagnozuje problem. Pamiętaj jednak, że przed zdiagnozowaniem jakichkolwiek problemów behawioralnych, kot powinien być dobrze przebadany, ponieważ jego zachowanie może wskazywać na problemy behawioralne, ale jego źródło znajduje się w problemach zdrowotnych. 

Kot nie je i nie pije – co zrobić? 

Jeśli Twój kot nie spożywa posiłków, a co gorsza, nie przyjmuje żadnych płynów przez więcej, niż dobę, niezwłocznie (naprawdę, absolutnie niezwłocznie!) wybierz się z nim do weterynarza, niezależnie od pory dnia, pamiętaj, że istnieją także nocne kliniki, do których możesz się wybrać z kociakiem. 

Leczenie kota na własną rękę może skończyć się tragicznie, ponieważ nigdy nie mamy pewności, co dzieje się w jego organizmie, a badania lekarskie powinny być priorytetem. W przypadku moich kotów, brak apetytu wyglądał praktycznie identycznie. Okazało się, że jedna kotka przestała jeść, ponieważ rozwinęła się u niej nadczynność tarczycy, przez którą była osowiała, zestresowana i unikała kontaktu. Druga kotka przestała jeść , bo była zakłaczona i potrzebowała większej ilości wysianej trawki i pasty odkłaczającej. Kocurek z kolei nie jadł przez dwa dni, bo jak się okazało, był ogromnie zestresowany przeprowadzką i dopiero po podaniu środków uspokajających ruszył jedzenie. Jak widzicie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, dlaczego kot nie je, dlatego koniecznie trzeba skonsultować się z weterynarzem, żeby znaleźć przyczynę! 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Kot miauczy - co to oznacza?

Właściciele dostojnych zwierząt, jakimi są koty, doskonale zdają sobie sprawę z ich roszczeniowej natury. Nasi [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama