Kaganiec dla psa – jaki będzie najlepszy dla Twojego pupila?

Każdy właściciel psa jest zobowiązany do zakładania kagańca swojemu czworonogowi w środkach transportu publicznego, a rasom uznawanym za agresywne –  w każdym miejscu publicznym.

Opiekunowie psów miewają bardzo często mylne przeświadczenie na temat zakładania kagańca swojemu czworonogowi. Wydaje im się, że pies czuje się zniewolony, w jakiś sposób cierpi, jest mu niewygodnie – po prostu czuje się źle. Okazuje się jednak, że jest to przydatny gadżet, który nie tylko zapewnia bezpieczeństwo społeczeństwu*, lecz również chroni psa przed nieplanowanymi posiłkami (często bardzo nieodpowiednimi dla jego zdrowia) podczas codziennych spacerów. Kaganiec wbrew temu jak wygląda (jakie sprawia wrażenie) potrafi być wygodny i bardzo przydatny. Jedynie należy odpowiednio dobrać jego kształt, rozmiar oraz tworzywo z jakiego został wykonany.

*Każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga powinien być świadomy, że nawet najbardziej przyjazny pies na świecie, może zareagować w sposób agresywny na nowo poznanego człowieka zwłaszcza w nowej dla niego sytuacji albo zwyczajnie go stresującej.

JAK DOBRAĆ KAGANIEC?

W trakcie wyboru kagańca należy zwrócić uwagę na jego rodzaj, ponieważ obecnie na rynku dostępnych jest wiele jego wersji. Najbardziej popularnym wariantem jest kaganiec metalowy. Wykonany z metalu zazwyczaj jest na tyle duży, że pies jest w stanie w nim swobodnie oddychać czy otwierać swą kufę. Ma to ogromne znaczenie w tracie upałów, ponieważ zwierzę to nie poci się gdy jest mu gorąco i w związku z tym chłodzi swój organizm przy pomocy ziajania. Co więcej, taka forma kagańca umożliwia czworonogowi swobodne picie, a dodatkowo jest on dość łatwy w utrzymaniu go w czystości. Największą wadą tego tworzywa jest fakt, że bywa on ciężki (zwłaszcza dla małych ras) i może sprawiać ból zwierzęciu w trakcie noszenia go. Natomiast zimą z powodu niskich temperatur staje się zimny i nieprzyjemny, a tym samym może on powodować odmrożenia okolic pyska. Z kolei  tańsze wersje metalowego kagańca pod wpływem wody miewają tendencję do rdzewienia. Mimo wszystko jest to produkt odpowiedni dla psów średnich oraz większych, a także dla tych uznawanych za agresywne.

Kaganiec skórzany jest jedną z dostępnych alternatyw i w jego ofercie znajdują się wersje klasyczne oraz tzw. zabudowane. Kaganiec skórzany klasyczny wyróżnia się specyficzną budową gryfu (miejsca na pysk), ponieważ tworzą go skórzane paski połączone ze sobą przy pomocy nitowania bądź gwoździowania. Często tworzone są ręcznie co zapewnia mu dużą wytrzymałość i wysoką jakość wykonania. Ten rodzaj kagańca umożliwia swobodne oddychanie zwierzęciu, a także otwieranie kufy. Zazwyczaj jest on modelem uniwersalnym. Z kolei wersja zabudowana odznacza się pełnym, całkowicie zabudowanym gryfem, w którym wydrążonych jest mnóstwo dziurek pozwalających na nieograniczony przepływ powietrza w jego wnętrzu. Niestety kaganiec skórzany zabudowany ogranicza swobodę psa i polecany jest on tylko czworonogom agresywnym. Największym minusem tego produktu jest jego nietrwałość. Skóra (nawet najlepiej zadbana) po długim i częstym kontakcie z wodą (deszczem, śniegiem) z czasem niszczy się i traci na swej odporności oraz wytrzymałości. 

Reklama

Obecnie co raz więcej zwolenników ma kaganiec stworzony z tworzywa sztucznego. Jest to lżejsza wersja kagańca metalowego. Cechuje się on dużą elastycznością, brakiem reakcji na niskie temperatury oraz łatwym czyszczeniem. Idealnie nadaje się dla mniejszych psów, jednakże wybierając taką wersję kagańca należy wiedzieć, że z czasem przeciera się on, a co za tym idzie – niszczy. 

Kaganiec materiałowy często nazywany weterynaryjnym to kolejna wersja psiego gadżetu. Może być wykonany z nylonu, ortalionu, a jego kształt (tuby) doskonale dopasowuje się do szerokości kufy psa. Decydując się na tego typu kaganiec należy wiedzieć, że najważniejsze jest aby idealnie dopasować go do pyska czworonoga. Dodatkowo istotną informacją jest to, że jego budowa (zwłaszcza tuba) uniemożliwia otwieranie przez psa psyka, a tym samym swobodnego dyszenia (dlatego jest on nieodpowiedni w trakcie ciepłych miesięcy). Ponad to, kaganiec weterynaryjny nie ogranicza psa przed lizaniem czy podgryzaniem, ciężko utrzymuje się go w czystości. To przede wszystkim idealny sposób zabezpieczenia przed ugryzieniem w trakcie wizyty u weterynarza.

Reklama

Nowością na „psim rynku” jest kaganiec zwany fizjologicznym. Wyróżnia się on swoją budową – jest zdecydowanie większy od klasycznej, metalowej wersji – jak również i wykonaniem. Zbudowany jest przede wszystkim z elastycznych (metalowych) prętów, zazwyczaj ocynkowanych albo pokrytych gumoplastikiem. Jego kształt oraz tworzywo, z którego jest stworzony sprawia, że nie reaguje on na niskie temperatury, jest odporny na zniszczenia, jest lekki i trwały, a równocześnie zapewnia psu dużą swobodę w otwieraniu psyka (dyszeniu). Co więcej, te wersje pokryte gumą amortyzują potencjalne uderzenia. Największą wadą kagańca fizjologicznego jest jego ograniczona dostępność. 

Kolejnym ważnym czynnikiem w trakcie doboru kagańca jest jego wykonanie. Tylko odpowiednio wyprodukowany będzie funkcjonalny oraz trwały. Dlatego też warto wiedzieć, że wersja metalowa powinna być pokryta powłoką galwaniczną, a nie emalią (jest ona nietrwała). Dodatkowo musi posiadać filcowo – skórzany pasek, który ochroni pysk psa przed bezpośrednim kontaktem z metalem. Z kolei decydując się na kaganiec skórzany należy przyjrzeć się uważnie sposobem połączenia pasków na gryfie. Nit zdecydowanie mocniej przytwierdzają części kagańca do siebie aniżeli gwoździe. Kaganiec z tworzywa sztucznego musi mieć dobrze przytwierdzone paski mocujące, natomiast wersja materiałowa (kaganiec weterynaryjny) powinien być wyścielony siateczką zapewniającą odpowiednią wymianę gazową.

Każdy właściciel czworonoga powinien zwrócić uwagę także na sposób mocowania kagańca na głowie psa. Część tego typu produktów posiada np. nylonowy (pojedynczy) pasek mocujący (zwykle z regulowaną długością), z kolei inne w tym miejscu mają aż trzy paski połączone do specjalnej obroży zapinanej z tyłu głowy. Taka budowa zdecydowanie zwiększa wytrzymałość całego kagańca oraz zapewnia, że pies celowo go nie zdejmie.

Zdarzają się takie sytuacje, że zwierzę uwielbia wyjadać śmieci w trakcie spacerów. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ bardzo łatwo dochodzi wtedy do zatrucia czy ciężkiej choroby u psa. W związku z tym polecane są kagańce z podwójnym dnem, które zapewniają bezpieczeństwo zwierzęciu. Kaganiec tego typu ma wzmocnioną dolną część swego koszyczka poprzez dodatkową warstwę metalu czy plastiku. Dzięki temu pies nie jest w stanie wciągnąć do środka smakołyka o wątpliwym pochodzeniu.

Reklama

JAK DOPASOWAĆ KAGANIEC ?

Dopasowanie kagańca do kształtu oraz rozmiaru psiego pyska ma ogromne znacznie dla komfortu użytkowania go przez zwierzę. Dodatkowo czworonóg nie będzie w stanie ściągnąć go sobie. 

Podczas wyboru kagańca należy dokładnie wymierzyć kufę psa. Dlatego też mierzymy odległość od czubka nosa do miejsca między oczami zwierzęcia – to będzie długość kufy. Jak również pobieramy miarę z najszerszego miejsca pyska (około 0,5 – 1,5 cm od oczu psa) – daje nam to obwód kufy. Należy wiedzieć, że do uzyskanego obwodu trzeba dodać od 1 do 2 cm, ponieważ da to pewność, że w zakupionym kagańcu pies będzie mógł swobodnie otwierać pysk. 

Warto wiedzieć, że kaganiec dobrze leży gdy nos psa znajduję się więcej niż 2 cm od jego końca (umożliwia to czworonogowi dyszenie czy ziewanie), paski mocujące nie uciskają psa w głowę, a odległość między oczami i nasadą kagańca wynosi 1 do 2 cm (w innym razie może on drażnić zwierzę lub utrudniać mu widzenie). Jeżeli zwierzę po założeniu kagańca usilnie próbuje go zdjąć oznacza to, że może być on źle dobrany (np. uciska psa w którymś miejscu na kufie).

JAKA WERSJA KAGAŃCA BĘDZIE ODPOWIEDNIA DLA JAKIEGO PSA?

Aktualnie rynek oferuje mnogość wersji i typów kagańców dla psów, zwłaszcza rasowych. Jest to swojego rodzaju ułatwienie w jego doborze dla ich właścicieli. W związku z tym można spotkać się z idealnie wyprofilowanym kagańcem dla jamnika – charakteryzuje się on wydłużonym gryfem, często wykonany jest ze skóry, a tym samym bywa lekki. Z kolei wersja wykonana z tworzywa sztucznego doskonale nada się dla takich ras jak maltańczyk czy yorkshire terrier, ponieważ jest on bardzo lekki. Natomiast kaganiec fizjologiczny polecany jest przez producentów psom należącym do ras dużych. Dlatego też, taka wersja będzie idealna dla owczarka niemieckiego, pitbulla czy labradora. 

Reklama
Reklama

Nie wszyscy wiedzą ale do korzystania z kagańca można przyuczać już sześciomiesięczne szczenięta (a nawet i czteromiesięczne) .

CENA KAGAŃCA:

Cena kagańca waha się w granicach 6 – 100 zł. Modele najtańsze, materiałowe wykonane z ortalionu czy nylonowe kosztują od 6 do 15 zł. Jednakże należy pamiętać, że stosować je można tylko w wyjątkowych sytuacjach np. podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym. 

Natomiast kagańce plastikowe (z tworzywa sztucznego) lub sztucznej skóry zazwyczaj osiągają wartość 10 – 20 zł za sztukę. Z kolei wersje metalowe to koszt w granicach 10 – 60 zł, a skórzane – od 20 do 100 zł. 

Cena kagańca fizjologicznego obecnie wynosi 40 – 45 zł.

Należy pamiętać, że zakup kagańca dla psa to obowiązek każdego właściciela czworonoga. Nie ma znaczenia, że dane zwierzę jest potulne, małe, czy kompletnie pozbawione agresji. Pies w środkach komunikacji miejskiej musi mieć założony kaganiec (rodzaj dowolny – z wyłączeniem materiałowego), w innym razie opiekun będzie zmuszony zapłacić grzywnę. 

Dobrze dobrany kaganiec nie będzie sprawiał problemów ani bólu zwierzęciu. Czasami nawet może go ochronić przed chęcią zjedzenia nieodpowiedniego, ulicznego „smakołyka”, a tym samym przed ciężkimi chorobami.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Wady i zalety kojca dla psa

Kojec dla psa, czyli inaczej mówiąc klatka zabezpieczająca dla zwierzaka jest rozsądnym rozwiązaniem dla każdego właściciela czworonoga, [...]

Dodaj komentarz

Reklama