Domki dla kotów wolnożyjących – ciekawostki

Zapewne niejednokrotnie miałeś okazję spotkać kota, który prowadził samotne życie. Jeśli widujesz tego zwierzaka nadal, nie odwracaj wzroku. W pierwszej kolejności skontaktuj się z sąsiadami i wywieś znaki w swoim sąsiedztwie, aby sprawdzić, czy kot ma dom. Jeśli nikt się do Ciebie nie zgłosi, możesz rozważyć wzięcie odpowiedzialności za kota, umieścić go u siebie lub oddać go do lokalnego schroniska dla zwierząt.  

Kot nie zawsze będzie chciał współpracować, a Ty z kolei nie masz obowiązku zapraszać go do swojego domu. Zdziczałe koty stoją w obliczu wielu wyzwań, a Ty możesz poprawić ich życie karmiąc je i dając im schronienie. Bądź dobrym sąsiadem. Zdajemy sobie sprawę, że opieka nad zdziczałym lub bezpańskim kotem wynika ze współczucia i troski o jego dobro. Pomoc zwierzęciu w potrzebie jest aktem bezinteresownym, a kiedy stosuje się względem niego najlepsze praktyki, jest to od razu lepsze dla kota, społeczności i dzikiej przyrody. Zachęcamy wszystkich karmiących koty na zewnątrz do podjęcia się kolejnej wspaniałej inicjatywy, która da zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa.

Po co stawiać domki dla kotów? 

Zdziczałe koty z pewnością docenią ciepłe, suche schronienie podczas zimnej lub niesprzyjającej pogody. Coraz więcej miast umieszcza na różnych osiedlach domki dla kotów, gdyż świadomość ludzi pod tym kątem stale się zmienia. Budki dla kotów wolnożyjących to nie tylko pewne miejsce do ucieczki przed żywiołami, ale może również ogromne ułatwienie, które sprawia, że nie muszą one poszukiwać schronienia w pierwszej lepszej szopie, ganku lub miejskich piwniczkach. Aby ograniczyć ewentualne starcia bezpańskich zwierzaków z mało przyjaznymi sąsiadami, zbuduj domki dla kotów na swojej posesji lub wybierz ułatwioną drogę i kup twoim zdaniem najlepszą budkę dla kotów w sklepie. Jeśli chcesz wziąć sprawy w swoje ręce i zbudować domek dla kotów samodzielnie, zapoznaj się z naszymi prostymi poradami, które sprawią, że zwierzak pokocha swoje cztery kąty. 

Problem obecności bezdomnych kotów dotyka każdego polskiego miasta. W tych większych miejscowościach bezpańskich zwierzaków jest zazwyczaj koło paru tysięcy. Niewiele osób wie, że pomoc takim osobnikom ma podstawę prawną. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie tylko surowo karane jest znęcanie się nad zwierzętami. Wszelkie zarządy i spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą zakazać mieszkańcom okolicznych osiedli stawiania domków dla kotów i dokarmiania bezdomnych futrzaków, o czym jasno jest zapisane w Ustawie o Ochronie Zwierząt.

Jak sfinansować i przeprowadzić budowę budki dla kotów?

Jeśli nie dysponujesz wystarczającymi środkami finansowymi planując zakup domku dla kota lub zaczynając jego budowę, możesz udać się do Urzędu Miasta lub odpowiedniej Fundacji działającej na rzecz bezpańskich zwierząt z prośbą o wsparcie inicjatywy.  Decydując się na samodzielne stworzenie budki dla kota, tanie lub darmowe materiały możesz otrzymać od obsługi w sklepach budowlanych lub wykonawców, którzy mogą posiadać niepotrzebne pozostałości po wykonanym zamówieniu. Dobrą zabawą jest zorganizowanie przyjęcia z okazji budowy. Możesz również poprosić przyjaciół, sąsiadów i współpracowników o przyniesienie zużytych materiałów, które mogłyby zostać zmodyfikowane i służyć jako element budki dla kotów. Skontaktuj się ze szkołami działającymi na terenie, w którym chcielibyście umieścić domki dla kotów. Nieocenioną pomocą mogą okazać się także lokalne grupy młodzieży, z którymi warto skontaktować się z pytaniem, czy nie chcieliby wziąć udziału w projekcie społecznym polegającym na budowie kocich domków. 

Reklama

O czym należy pamiętać podczas budowy lub stawiania budki dla kota?

Podczas konstruowania domku dla kota należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

  • Domek dla kota powinien mieć mocną izolację potrzebną do zatrzymania ciepła ciała. Materiałem, który najlepiej spełnia rolę izolatora jest słoma. Warto pamiętać także, że do tej roli nie sprawdzą się koce, kołdry czy poduszki. Szczególnie istotne jest też to aby nie stawiać schronienia bezpośrednio na zimnej ziemi. Należy również okresowo sprawdzać stan izolatora, czy po czasie zaczął chłonąć wilgoci lub najzwyczajniej się psuć.
  • W budce dla kota zadbaj o minimalną przestrzeń powietrzną. W mniejszej konstrukcji utrzymanie ciepła jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku większych odpowiedników.
  • Nie lekceważ liczby kotów w Twojej okolicy, bo chociaż mogłeś zobaczyć tylko jednego prawdopodobnie w otoczeniu jest ich więcej. Postaraj się tym samym zapewnić więcej domków dla kotów, pamiętając równocześnie o zasadzie, że dwa mniejsze domki są lepszym rozwiązaniem niż jeden duży. 
  • Dla zapewnienia kotom bezpieczeństwa przed drapieżnikami nie mniej istotna jest lokalizacja samego domku. Jeżeli psy stanowią zagrożenie, umieść schronienie za ogrodzeniem, a wejście zwróć w stronę ściany lub drzewa, w taki sposób aby tylko koty mogły do niego dostać. Samo wejście zrób tak małe, jak to tylko możliwe, gdyż mniejszy otwór zatrzymuje więcej ciepła. Jako dodatkowa ochrona przed czynnikami atmosferycznymi sprawdzi się markiza wykonana z plastiku lub ciężki plastikowy worek na śmieci zapewniający lepszą izolację, dzięki której koty czują się bezpieczniej.
  • Wszystkie schronienia i miski z pożywieniem powinny znajdować się z dala od ruchliwych miejsc, niezależnie od tego, jak przyjazna może wydawać się okolica. Pod żadnym pozorem nie należy umieszczać misek z wodą wewnątrz schronienia, ponieważ mogą one zostać przewrócone.
  • W celu zapobiegania nadmiernej wilgoci w domku dla kota warto tylną część schronienia ustawić nieco wyżej niż przednią, co pomoże zapobiec gromadzeniu się deszczu i śniegu na dachu i ściankach. 
  • Lekki drewniany domek dla kotów powinien zostać właściwie obciążony.

Budowanie budek dla bezpańskich kotów i karmienie samotnych zwierzaków to wspaniały gest, który daje im szansę na lepsze życie. Jeśli zakup lub samodzielne tworzenie schronień dla samotnych futrzaków jest dla Ciebie niemożliwym, przekaż darowiznę na rzecz fundacji, która podejmuje się takich działań – w taki sposób również wspierasz zwierzęta w potrzebie.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama