Jeśli masz psy lub myślisz o przygarnięciu nowego członka rodziny, to zainteresuje Cię ten artykuł. Zajmiemy się w nim bardzo ważną kwestią, o której musimy pamiętać, aby zapewnić szczególne bezpieczeństwo swojemu czworonogowi. Powiemy o zatruciach, ponieważ jest to bardziej prawdopodobne niż może nam się wydawać, gdyż nasz pies ma kontakt z całą masą toksycznych substancji.
Wiemy, że psy bywają ciekawskie, nieostrożne, a niektóre nawet niezdarne, zwłaszcza szczenięta. Musimy więc uważać i obserwować naszego pupila aby szybko zareagować na ewentualne połknięcie trutki. Mamy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał odgrywać tego, co zamierzamy wyjaśnić, ale jeśli do tego dojdzie, zachowaj spokój i uważnie czytaj.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Główne przyczyny zatruć psów i wskazówki, jak temu zapobiec
Możemy uniknąć sytuacji, w których okaże się, że pies zjadł trutkę na szczury lub zrobił sobie krzywdę. Osiągniemy to trzymając potencjalnie trujące rzeczy poza jego zasięgiem na wysokich półkach, szafkach lub w zamkniętych opakowaniach. Pamiętajmy także o tym aby zapobiegać zjadaniu pozostawionych na ulicy pokarmów. Taki obiekt może okazać się, trutką, albo czymś szczególnie niebezpiecznym dla psa. Ważnym jest aby nie zezwolić czworonogowi pić wody basenowej lub kąpać się w niej, zwłaszcza gdy została świeżo uzdatniona. Produkty takie jak chlor, mogą działać jak silna trucizna na psa.
Istnieją trzy drogi zatrucia psa:
- Kontakt ze skórą: Kiedy chemikalia wchodzą w kontakt ze skórą zwierzęcia, wtedy są wchłaniane i wprowadzane do organizmu.
- Oddychanie: gdy substancja toksyczna jest wdychana przez psa i przedostaje się do jego organizmu poprzez wchłanianie przez drogi oddechowe i płuca.
- Doustnie: Kiedy nasz pies zje coś nieodpowiedniego, co powoduje zatrucie.
Poniżej przedstawiamy typowe trucizny i substancje toksyczne, czyli najczęstsze przyczyny zatruć:
- Żywność dla ludzi (czekolada, guma do żucia z ksylitolem, awokado, winogrona, orzechy makadamia, cebula, czosnek itp.)
- Leki dla ludzi (paracetamol, syrop na kaszel itp.)
- Insektycydy, pestycydy, trucizny, herbicydy i nawozy (karbaminian, amitraz, pyretryna, arsen, warfaryna, strychnina itp.)
- Farby i akumulatory samochodowe (ołów)
- Trujące grzyby (różne rodzaje grzybów)
- Niektóre zwierzęta (węże, ropuchy)
- Trujące rośliny (cyjanek)
- Środki czyszczące (rozpuszczalniki, chlor, zmiękczacze, detergenty itp.)
- Środki przeciwpasożytnicze (niektóre produkty rozpylane na naszym zwierzęciu i jego otoczeniu w celu usunięcia pasożytów zewnętrznych)
- Alkohol (w napojach lub w innych formatach)
Te produkty i substancje, które znajdują się w przedmiotach, zwierzętach i różnych roślinach, są toksyczne dla psów i innych zwierząt domowych, ponieważ ich metabolizm nie pozwala na ich przetworzenie. Generalnie są niczym silna trucizna na psa.
Ogólne objawy zatrucia psa
W przypadku zatrucia objawy mogą pojawić się szybko lub trwać godzinami, są bardzo zróżnicowane i zależą od substancji, która spowodowała zatrucie oraz jej ilości. Oto niektóre z najczęstszych objawów:
- Wymioty i biegunka, nawet z krwią
- Intensywny ból z jękami (skomlenie)
- Depresja i osłabienie
- Kaszel i kichanie
- Rozszerzone źrenice
- Drgawki i mimowolne skurcze mięśni
- Nerwowość
- Zawroty głowy
- Sztywność mięśni
- Dezorientacja
- Paraliż dowolnie dotkniętego obszaru lub całego ciała
- Silna senność lub letarg
- Nagła pobudliwość i nadpobudliwość
- Zapaść i utrata przytomności
- Słabość i gorączka
- Nadmierne wydzielanie śliny
- Wszelkie krwawienie
- Problemy z oddychaniem i sercem
- Trudności w koordynacji kończyn z powodu problemów neurologicznych (ataksja)
- Apatia
- W niektórych przypadkach ciemnienie błon śluzowych
- Nadmierne pragnienie (polidypsja)
- Bardzo częste oddawanie moczu (wielomocz)
- Podrażnienie żołądka
- Obrzęk, podrażnienie, wysypka i ślady na skórze
- Utrata apetytu
Każde z tych objawów, może oznaczać, że nasz pies zjadł trutkę na szczury lub coś innego. Gdy tylko wykryjemy niektóre z tych objawów, powinniśmy działać szybko i udać się z pupilem do weterynarza.
Pierwsza pomoc w zatruciu psa
W przypadku zatrucia nasze zwierzęta muszą szybko odwiedzić weterynarza. W razie jego nieobecności możemy też skorzystać z pogotowia weterynaryjnego. Musisz także wiedzieć, że istnieją środki pierwszej pomocy, które możemy wykonać samodzielnie, czekając na wizytę u psiego doktora. Jednak powinniśmy to robić tylko wtedy, gdy specjalista nie da nam ku temu przeciwwskazań i w zależności od źródła zatrucia. Każde szybkie działanie może uratować życie naszego wiernego towarzysza.
Gdy wykryjemy opisane powyżej objawy, powinniśmy zadzwonić do weterynarza i zgłosić wszystkie zauważone przez nas objawy, opisać stan zwierzęcia oraz to, jaka trucizna prawdopodobnie powoduje problem. Musimy zachować spokój i działać szybko, pamiętając, że w takich przypadkach czas ma kluczowe znaczenie.
Najczęściej mówimy o zatruciu w momencie gdy pies zjadł trutkę na szczury. Dlatego też poniżej przedstawimy sposób ratowania naszego pupila w tej najpopularniejszej niestety sytuacji.
Jak poznać, że pies zjadł truciznę na szczury:
Najczęstszym objawem udowadniającym, że pies zjadł trutkę jest: senność, ospałość, bladość błon śluzowych, powiększona śledziona, wybroczyny na spojówkach oczu i błonie śluzowej dziąseł. Natomiast badania krwi ujawniają niedobór płytek krwi i czynników krzepnięcia oraz znaczną niedokrwistość.
Pierwsza pomoc, gdy pies zjadł trutkę na myszy:
W przypadku gdy mamy pewność, że pies zjadł truciznę należy bezzwłocznie wywołać u czworonoga odruch wymiotny, aby jak najszybciej pozbyć się toksyn z organizmu. Zwierzętom podaje się również węgiel aktywowany co 3-4 godziny oraz środek przeczyszczający. Odtrutką jest z kolei witamina K aplikowana doustnie lub pozajelitowo.
Biorąc pod uwagę jak różne mogą być zatrucia, można by napisać na ten temat bardzo obszerną książkę. Pamiętajcie jednak, aby pilnować swojego czworonoga. Należy też zwracać uwagę na jego zachowanie. Bo w nim tkwi klucz, do oceny zdrowia psa. Gdy jednak już dojdzie do nieszczęścia, należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem.