Nadchodzi zima, a wraz z nią pająki

Kiedy zaczyna robić się chłodno, postanawiamy zostać w domu pod kocykiem z ciepłą herbatką i książką. To czas, kiedy zaczynamy zauważać innych mieszkańców naszego domu, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dla wielu z nas jest to jedna z najstraszniejszych informacji – w domu jest pająk. Sezon, kiedy pająki zaczynają przemieszczać się po naszych mieszkaniach, przeplata się z datą Halloween, ale dla wielu z nas zobaczenie pająka jest o wiele straszniejsze niż duch czy wampir pukający do naszych drzwi.

Pająki domowe

Pająki, które mamy w domach to pająki domowe. Są potomkami gatunków pochodzących z Morza Śródziemnego i Afryki Północnej, dlatego lubią mieszkać w naszych ciepłych, suchych domach i nie można ich spotkać na zewnątrz. Pająki ogrodowe to zupełnie inny gatunek, zupełnie niezainteresowany naszym domostwem. Jest zajęty tkaniem pajęczyn w pięknych okolicznościach przyrody i czekaniem na ofiary, które wpadną w jego sieć. Nawet przez myśl mu nie przechodzi możliwość grasowania po domu. Z tymi domowymi jest jednak inaczej. Nie jest pocieszającą informacją, że pająki, które widzimy na jesień i w zimie, żyją z nami przez cały czas. Po prostu w ciągu roku ich nie widzimy. Nie ucieszy też nikogo informacja, że kiedy „humanitarnie” wyrzucimy pająka przez okno, on najpewniej wróci do nas do domu lub ewentualnie, jeśli ma bliżej pójdzie do sąsiada ;).

Dlaczego widzimy pająki, kiedy zaczyna być zimno?

Stworzenia, które widzimy w momencie, kiedy zaczyna się obniżać temperatura to samce pająka domowego. Pierwsze zimne podmuchy powietrza to dla nich znak, że czas zacząć szukanie partnerki, bo zaczyna się ich sezon godowy. Te szybko biegające i przerażające pająki to tylko samce, które opuszczają swoje schronienia w poszukiwaniu miłości. Są bardziej ruchliwe niż samice prowadzące siedzący tryb życia. Dlatego widzimy je o tej porze roku.

Jakie domy wybierają pająki?

Przede wszystkim suche i ciepłe. Jest prawie pewne, że każdy z nas — bez względu na to, jak bardzo odkurza pod kanapą — ma mnóstwo pająków domowych w swoim domu, czekających na wyjście z cienia i znalezienie miłości swojego życia.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama