Rodzaje kagańców- jaki wybrać?

Każdy posiadacz czworonoga kocha swojego pupila miłością bezgraniczną. Kochany owczarek niemiecki będący członkiem rodziny już od siedmiu lat nigdy nikogo nie skrzywdził, nigdy nawet nie zaszczekał, zasadniczo nadal jest tą samą słodką, puchatą kulką co wtedy gdy miał trzy miesiące. Faktem jest, że idealizujemy swoje domowe zwierzaki i uważamy, że są one niegroźne dla otoczenia, żyjemy jednak w społeczeństwie i pewne niezależne od nas sytuacje mogą sprawić, że nasz ukochany psiak pokaże pazur.

Po co psu kaganiec?

Każde zwierzę (niepoddane specjalistycznemu treningowi) w sytuacji nagłego zagrożenia, stresu czy zaskoczenia może zareagować instynktownie i gwałtownie, dlatego warto dmuchać na zimne i zaopatrzyć się w kaganiec, który poza działalnością prewencyjną posiada również inne zalety. Kagańce kojarzą się nam negatywnie, jako coś co bardzo utrudnia czworonogowi funkcjonowanie, jednak te projektowane dzisiaj znacząco różnią się od swoich poprzedników. Ponadto w polskim prawie (zarówno na poziomie lokalnym jak i krajowym) istnieją regulacje dotyczące noszenia przez psy kagańców – niedostosowanie się do nich może skończyć się wysokim mandatem. 

Jakie są dostępne rodzaje kagańców?

Kaganiec weterynaryjny

Najprostszy rodzaj kagańca, stosowany w przypadku wizyty u weterynarza. Psy podczas wizyty u lekarza często są pod wpływem silnego stresu co może skończyć się źle zarówno dla weterynarza, jak i właściciela. Dobrym pomysłem jest zaopatrzyć się w kaganiec weterynaryjny na własny użytek – jeśli psu na każdą wizytę założymy ten sam kaganiec będzie odczuwał mniejszy stres. Nie są one zalecane do stosowania codziennego z racji tego, że uniemożliwiają ziajanie, czyli podstawową metodę schładzania organizmu u psów.

Kaganiec koszyczkowy metalowy i plastikowy

Metalowe kagańce koszyczkowe są najpopularniejszym rodzajem kagańców. Są one ciężkie i twarde, dlatego nie nadają się dla mniejszych ras psów. Dodatkowo zimą szybko się wychładzają, a latem nagrzewają, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do przykrych konsekwencji. Jeśli zostaną odpowiednio dopasowane do psa umożliwią mu ograniczone ziajanie oraz picie wody. Alternatywą są dla nich kagańce wykonane z tworzyw sztucznych, które cechują się jednak mniejszą odpornością.

Kaganiec koszyczkowy z podwójnym dnem

Od kagańca plastikowego różni się jednym sprytnym rozwiązaniem – podwójne dno uniemożliwia psu zjadanie odpadów leżących na ziemi, co chroni go przed połknięciem potencjalnie niebezpiecznych substancji, bądź materiałów.

Reklama

Kaganiec fizjologiczny

Najwygodniejszy dla psa rodzaj kagańca. Jest większy od innych rodzajów, dzięki czemu pies ma pełną możliwość ziajania i picia wody, możliwe jest nawet dawanie psu smakołyków, co czyni go idealnym do tresury. Pamiętać jednak należy, że kaganiec fizjologiczny umożliwia psu jedzenie odpadków, dlatego należy zachować pewną dozę czujności.

Kaganiec, tak samo jak smycz, to obowiązkowe wyposażenie podczas spacerów z psem. Wybór jest naprawdę szeroki, dlatego bez problemu znajdziemy kaganiec który będzie idealnie spełniał potrzeby naszego czworonoga. Musimy pamiętać, że niektórzy ludzie boją się psów, w szczególności osoby starsze, czy dzieci. Zakładając naszemu pupilowi kaganiec dbamy o komfort innych ludzi, i zabezpieczamy się przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi wynikającymi z nieprzestrzegania obowiązujących przepisów.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Czego nie mogą jeść koty?

Właściciele kotów chcą zapewnić swoim zwierzakom wszystko co najlepsze. Zapewne i Ty pragniesz dać swojemu [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama