Pies kręci się w kółko

Pies kręci się w kółko – sprawdź dlaczego

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego pies kręci się w kółko? Zazwyczaj robi to zaraz przed położeniem się w swoim legowisku – kręci się w kółko tak długo, aż w końcu się położy. Czasami wstaje jeszcze kilka razy i powtarza czynność. Skąd się to bierze? Dlaczego pies kręci się w kółko? 

Dlaczego pies kręci się w kółko? 

Niestety oficjalna przyczyna takiego zachowania nie jest znana, natomiast istnieje wiele spekulacji odnośnie tego, dlaczego pies się tak zachowuje. Podejrzewa się, że psiak ma tą pozostałość po swoich dzikich przodkach. Co przodkowie psa mieli właściwie wspólnego z takim zachowaniem i z czego ono wynikało? 

Otóż dzicy przodkowie naszych czworonogów niestety nie były tak szczęśliwe jak nasze współczesne psiaki, a przynajmniej nie pod względem miejsca do spania. Przodkowie naszych pupili spędzali zimne noce na zewnątrz, a poprzez kręcenie się w kółko, wydeptywali sobie jak najbardziej wygodne podłoże (trawę, niewygodne liście, gałęzie, śnieg, czy mech) i dzięki temu miejsce do spania stawało się o wiele przyjemniejsze i wygodniejsze. 

Mimo tego, że od tego czasu warunki psów do spania zmieniły się diametralnie, ewolucja działa dość powoli, w związku z czym instynktowne zachowania psiaków się jeszcze nie zmieniły. Właśnie przez to Twój psiak przed położeniem się w swoim legowisku, czy Twoim łóżku, ugniata dokładnie miejsce do spania, obchodzi je kilka razy, sprawdza, gdzie będzie mu najwygodniej. 

Czasami jednak kręcenie się psa w kółko nie ogranicza się tylko do kręcenia się, ale można również zauważyć, że pies drapie dane miejsce swoimi pazurami, albo próbuje wykopać w nim dziurę. Z czego może wynikać takie zachowanie? Odpowiedź jest prosta – Twój pies będzie tak robił najczęściej podczas upałów, próbując znaleźć chłodniejsze miejsce do spania. A jak wiadomo, chłodna, wilgotna ziemia jest naprawdę niezłym sposobem dla psiaka na ochłodzenie się. 🙂 Generalnie poleca się pomóc psiakowi w takie upały, poprzez kupowanie specjalnych mat chłodzących dla psów. Można również włączyć zraszacze w ogrodzie. Konieczny jest także stały dostęp do chłodnej wody, tym sposobem pies powinien o wiele lepiej znosić upały i mniej kopać w ziemi. Dzikie psy wykopywały jednak także dołki zimą. Dlaczego? Żeby się ogrzać. Wykopały dół dawał choć trochę ciepła i chronił przed wiatrem. 

Reklama

Jak zatem widzimy, wykopany dół jest dla psiaka rytuałem, który zapewnia mu nie tylko wygodę podczas spania, ale również poczucie bezpieczeństwa. 

Co ciekawe, psiaki kręcą się w kółko nie tylko wtedy, kiedy kładą się spać, ale również wtedy, kiedy chcą się załatwić! Przeskakują wtedy z łapy na łapę i szukają miejsca tak długo, aż znajdą odpowiednie. 

Reklama

Jak zatem wytłumaczyć takie zachowanie? 

Jedną z hipotez jest to, że takie krążenie wokół jednego miejsca może przyspieszać ruchy jelit, a co za tym stoi – powodować szybsze załatwienie się. Było to niezwykle przydatne dla dzikich przodków psiaków. Szczególnie, kiedy psiak chciał się załatwić np. W wysokiej trawie, czy zbożu – ugniecenie jej było praktyczne. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Smycze flexi - wady i zalety

Smycz automatyczna jest jednym z pierwszych akcesoriów, którzy kupują opiekunowie  planujący adopcję psa. Przez wiele [...]

Reklama

Czytaj dalej

Co oznacza wycie psa?

Co oznacza wycie psa? Czy ma coś wspólnego z wilkami? Jeśli jesteś opiekunem psa, z [...]

Dodaj komentarz

Reklama