Posłanie dla psa — czym należy się kierować przy wyborze posłania, na co zwrócić uwagę

Odpowiednie posłanie dla psa ma duże znaczenie na przespaną noc. Choć mogłoby się zdawać, że czworonóg może zasnąć byle jak i byle gdzie, to jego pozycja oraz miejsce mają w tym wypadku duże znaczenie. Pies potrzebuje wygodnego posłania tak samo mocno, jak człowiek wygodnego łóżka.

SEN JEST BARDZO WAŻNY

Sen jest niezwykle ważną czynnością wykonywaną przez każdy żywy organizm. W trakcie snu pojawiają się procesy w okolicach mózgu będące niezbędne do życia. Do jednych z nich należą takie działania jak naprawa uszkodzonych połączeń nerwowych bądź ich tworzenie. Natomiast brak odpowiedniej ilości snu powoduje znaczące zmiany w układzie nerwowym zwierzęcia (człowieka też), które w sposób bardzo niekorzystny oddziałują na funkcjonowanie organizmu. Niedobór nocnego odpoczynku wywołuje zwiększone wydzielanie hormonów stresu, obniżają odporność oraz zaburzają prawidłowe działanie narządów wewnętrznych. Dlatego też należy zadbać o prawidłowy sen psa.

Każdy organizm posiada własne dobowe zapotrzebowanie na sen. To samo dotyczy psów. Każdy z osobników jest w sposób indywidualny zaprogramowany — ile czasu powinien przeznaczyć na sen. Dodatkowo pojawiają się parametry determinujące dobową aktywność i odpoczynek. Duże znaczenie w tej sprawie mają wymiary danego osobnika. Oznacza to, że aktywność dzienna u dużych psów jest mniejsza o godzinę aniżeli u małych. Wiek zwierzęcia również należy do jednego z czynników związanych z ilością przebytego snu. Szczenięta i psy starsze muszą spać zdecydowanie dłużej niż osobniki będące w sile wieku. Także czworonogi bezpośrednio narażone na intensywne i długofalowe działanie stresów czy innych bodźców potrzebują znacznie dłuższego odpoczynku. Tym samym daje to możliwość regeneracji całego układu nerwowego. Należy mieć świadomość, że nie tylko ilość snu jest istotna na funkcjonowanie zwierzęcego organizmu, lecz również jego jakość. Odpoczynek w formie krótkich drzemek, w złej i niewygodnej pozycji przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. Czworonóg po nocy przebytej w takiej formie może odczuwać jeszcze większe zmęczenie niż przed snem.

POZYCJE, JAKIE PRZYJMUJE PIES W NOCY. CO MOGĄ NAM POWIEDZIEĆ O ZWIERZĘCIU?

Pies potrzebuje wygodnej pozycji, aby jego sen był efektowny. Co więcej, czynniki takie jak poczucie bezpieczeństwa, spokój, a nawet towarzystwo równie mocno wpływają na jego jakość snu. Dlatego należy zapewnić zwierzęciu wygodne posłanie, które powinno być umieszczone w idealnym dla niego miejscu. Branża zoologiczna oferuje mnóstwo form i rodzajów legowisk dla psa dlatego warto zapoznać się z produktami dostępnymi w sklepach.

Nie każda pozycja czworonoga podczas snu pomaga mu się zregenerować. Przykładem może być ułożenie ciała typowe dla komendy „waruj”. Ciało psa w takim momencie jest gotowe do bardzo szybkiej reakcji, działania, więc może on w takim ułożeniu ciała jedynie się zdrzemnąć. Głęboki sen, którego właściwości regenerujące potrzebne są każdemu organizmowi, pies osiąga leżąc na boku. W takiej pozycji zwierzę jest rozciągnięte, a jego kończyny swobodnie rozłożone. Ułożenie to pozwala bardzo szybko osiągnąć fazę REM przez psa. Można także spotkać osobniki preferujące spanie na grzbiecie, z uniesionymi łapami i odsłoniętym brzuchem. Taka pozycja bezpośrednio świadczy o poczuciu bezpieczeństwa odczuwanym przez zwierzę i dużej swobodzie. Psy zazwyczaj układają się w taki sposób bezpośrednio po odbytym wysiłku lub w upalne dni. Jest to ściśle związane z wychładzaniem swego organizmu. Domowe czworonogi lubią także spać w pozycji zwiniętej w kłębek (zwłaszcza w chłodniejsze dni). Ten sposób wybierają zwykle dzikie zwierzęta, ponieważ zapewnia ona im ochronę podbrzusza i znacznie redukuje utratę ciepła.

Reklama

WYGODNE POSŁANIE DLA PSA. JAK WYBRAĆ?

Najgorszym legowiskiem przeznaczonym dla psa jest takie, które z góry wymusza i narzuca pozycję, jaką zwierzę przyjmuje w trakcie snu. Dlatego posłania w formie „koszyczka” nie są polecane, zwłaszcza takie posiadające wysokie boki. Pies, śpiąc w nim musi zawinąć się w kłębek i w trakcie trwania nocy nie ma możliwości wyprostować się bądź przeciągnąć. W związku z tym zalecane są tylko posłania typu „koszyczek” o niskich i miękkich bokach oraz takie, o zdecydowanie większych wymiarach niż zwierzę.

