Toksokaroza – co to jest, jakie są przyczyny i objawy?

Niektórzy uważają, że koty i psy nie powinny przebywać w domu, ponieważ mogą zarazić nas poważnymi chorobami. Prawda jest jednak taka, że nie musimy mieć bezpośredniego  kontaktu ze zwierzakami, żeby zarazić się daną chorobą. Jesteśmy na niektóre z nich  narażeni mimo tego, że nie mamy z psami i kotami kontaktu. Dodatkowo zdrowe,  regularnie szczepione i odrobaczane zwierzęta nie powinny nas niczym zarazić. Dzisiaj  jednak chciałabym opowiedzieć kilka słów o toksokarozie. Co trzeba o niej wiedzieć? 

Toksokaroza – co to takiego? 

Toksokaroza jest chorobą pasożytniczą, którą możemy zarazić się od naszych pupili, czyli  psów i kotów. Jest wywoływana przez larwy glisty psiej toxocara Canis lub glisty psiej  toxocara cali. Naturalnym żywicielem tych pasożytów są psy i psowate, a także koty,  chociaż człowiek może stać się dla nich żywicielem przypadkowym. Niestety pasożyt  Toxocara może wyrządzić wiele szkód w ludzkim organizmie, ponieważ jego larwy potrafią przetrwać nawet 10 lat.  

Mimo tego, że potrafią przetrwać tak długo, nie dojrzewają i nie są w stanie się rozmnażać. U człowieka nie istnieje też ryzyko inwazji śród macicznej, co oznacza, że jeśli  kobieta w ciąży jest zarażona tym pasożytem, dziecko nie ma szans zarażenia się przez  łożysko.  

Wśród zwierząt zarażeniu ulegają głównie młode osobniki, czyli kocięta i szczeniaki.  Toksocara bytuje w przewodzie pokarmowym zwierzaków, gdzie dorosłe samice glisty  potrafią znieść ponad 20 tysięcy jaj na dobę. Jaja są wydalane razem z kałem zwierzaka.  W środowisku zewnętrznym, czyli w glebie, trawie, czy piasku, potrafią przetrwać nawet  kilka lat. Ich glisty rozwijają się bardzo szybko.  

Już po 3 tygodniach wydalone jaja stają się inwazyjne. Jak zatem można zarazić się toksokarozą? Przede wszystkim spożywając nieumyte owoce i warzywa, a także po  kontakcie ust z piaskiem.  

Reklama

Łatwo się domyślić, że szczególnie narażone na zarażenie mogą być dzieci z uwagi na to,  że nie przykładają szczególnie uwagi do mycia warzyw i owoców, a także często bawią się w piaskownicy.  

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko zarażenia, szczególnie podczas zabawy w  piaskownicy, koniecznie pamiętaj o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, czyli  sprawdzaniu, czy dziecko umyło ręce po powrocie do domu, a także, czy warzywa i  owoce które zjada, są dobrze umyte.  

Reklama

Dodatkowo opiekunowie psów i kotów powinni zdawać sobie sprawę, że zwierzaki trzeba  regularnie odrobaczać, Warto jednak wiedzieć, że po odrobaczeniu odchody zwierząt powinny zostać od razu zutylizowane, ponieważ wydalone samice uwalniają podczas  rozkładu bardzo dużo jaj.  

Toksokarozą można oczywiście zarazić się w trakcie bezpośredniego kontaktu z psem,  czy kotem, ale jeśli jest regularnie odrobaczany, szansa na to jest dość niska. Warto  pamiętać o dokładnym myciu rąk po jakichkolwiek zabiegach higienicznych  wykonywanych u zwierzęcia.  

Toksokaroza – objawy 

Objawy mogą nie wystąpić w ogóle lub ze znacznym opóźnieniem. Okazuje się bowiem,  że pasożyt może przeżyć w organizmie i dać objawy po dopiero 10 latach. Na początku  jaja larw dostają się do przewodu pokarmowego, następnie osłonki jaj zostaną strawione,  co powoduje uwolnienie się larw.  

Następnie larwy dostają się do naczyń krwionośnych, skąd migrują do różnych tkanek i  narządów, między innymi do mięśni, płuc, a nawet mózgu. Obecność pasożyta w  tkankach wywołuje relację zapalno – alergiczną, przez to organizm zaczyna produkować swoiste przeciwciała.  

Reklama

Jeśli larwa osiądzie, wokół niej tworzy się skupisko komórek, które nazywamy  ziarniniakiem. Larwa może uwolnić się z ziarniniaka i ponownie wędrować po organizmie  zarażonego człowieka.  

W zależności od tego, gdzie konkretnie umiejscowione są larwy, choroba może dawać zróżnicowane objawy. Nasilenie tych objawów jest bardzo ściśle związane z liczbą larw i  intensywnością rekacji alergiczno – zapalnej.  

Istnieje odmiana toksokarozy, która jest nazywana toksokarozą płucną. Wiąże sie ona z  uporczywym kaszlem i zmianami osłuchowymi w układzie oddechowym. Istnieje też toksokaroza mózgowa – objawia się silnymi bólami głowy, drgawkami i zmianami  zachowania.  

Jest też toksokaroza oczna, która na początku może przyczynić się do pogorszenia  widzenia, a w zaawansowanym stadium pojawia się ból, zaczerwienienie oka, zez, czy  zaćma.  

Reklama
Reklama

Poza objawami klinicznymi typowymi dla wyżej wymienionych typów toksokarozy, istnieje  zespół objawów wspólnych. Objawy te można zaobserwować przede wszystkim u  zarażonych dzieci.  

Do typowych objawów zarażenia należą: stany podgorączkowe lub nawet gorączka, bóle  mięśni i stawów, powiększone węzły chłonne, powiększona śledziona i wątroba, przewlekłe bóle brzucha i chudnięcie. Dodatkowo u zarażonego dziecka można często  zauważyć reakcje alergiczne, takie jak wysoki, czy atopowe zapalenie skóry, lub astma.  

Pasożyty dają szereg objawów laboratoryjnych. U osób zarażonych można zauważyć wzrost leukocytów, wzrost granulocytów o ponad 20%, czy podwyższony poziom gamma  globulin i immunoglobulin klasy E (IgE). U dzieci chorobę diagnozuje się przede  wszystkim na podstawie niedokrwistości połączonej z podwyższoną aktywnością enzymów wątrobowych.  

Toksokaroza leczenie 

Jeśli choroba nie daje objawów, nie wymaga leczenia. Jeśli jednak osoby zakażone  pasożytem mają objawy, stosuje się leczenie farmakologiczne. Oznacza to, że osoba  chora musi przyjmować leki przeciwpasożytnicze. Dodatkowo, jeśli badania wykazały  silne podwyższenie leukocytów, wykazano toksokarozę oczną, włącza się leki  przeciwzapalne.  

Leczenie farmakologiczne powoduje ustąpienie objawów choroby, ale niestety nie ma  możliwości sprawdzenia, czy wszystkie larwy zginęły, dlatego każdy chory, który  przechodził toksokarozę oczną, powinien pozostawać pod opieką okulistyczną i  wykonywać badanie dna oka co 6 – 12 miesięcy. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama