Kot elfi – opis rasy, charakter

Kot elfi na pierwszy rzut oka przypomina w dużym stopniu sfinksa, jednak odróżniają go charakterystycznie wywinięte do tyłu uszy. Jest to uczuciowa i towarzyska rasa, która uwielbia ruch i zabawę i mocno przywiązuje się do człowieka.

Kot elfi – opis rasy

Kot elfi to bardzo młoda rasa – jej początki sięgają zaledwie XXI wieku, a dokładnie roku 2007. Powstanie rasy jest zasługą dwójki amerykańskich hodowczyń kotów – Karen Nelson i Kristen Leedom. Pierwsza z nich cierpiała na alergię na koty, zauważyła jednak, że znika ona niemal całkowicie, kiedy przebywa w towarzystwie kotów bezwłosych.

Swoje osobiste spostrzeżenia w tym zakresie postanowiła połączyć z pragnieniem stworzenia rasy o pożądanych przez siebie cechach charakteru i tak właśnie wpadła na pomysł skrzyżowania pierwotnych rodziców kota elfiego – sfinksa, po którym odziedziczył pozbawioną włosa skórę oraz amerykańskiego kota curl, za którego sprawą u nowej rasy pojawiły się wywinięte do tyłu uszy.

Kot elfi – wygląd

Kot elfi jest rasą oscylującą pomiędzy średnim a dużym rozmiarem – osiąga wagę od około 3,5 do niecałych 7 kg. Najbardziej charakterystycznym elementem jego wyglądu jest jego szata, a właściwie – prawie całkowity jej brak. Po uważnym przyjrzeniu się można zauważyć (zwłaszcza w takich miejscach jak uszy, nos, łapy czy ogon) bardzo subtelny i delikatny rodzaj puszku, pokrywającego skórę kota. Ta ostatnia to zresztą kolejny aspekt wyglądu, po którym łatwo zidentyfikować kota elfiego – jest mocno pomarszczona, co w szczególności widać na ramionach, szyi oraz w okolicy uszu.

Kot elfi ma długi i dobrze umięśniony tułów, średniej wielkości głowę i szeroką klatkę piersiową. Tym, co odróżnia go na pierwszy rzut oka od podobnie wyglądającego sfinksa, są w charakterystyczny sposób wywinięte, duże i szeroko rozstawione uszy – według wzorca ich krzywizna powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 90 a 180 stopni.

Reklama

Kot elfi – charakter

Charakter kota elfiego miał od początku spełniać określone założenia, które postawiła przed sobą Karen Nelson – miał być przede wszystkim zwierzęciem przyjacielskim, uczuciowym i kochającym wszelkie zabawy i dużą dawkę aktywności fizycznej. Cel ten udało jej się osiągnąć – koty tej rasy mocno przywiązują się do swoich opiekunów i potrafią wykazywać się w stosunku do nich dużym oddaniem.

Uwielbiają też właściwie każdy rodzaj ruchu – należy z tego powodu zapewnić im możliwość realizacji tej potrzeby na terenie mieszkania, ponieważ rasa ta nie powinna być wypuszczana na zewnątrz. Rozmaite kładki, półki i miejsca, na które można wskakiwać powinny obok wspólnej zabawy z człowiekiem stanowić dla nich podstawę do codziennego rozładowania ogromnych pokładów energii, które w nich drzemią.

Reklama

Kot elfi – hodowla

Kot elfi jest rasą, która pomimo bardzo nietypowego wyglądu nie jest bardzo kłopotliwa w pielęgnacji, pod warunkiem, że kot utrzymywany jest jako niewychodzący. Poza potencjalnie pojawiającymi się już w starszym wieku problemami z mobilnością i ze stawami, jest to rasa uznawana za generalnie zdrową.

Tym, na co opiekun kota elfiego powinien zwrócić szczególną uwagę, jest ochrona jego skóry – ze względu na fakt, że jest ona pozbawiona typowej dla innych kotów warstwy ochronnej w postaci włosów okrywowych i podszerstka, jest niestety w dużym stopniu wrażliwa zarówno na zbyt niskie temperatury, wiatr czy opady, jak również intensywne światło słoneczne. Z tego powodu nie może on być kotem wychodzącym – jest to dla tej rasy zwyczajnie niebezpieczne.

Istotna jest ponadto prawidłowa pielęgnacja skóry, w tym regularne kąpiele, które pomogą uniknąć rozmaitych dermatoz (chorób skóry). Pomocne może się także okazać systematyczne (co 2 – 3 dni) przecieranie skóry zwilżonym kawałkiem delikatnego materiału.

Warto też mieć na uwadze, że w przypadku rasy o skórze pozbawionej owłosienia, takiej jak kot elfi, inaczej przebiegają niektóre procesy w ciele, w tym przede wszystkim różne są jego możliwości metaboliczne – w wypadku tego rodzaju kotów metabolizm jest przyspieszony, co powoduje konieczność dobrania odpowiednio zbilansowanego, odżywczego i wysokiej jakości pożywienia, aby kot mógł długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

Reklama

Kot elfi – cena

Kot elfi nie jest niestety rasą dostępną w Polsce ani nawet w Europie. Potencjalny opiekun, który zdecydowany jest na zakup kota właśnie tej konkretnej rasy musi się po niego udać do Stanów Zjednoczonych, gdzie koszt wynosił będzie około 2000 dolarów (do czego trzeba będzie oczywiście doliczyć także koszty podróży).

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Kot Burmilla- opis rasy

Burmilla to rasa kota nazywana również kotem azjatyckim cieniowanym, ponieważ końcówki włosów kota tej rasy [...]

Kot himalajski - opis rasy

Nazwa „kot himalajski” wywodzi się od rasy królika domowego o dokładnie takiej samej  szacie. Jest [...]

Kot jawajski- opis rasy

Kot jawajski charakteryzuje się piękną, smukłą sylwetką i lśniącym, jedwabistym futrem,  które nadaje temu mruczkowi [...]

Reklama

Czytaj dalej

Lykoi (Kot wilkołak) - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe (Federation Internationale Feline). Kot lykoi (kot wilkołaczy) to zwierzę o niezwykle charakterystycznym [...]

Kot burmski - opis rasy

Koty burmskie są osobnikami otwartymi, bardzo rozrywkowymi i co najważniejsze uwielbiającymi ludzi. Kiedy kot burmański [...]

Dodaj komentarz

Reklama