Miękkość posłania ma duże znaczenie w kwestii zdrowego i prawidłowego psiego snu. Okazuje się, że osobniki o dużych gabarytach lubią podłoża twarde. Jednak taka forma posłania ma zły wpływ na kondycję ich stawów łokciowych, jak również powstawania takich struktur jak modzele lub wywoływania zapalenie torebki stawowej. Dlatego warto zastanowić się, dlaczego pupil preferuje twarde miejsca do spania. Może przyczyną takiej sytuacji jest temperatura panująca w pomieszczeniu i zwierzęciu najzwyczajniej na świecie, jest za ciepło.

Reklama

Miękkie, a raczej zbyt miękkie posłania nie nadają się dla psów starszych i schorowanych. Takie podłoże zapewnia mniejsze oparcie w momencie wstawania zwierzęcia. Dlatego osobniki cierpiące z powodu zwyrodnienia stawów lub w wyniku przebytych urazów muszą spać na twardszych legowiskach.

Dla psów starszych tak zwanych seniorów zalecane są posłania składające się z pianki termoplastycznej. Jej główną zaletą jest grubsza i atrakcyjniejsza budowa zapewniająca dużo lepsze podparcie w trakcie wstawania niż zapadająca się gąbka. Natomiast dla osobników chorych na zwyrodnieniowe dolegliwości stawów czy chociażby na zanik mięśni, odpowiednie będą posłania wypełnione łuską gryczaną albo będące materacami przeciwodleżynowymi.

MIEJSCE POSŁANIA MA ZNACZENIE

W związku ze swoją przeszłością psy lubią spać na podwyższeniach, które umożliwiają im obserwowanie okolicy. Dlatego też w zamieszkując ludzkie domostwa, wybierają one kanapy, fotele czy też łóżka. Dlatego można zbudować zwierzęciu podwyższenie, na którym będzie można umieścić jego posłanie. Fachowcy twierdzą, że tego typu rozwiązanie rewelacyjnie sprawdzi się u osobników chorych na zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Taki pies, wstając, nie musi dźwigać całego swojego ciężaru na przednich kończynach.

Nie tylko kształt, forma czy materiał, z jakiego posłanie jest zbudowane, odgrywa dużą rolę w zdrowym śnie psa. Ważne jest także umiejscowienie legowiska. Istotne jest, aby posłanie tworzyło u psa coś na zasadzie azylu. Dzięki temu czworonóg nie będzie się niepotrzebnie niepokoił. Można spotkać czworonogi preferujące „dach lub inną jego wersję” nad swoją głową, ponieważ tylko w taki sposób czują się bezpiecznie i swobodnie. Takiemu psu warto ułożyć posłanie pod stołem lub kupić mu takie przypominające budę. Dobrze jest umożliwić czworonogowi kilka miejsc do odpoczynku, a przy okazji poobserwować jego sposób spania.

Reklama

TOWARZYSTWO W NOCY TEŻ JEST WAŻNE

Psy są zwierzętami stadnymi, potrzebującymi towarzystwa w każdym aspekcie swojego życia. Grupa utworzona przez członków rodziny czy też inne zwierzęta daje mu duże poczucie bezpieczeństwa. Dlatego osoby, które nie akceptują czworonoga w swym łóżku w trakcie nocy, powinny pozwolić spać mu w sypialni, blisko ludzkiego stada. Mogą także zapewnić zwierzęciu towarzystwo innego psa lub kota (jeżeli jest on tylko w stanie go tolerować).

CZUJNOŚĆ WŁAŚCICIELA

Obserwacja pupila w trakcie wieczornych rytuałów dostarcza właścicielowi wiele istotnych informacji o jego na przykład stanie zdrowia. Sposób szykowania się zwierzęcia do snu może wiele powiedzieć o jego układzie kostnoszkieletowym. Psy bardzo często, zanim zasną, moszczą się na swym posłaniu, jednak gdy wykonuje on tę czynność zbyt długo, może oznaczać to, że ma on problemy w obrębie kręgosłupa lub występuje u niego bolesność stawów. To samo dotyczy nagłego unikania wcześniej przyjmowanych przez zwierzę pozycji. Także moment, w którym dotąd aktywny pies przemienił się w intensywnego śpiocha, może świadczyć o tym, że jego tarczyca wykazuje duże nieprawidłowości w swym działaniu. Dlatego zalecane jest badanie krwi takiego osobnika.

Warto zadbać o zdrowy sen swojego czworonoga, ponieważ ma on istotny wpływ i znaczenie na jego funkcjonowanie. Odpoczynek nocny zaznany w prawidłowy sposób sprawia, że zwierzę ma więcej siły na aktywność za dnia, a dodatkowo jest on odporniejszy na wszelkie choroby czy dolegliwości.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak wybrać legowisko dla psa?

Odpowiednio dobrane legowisko dla czworonoga to jeden z podstawowych zakupów, o których powinni pomyśleć właściciele tych zwierząt. [...]

Podróż z psem - poradnik

Wakacje, niezależnie od tego, czy wybieramy się na nie latem, zimą, czy w jakiejkolwiek innej [...]

Dodaj komentarz

Reklama