Choroby nerek u kota – objawy i leczenie

Choroby nerek u kota są nie tylko źródłem dyskomfortu dla zwierzaka, ale nieleczone mogą też okazać się bardzo groźne – w przypadku niewydolności nerek u kota ostatnie stadium może wiązać się nawet z jego śmiercią.

Choroby nerek u kota – podstawowe informacje

W celu pełnego zrozumienia, na czym polegają choroby nerek u kota, czy kot z niewydolnością nerek cierpi i na jakie objawy powinien zwrócić uwagę opiekun, warto na początek zdawać sobie sprawę z funkcji, jaką nerki pełnią w organizmie zwierzaka.

Można powiedzieć, że nerki są swoistą “oczyszczalnią” dla ciała kota. W procesie przemiany materii powstają bowiem poza pożądanymi substancjami także liczne odpady w postaci produktów ubocznych zachodzących w organizmie procesów. Część z nich może mieć bardzo niekorzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ciała, dlatego powinny być regularnie usuwane.

To właśnie do tego celu służą nerki – substancje o toksycznym działaniu zostają wraz z krwią przetransportowane do nerek, gdzie następuje filtracja i zamiana w mocz, który zwierzę może następnie wydalić, pozbywając się tym samym “problemu”. W momencie, kiedy nerki przestają funkcjonować prawidłowo, szkodliwe substancje zamiast być wydalone zaczynają siać spustoszenie w organizmie kota.

Choroby nerek u kota – przyczyny

Niestety istnieje wiele czynników, które mogą spowodować u kota choroby nerek, w tym takie, na które opiekun nie ma żadnego wpływu, jak wady dziedziczne czy powstałe w okresie płodowym. Z drugiej strony niejednokrotnie przyczyna leży rzeczywiście w niedopatrzeniu ze strony człowieka – kot może zatruć się niektórymi roślinami doniczkowymi, preparatami chemii domowej, lekami przeciwbólowymi czy truciznami przeznaczonymi w założeniu do walki z owadami czy gryzoniami.

Reklama

Przyczyną chorób nerek u kota może też być nieodpowiednio dobrana dieta czy brak dostatecznej ilości wypijanej wody. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, bardzo łatwo jest tego nie dopatrzyć – wiele kotów z natury nie lubi pić dużo wody, ponieważ ich przodkowie przez lata czerpali płyny raczej z pożywienia. W momencie kiedy taki kot dostaje karmę suchą, może się okazać, że ilość przyjmowanych przez niego płynów jest niewystarczająca.

Choroby nerek u kota – rodzaje chorób

Jedną z najczęściej występujących u kota chorób jest mocznica, inaczej przewlekła niewydolność nerek (w skrócie PNN). Występuje ona w momencie, kiedy nerki zostaną nieodwracalnie uszkodzone, a często u jej źródeł wymienia się inne choroby, np. zapalenie trzustki, cukrzycę czy infekcje bakteryjne. Dodatkowym czynnikiem potencjalnie przyczyniającym się do rozwoju choroby jest stres. W przypadku niewydolności nerek u kota ostatnie stadium może wiązać się nawet ze śmiercią zwierzaka, jednak jest to choroba na tyle podstępna, że nie zawsze można łatwo zorientować się, iż rozwija się ona u pupila.

Reklama

Początkowo zauważyć można zmianę w zachowaniu kota – traci energię i zapał do życia, zaczyna stronić od kontaktu z człowiekiem, nawet jeśli wcześniej zawsze był pieszczochem i staje się ogólnie osowiały. Następnie mogą się pojawić wymioty, które nasilały się będą wraz z postępowaniem choroby. Mimo że kot raczej wykazywał będzie dużo mniejszą ruchliwość i żywiołowość niż zazwyczaj, zacznie jednocześnie tracić na wadze. Charakterystycznym objawem, który może być stosunkowo łatwo wychwycony przez opiekuna jest też częstsze udawanie się przez kota do kuwety. Mocznica u kota może iść niestety w parze z innymi chorobami, takimi jak anemia.

Inną formą niewydolności nerek, na którą narażone są koty, jest ONN, czyli ostra niewydolność nerek. W przeciwieństwie do przewlekłej postaci choroby, ostra niewydolność nerek może się rozwinąć nagle, a u jej źródeł najczęściej leży spożycie trujących substancji. Jest też jednak plus tej sytuacji – w przypadku ostrej niewydolności nerek u kota objawy są dużo łatwiejsze do wychwycenia i w przeciwieństwie do postaci przewlekłej pojawiają się bardzo nagle, a nie rozwijają stopniowo wraz z upływem czasu. Pomimo że zmiany nastroju czy ogólne odwodnienie organizmu mogą być wciąż dosyć trudne do wychwycenia, ostrej niewydolności nerek towarzyszyły też będą najprawdopodobniej wymioty, biegunka czy nawet drgawki – te oznaki choroby z pewnością zauważy od razu każdy opiekun.

W przypadku ostrej niewydolności nerek kluczowy jest czas reakcji – natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej nie tylko oszczędzi kotu niepotrzebnych cierpień i stresu, ale także zmniejszy ryzyko, że mocznica u kota zmieni się w postać przewlekłą.

Choroby nerek u kota – leczenie

Leczenie kota, u którego wystąpiła ostra lub przewlekła forma niewydolności nerek może wyglądać różnie w zależności od dokładnej diagnozy, jednak w przypadku wszystkich scenariuszy działania kluczowe jest zadbanie o to, żeby jak najszybciej uzupełnić płyny w organizmie kota oraz zadbać o wsparcie jego gospodarki elektrolitowej.

Reklama

W przypadku przewlekłej postaci choroby lekarz weterynarii po postawieniu diagnozy zdecyduje o podawaniu najwłaściwszych w danym wypadku leków, a także zaleci prawdopodobnie dietę o obniżonej zawartości białka. Jeśli mocznica u kota jest w ostatnim stadium ratunkiem mogą się okazać dopiero zabiegi dializy. Z kolei ostra niewydolność nerek, ze względu na swoje przyczyny, wymaga przede wszystkim pozbycia się w pierwszej kolejności szkodliwych substancji z kociego organizmu.

Choroby nerek u kota – profilaktyka

Ze względu na fakt, że mocznica może często okazać się trudna do wykrycia na podstawie widocznych gołym okiem objawów, rozwiązaniem pomagającym ją zidentyfikować na wczesnym etapie, a co za tym idzie odpowiednio wcześniej podjąć leczenie, jest wykonywanie regularnie badań morfologicznych (analiza biochemiczna z profilem nerkowym) oraz  ultrasonograficznych. Podwyższona kreatynina u kota, jak również podwyższony mocznik, mogą wskazywać na niewydolność nerek.

Tego rodzaju badania są szczególnie istotne u kotów, które wykazują większą skłonność do chorób nerek, np. kotów odżywiających się suchą karmą, kotów w starszym wieku czy zaliczających się do ras takich jak kot perski, rosyjski niebieski czy abisyński.

Podstawą profilaktyki w przypadku chorób nerek jest też dbanie o odpowiednie nawodnienie kota. Jeśli zwierzak nie pije wody zbyt często, można pomyśleć o zmianie karmy na mokrą lub odmiennej formie podawania wody (np. w szklance zamiast miseczki, poprzez specjalną kocią fontannę lub po prostu zwiększonej liczbie miseczek w różnych miejscach w domu).

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama