Obroża elektryczna dla psa – wady i zalety

Znacząca większość właścicieli drży na myśl o założeniu obroży elektrycznej swojemu psu. Obraz jaki najczęściej się z nią kojarzy przedstawia zwierzaka cierpiącego z bólu i strachu. Warto wiedzieć, że rzeczywistość nie jest zgodna z tymi przerażającymi myślami. Obroże elektryczne nie mają ranić Twojego psa – są one jedynie narzędziem szkoleniowym emitującym prąd o niskim natężeniu. Spowodowany przez nią wstrząs pomaga psu nauczyć się ustalonych wzorców zachowań oraz tego, jakie właściwie działania wyzwalają reakcję obroży elektrycznej. 

Czy jesteś może opiekunem psiaka, który nieustannie szczeka, lub wykazuje się negatywnymi zachowaniami? Niezależnie od tego, co sprawiło, że rozważasz zakup obroży elektrycznej, ten artykuł pomoże poznać Ci korzyści i wady związane z jej użyciem.

Elektroniczna obroża dla psa – działanie

Obroże elektroniczne służą do tego, aby ograniczać różne niepożądane zachowania u psów, takie jak nieustanne szczekanie i nadmierna agresja. Można je również wykorzystać do przyuczenia psa do pozostawania w pobliżu, gdy nie jest na smyczy lub do bezpiecznego trzymania się w granicach posesji.

Warto pamiętać, że urządzenia te nie mają być karą, a raczej środkiem odstraszającym, aby warunkować uparte, niebezpieczne i szkodliwe zachowania psa. W teorii, pies nauczy się kojarzyć niepożądane zachowania z nieprzyjemnym uczuciem, od którego z czasem będzie stronił.

Elektroniczne obroże dla psów – bezpieczeństwo

Zatwierdzone elektroniczne obroże dla psów są bezpieczne. Oznacza to, że gdy wstrząs jest na tyle wystarczający, by zwrócić uwagę zwierzęcia, pomaga jednocześnie zatrzymać jego niepożądane zachowanie i przy tym nie wyrządza szkody fizycznej.

Reklama

Wiele obroży elektronicznych posiada kilka poziomów egzekwowania, dzięki czemu możesz odpowiednio upomnieć swojego psa. Niektóre obroże mogą wydawać ostrzeżenia w postaci sygnałów lub wibracji przed faktycznym wstrząsem. W tym samym czasie można też wydać komendę słowną, aby powstrzymać niepożądane zachowanie psiaka.

Elektroniczne obroże dla psów – plusy i minusy

Każdy psi opiekun zanim zdecyduje się na zakup obroży elektronicznej, powinien dokładnie zapoznać się ze wszystkimi wadami i zaletami jej wykorzystania.

Reklama

Zalety użycia obroży elektronicznej

  • Regulowane poziomy intensywności

Znacząca większość elektronicznych obroży daje delikatne wibracje lub ostrzeżenie dźwiękowe przed mocniejszym wstrząsem. Obroże elektroniczne dla psów mają również ustawienia, które pomagają określić intensywność wstrząsu. To pewien rodzaj gwarancji dla tych, którzy są na bakier z tym narzędziem szkoleniowym. Warto także wiedzieć, że inne obroże, takie jak obroże sprayowe, nie są tak regulowane.

  • Szybki rezultat

W wielu przypadkach wystarczy tylko kilka wstrząsów, aby zmienić i poprawić uporczywe lub niepożądane zachowanie psa. Następnie, wibracja lub sygnał dźwiękowy staje się wystarczającym ostrzeżeniem. Oczywiście, wyniki mogą się różnić w zależności od temperamentu psa. Te bardziej uparte osobniki mogą wymagać nieco więcej czasu na szkolenie.

  • Szkolenie psa podczas nieobecności

Dzięki obroży elektronicznej możesz kontynuować szkolenie swojego psa nawet podczas nieobecności. 

  • Niedrogie narzędzie szkoleniowe

Biorąc pod uwagę alternatywne rozwiązania, takie jak tresura psów lub stawianie ogrodzenia wokół domu, elektroniczne obroże dla psów są opcją bardziej przystępną cenowo. Cena oczywiście zależy od funkcji, na których Ci zależy, takich jak regulowana intensywność ostrzeżenia czy wstrząsu i zdalne sterowanie.

Reklama

Wady użycia obroży elektronicznej

  • Wstrząsy

Wielu opiekunów nie wyobraża sobie celowego ranienia swoich psów. Nawet jeśli masz możliwość kontrolowania poziomu wstrząsów dostarczanych psu, nadal używasz negatywnych środków modyfikacji negatywnych zachowań. Wielu trenerów i właścicieli zwierząt domowych rezygnuje z tego negatywnego wzmocnienia na rzecz pozytywnej modyfikacji zachowań.

  • Ciągły strach

Strach u psów może być niebezpieczny. Szkolenie z użyciem szoku może nauczyć niektóre osobniki bać się konkretnych przedmiotów, ludzi lub sytuacji, które kojarzą im się z tą „rzeczą” na szyi.

  • Nadmierna korekta

Załóżmy, że nie zawsze jesteś w pobliżu, aby kontrolować, kiedy wstrząsy są „podawane” psu przez obrożę elektryczną. Niekiedy te elektroniczne urządzenia mogą czasem działać zbyt często lub w niewłaściwych sytuacjach. Obroże elektroniczne nie zawsze są dokładne i mogą wychwycić niepowiązany dźwięk i ukarać za niego psa. Niepotrzebne wstrząsy mogą zdezorientować psa i skłonić go do „skorygowania” problemu, który w ogóle nie istniał.

  • Brak pozytywnej nagrody

Elektroniczne obroże dla psów nie wzmacniają dobrego zachowania, tak jak zrobisz to Ty pozytywnie na nie reagując. Każdy rodzaj szkolenia powinien wzmacniać dobre zachowanie nagrodą – smacznym smakołykiem lub doskonałą zabawą.

Reklama
Reklama

Prawdą jest, że obroża powstrzyma niepożądane zachowania, takie jak niepotrzebne szczekanie, bieganie za listonoszem czy wskakiwanie na gości. Nie będzie jednak nagradzać dobrych zachowań, takich jak posłuszeństwo i cierpliwość.

Decydując się na metodę szkolenia pamiętaj, że głównym celem jest pomoc psu, niezależnie od tego, czy chcesz zadbać o to, aby trzymał się z dala od niebezpieczeństwa, czy też chcesz wyszkolić go tak, aby przestał szczekać bez powodu.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama