pies sika w domu

Jak oduczyć psa sikania w domu

Jak oduczyć psa sikania w domu? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) na całym świecie. Zapewne znasz zbyt dobrze ten scenariusz: wracasz po ciężkim dniu do domu, witasz się radośnie ze swoim pupilem, aż tu nagle dostrzegasz żółtą kałużę (albo co gorsze – wpadasz w nią). Pół biedy, jeśli psiak wybrał kafelki, gorzej, jeśli panele, ale prawdziwą tragedią są zasikane dywany, buty i wszelkie inne materiały, z których pozbycie się zapachu graniczy z cudem. Co możesz zrobić? Jak oduczyć psa sikania w domu

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu 

Przygotuj się na to, że wpojenie psiakowi dobrych nawyków związanych z załatwianiem swoich potrzeb może zając minimum kilka tygodni, a nawet miesięcy. Postaraj się nie zrażać tym, że początkowo nie będzie efektów. Trening czystości zacznij od zamykania psiaka ilekroć wychodzisz, w pomieszczeniu, w którym podłoga jest łatwa do utrzymania w czystości. 

Oczywiście pomieszczenie musi być na tyle duże, by psiak mógł się swobodnie poruszać, w końcu szczeniaki to istne wulkany energii. Wychodząc, zostaw mu jedzenie, świeżą wodę i dużo zabawek. Kolejnym krokiem będzie zostawienie w jednym rogu legowiska, a w drugim kuwety (mogą to być gazety posypane ziemią lub specjalne maty do nauki czystości dla psów). 

Psy nie lubią załatwiać się w pobliżu miejsca spożywania posiłków, a zapach ziemi zacznie w końcu kojarzyć się ze spacerami. 

Jak oduczyć rocznego psa sikania w domu

Roczne psiaki są nadal bardzo młodymi psami i możesz zastosować do nich powyższe metody. Jeszcze jedną rzeczą którą warto pamiętać, jest to, że rasy mniejszych psów (np. yorki, maltańczyki, chihuahua) mają mniejsze pęcherze, a wszystkie procesy trawienne zachodzą również szybciej, przez co będą sikały częściej, niż ich więksi koledzy. Dlatego jeśli Twój roczny psiak nie załatwia się tam, gdzie powinien, zastanów się, czy nie jest to kwestia zbyt rzadkich spacerów. 

Reklama

Jeśli pies mimo treningu czystości załatwia się w dziwnych miejscach, weź go do weterynarza, poprzez sikanie psy czasami dają nam znać, że coś złego dzieje się z ich zdrowiem – może to być zapalenie pęcherza lub problemy z nerkami. 

Pamiętaj też, że np. szczenięta do 4 -5 miesiąca życia nie potrafią długo wytrzymywać bez zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. Małe psiaki załatwiają swoje potrzeby zawsze po drzemce, intensywnej zabawie i jedzeniu. Wykorzystaj tę wiedzę i wyprowadzaj psa na krótki spacer po powyższych. Dla wzmocnienia efektu, nagradzaj psiaka smakołykiem za każdym razem, kiedy zrobi siku na takim szybkim spacerze. 

Reklama

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu 

Nauka tego, jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu jest procesem i może zająć więcej czasu niż w przypadku nauki szczeniaka, jednak jest jak najbardziej możliwa. Najskuteczniejszą metodą nauki dorosłego psa czystości, będzie regularne wyprowadzanie go w momentach, w których przewidujesz, że może mieć potrzebę się załatwić. Tak, niestety jest to żmudny trening, ale regularność i konsekwencja przynoszą wspaniałe rezultaty. Podobnie jak w przypadku nauki szczeniaków, nagradzaj psa smakołykami za posłuszne załatwienie się. Po kilkunastu razach pies zakoduje sobie w mózgu korelację pomiędzy załatwianiem się na spacerze, a otrzymywaniem przysmaków. 

Jeśli nie jesteś w stanie wyprowadzać psiaka za każdym razem kiedy tego potrzebuje, wygospodaruj mu w domu miejsce, w którym może się załatwiać, coś na kształt kociej kuwety. Możesz użyć do tego specjalnych mat do wypróżniania się dla psów. Możesz również pomóc wykształcić zwierzakowi dobre nawyki poprzez stosowanie specjalnych sprayów, którymi psika się miejsca, w których pies ma się wypróżnić – zapach preparatu przyciąga zwierzaka do wyznaczonego miejsca. 

Sikanie psa może być też oznaką znaczenia terenu, jeśli pies nie jest wykastrowany. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie kastracja, która uspokoi burzę hormonalną i sprawi, że psiak będzie o wiele spokojniejszy. 

Jak oduczyć starego psa sikania w domu? 

Jeśli masz w domu staruszka, przede wszystkim wykonaj wszystkie badania i upewnij się, że jest zdrowy. Starsze psy często zaczynają sikać w domu, ponieważ łapią infekcje pęcherza i nerek. Sikanie w domu może być również objawem cukrzycy, poprzez zwiększenie zapotrzebowania na płyny. 

Reklama

Jeśli okaże się, że pies jest zdrowy, zastosowanie w nauce czystości znajdą sposoby, którymi uczy się sikania w wyznaczonych miejscach dorosłych psów. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i absolutnie nie krzyczeć na psa – nie robi tego na złość. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Jak oduczyć psa sikania w domu

  1. Mam pytanie co moge zrobic ze swoim ponad rocznym maltanczykiem, caly czas sika mi na kanape, nie moge jej tego oduczyc, meczy mnie ze gdy na chwile spuszcze z niej oko za chwile jest mokra plama. Mam juz tego kompletnie dosc, z mezem mamy jeszcze jednego pieska, ale z nim nie mamy problemu plus zawsze sygnalizuje jesli ma nagla potrzebe, zeby wyjsc ale nie maltanczyk ona zawsze bez ostrzezenia. Dodam ze wychodze z nimi bardzo czesto, bo az co 4 rowne godziny i spacery zawsze trwaja od 20 do 30 min, a i tak mam pralnie w domu. Jakies porady co moge z nia zrobic, jestem w 6 miesciacu ciazy i nie wyobrazam sobie dalej takiego zycia, jesli maltanczyk nie przestanie susisac w domu..

Dodaj komentarz

Reklama