Zwiększanie populacji nosorożców przynosi pozytywne efekty.

W Parku Narodowym Ujung Kulon w Indonezji przyszły na świat dwa nosorożce jawajskie. Samiec o imieniu Luther i samica o imieniu Helen. Zdarzenie zostało wykryte dzięki przeprowadzonym monitorowaniu codziennego życia nosorożców. Zespoł Parku Narodowego Ujung Kulon od marca do sierpnia 2020 roku przy użyciu 93 pułapek wideo obserwuje zachowania tych zwierząt.


Od sierpnia tego roku łączna liczba nosorożców jawajskich według najnowszych danych Ministerstwa Środowiska i Leśnictwa osiągnęła 74 osobniki, w tym 40 samców i 34 samice. Piętnaście nosorożców to dzieci, a 59 jest w wieku młodzieńczym i dorosłym.

Według Wiratno, dyrektora generalnego ds. Ochrony zasobów naturalnych i ekosystemów w Ministerstwie Środowiska i Leśnictwa, w tym roku urodziło się pięć innych nosorożców jawajskich w siedlisku Parku Narodowego Ujung Kulon.


„Narodziny nosorożca jawajskiego w Parku potwierdzają, że populacja tych zwierząt nadal jest w stanie samodzielnie się rozmnażać, więc daje to wielką nadzieję na przetrwanie zagrożonego gatunku” – powiedział w oświadczeniu Wiratno. Podkreślił następnie, że nawet w sytuacji pandemii COVID-19 kontynuowano monitorowanie osobników w terenie. Głównie odbywało się to za pomocą pułapek wideo. Monitoring i pełna ochrona populacji potrwają do końca grudnia 2020 roku.
„Nosorożce jawajskie nadal łączą się ze sobą, co wzmacnia nasz optymizm i entuzjazm, szczególnie w bardzo trudnej sytuacji podczas obecnej pandemii” – podsumował Wiratno.

Niestety mimo intensywnych działań nosorożce jawajskie nadal są skrajnie zagrożone wyginięciem. Należy pamiętać, że zbyt mała populacja tego gatunku nie będzie w stanie się rozmnażać samodzielnie. Dlatego trwają intensywne prace nad zwiększaniem ich liczebności.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Żywa skamielina.

Dokładnie 82 lat temu odkryto pierwszą żywą latimerię. Rybę która jest przedstawicielką pradawnego gatunku zwierzęcia. [...]

Dodaj komentarz

Reklama