Morskie oko z psem.

Zakopane z psem – czy wyjdę na morskie oko?

Wiele osób podczas urlopu nie lubi pozostawiać swych kudłatych milusińskich pod opieką kogoś z rodziny czy chociażby w hotelu dla zwierząt. W związku z tym biorą swojego psiego towarzysza na wczasy niezależnie od miejsca, w którym ten wypoczynek się odbywa. 

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

  1. Morskie oko z psem.
    1. Zakopane z psem.

      W Polsce popularnym miejscem turystycznym jest miasto Zakopane. Ten górski kurort jest otoczony idealnymi trasami spacerowymi zarówno dla ludzi jak i psów. Jednakże nie każdy zakątek tego wspaniałego miejsca jest dostępny dla naszych czworonogów.

      Morskie oko z psem.

      Morskie oko leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W związku z tym panuje na nim bezwzględny zakaz wprowadzania psów na ten obszar. Regulamin Tatrzańskiego Parku Narodowego jasno mówi:

      „Nie wprowadzaj na szlaki psów. Pomimo że pies prowadzony jest na smyczy, nie szczeka, nie załatwia potrzeb fizjologicznych i jest bardzo karny, dzikie zwierzęta i tak doskonale go wyczuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie ich narodzin, a także w okresie prowadzenia młodych przez matki. Tak więc turysta prowadzący psa naraża na niebezpieczeństwo siebie oraz swojego pupila. Zakaz dotyczy całego terenu Parku, z wyjątkiem Doliny Chochołowskiej, do wysokości schroniska. Jedyne odstępstwo stanowią psy asystujące, czyli odpowiednio wyszkolone i specjalnie oznaczone, w szczególności psy przewodnicy osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz psy asystenci osoby niepełnosprawnej ruchowo…”

      Regulamin TPN

      Za złamanie tychże zasad grozi mandat, który może nałożyć straż parku o wysokości do 500 zł.

      Dlatego jeżeli spędzamy czas w Zakopanym wraz z naszym psem, polecamy zwiedzić miejsca, w których obecność psa jest mile widziana. 

      Reklama

      Zakopane z psem.

      To górskie miasto posiada na swym obszarze wiele ciekawych i dostępnych szlaków turystycznych dla czworonogów. Dlatego podczas urlopu na jego terenie można udać się na pieszą wycieczkę do Doliny Chochołowskiej. Jej obszar między Siwą Polaną do Schroniska Górskiego PTTK mieszczącego się na Polanie Chochołowskiej to doskonałe miejsce na spacer ze swym pupilem. Jest to trasa z pięknymi krajobrazami, o dość łagodnym charakterze. Długość jej wynosi 10 km w jedną stronę w związku z tym polecana jest jako atrakcja na cały dzień. Mimo, że obszar ten wchodzi w skład Parku Narodowego, psy mogą być towarzyszami swych opiekunów w trakcie jej pokonywania. Co ciekawe, nie ma konieczności zakupu biletu wstępu dla czworonoga. 

      Kolejną dostępną trasą dla czworonogów jest spacer Ścieżką pod Reglami. Jednakże w tym wypadku, pies musi bezwzględnie trzymać się szlaku turystycznego, a wkraczanie na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zakazany. Wycieczka na tej trasie może mieć swój początek w miejscu o nazwie – Księżycówka. Leży ona w Kuźnicach, ok. 4 km od centrum Zakopanego. Następnie można minąć Wielką Krokiew, aby zakończyć wspólny spacer aż za Siwą Polaną. Ten rodzaj wyprawy, również zajmie cały dzień, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Jest to dość ciekawsza forma spędzenia czasu z naszym pupilem i bardzo malownicza, ponieważ trasa wije się pośród zielonych wzniesień. W niektórych miejscach można nawet obserwować panoramę Zakopanego. 

      Reklama

      Dla osób pragnących zdobyć prawdziwy szczyt górski wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem dostępne są szlaki turystyczne wprost na Gubałówkę. Zdobyć go można od kilku stron, a każda z dostępnych tras jest odpowiednia dla psa. Jeżeli będziemy zainteresowani wjazdem kolejką na ten szczyt, warto wiedzieć, że jest to możliwe nawet ze swoim pupilem. Jednakże nasz pies musi mieć w tym wypadku założony kaganiec oraz być przypięty do smyczy. Bilet w dwie strony dla kudłatego czworonoga kosztuje 5 zł. 

      Natomiast gdy naszym marzeniem jest spacer z psem po terenie Parku Narodowego, można udać się w Tatry Słowackie. W tym miejscu czworonogi są mile widziane. Co więcej, Tatry od słowackiej strony są całkowicie otwarte dla turystów podróżujących ze swoimi zwierzętami. Jednakże trzeba mądrze planować szlaki do naszych pieszych wypraw, ponieważ nie każda trasa będzie odpowiednia dla kudłatego pupila. Dlatego wycieczka na Rysy, Bystrą Ławkę lub Krywań nie będzie dobrym pomysłem w tym przypadku. Są to szlaki posiadające wiele stromych zbocz, często pokryte są ostrymi kamieniami, więc mogą stanowić niebezpieczeństwo dla czworonożnych zwierząt. Co więcej, należy pamiętać, że wstęp na teren Tatr Słowackich jest całkowicie bezpłatny, ale wyjeżdżając z psem po za granice naszego państwa należy mieć aktualny paszport. 

      Dlatego wybierając się na urlop w góry ważnym jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Zwłaszcza gdy ma nam towarzyszyć nasz najlepszy czworonożny przyjaciel. Dobrze jest zapoznać się z panującymi na tych terenach zasadami oraz panującymi tam warunkami. Nie każdy szlak nasz pies będzie w stanie pokonać albo jego obecność będzie mile widziana.

      Zapisz się na newsletter!

      Reklama

      Autor: Malwina Ciździel

      Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

      Reklama

      Podobne artykuły

      Po co psu ogon?

      W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

      Co oznacza wycie psa?

      Co oznacza wycie psa? Czy ma coś wspólnego z wilkami? Jeśli jesteś opiekunem psa, z [...]

      Reklama

      Czytaj dalej

      Dodaj komentarz

      Reklama