Siatka na balkon – bezpieczeństwo kota i innych zwierząt domowych

Posiadanie zwierząt domowych to dużo radości, ale i odpowiedzialność. Dotyczy ona także ich bezpieczeństwa. Jednym z elementów, które pozwalają o nie zadbać – zwłaszcza w przypadku kotów – jest siatka ochronna na balkon.

Przyjmując pod nasz dach zwierzę, musimy zadbać o pełen jego komfort. Od tego momentu jesteśmy głównymi osobami, które za zwierzę odpowiadają. Dotyczy to także bezpieczeństwa naszych podopiecznych. Dlatego też należy przystosować dom czy też mieszkanie tak, by nasz pupil nie zrobił sobie krzywdy. W tym przypadku chodzi o odpowiednie zabezpieczenie balkonów i okien. Upadek z dużej wysokości może skutkować stałym uszczerbkiem zwierzęcia na zdrowiu czy utratą życia. A nawet jeśli zwierzę wyjdzie z takiego skoku cało, to może się przestraszyć i po prostu uciec. Siatka na balkon to sposób na zapewnienie naszemu pupilowi bezpieczeństwa. To wiele rozwiązań, dlatego dobrze je wszystkie poznać i wybrać najlepsze do danych warunków.

Siatka na balkon – obowiązek dla bezpieczeństwa kota

Kot to zwierzę, które ma wielu zwolenników. Nic dziwnego – swoim mruczeniem, przymilaniem się potrafi zmiękczyć największych twardzieli. Trzeba też pamiętać o tym, że koty to zwierzęta bardzo skoczne, niezależne, ciekawskie, płochliwe. Ich cechą dominującą jest to, że lubią chodzić własnymi drogami i są bardzo niezależne. Rzadko reagują na zakazy, a z racji swojej budowy anatomicznej są w stanie przecisnąć się nawet przez otwór, który pod tym względem nie wzbudza naszych podejrzeń. Koty to także wytrawni myśliwi z silnym instynktem łowieckim  nawet jeśli wydaje się nam, że pełne miski wyeliminują tę potrzebę u naszego mruczka. Nic bardziej mylnego! Dlatego też, gdy chcemy ciepłą porą bez obawy otwierać balkon i chcemy by tą przestrzenią cieszył się też kot (bardzo doceni taką formę relaksu), warto skorzystać z możliwości zabezpieczenia balkonu, jaką dają siatki ochronne.

Siatki ochronne na balkon – rodzaje

Siatka zabezpieczająca balkon to wiele jej rodzajów. Różną mogą mieć wielkość oczka siatki, podobnie jak sama siatka może być wykonana z różnych materiałów. Siatka balkonowa to m.in.:

  • siatka standardowa wykonana z polietylenu
  • siatka wzmocniona również polietylenowa.

Te dwa rodzaje siatek są najbardziej polecane, jeśli chodzi o skuteczne zabezpieczenie balkonu. Warto mieć świadomość tego, że na rynku dostępne są również siatki transparentne. Te z kolei są wykonane z nylonu. A taki materiał… No cóż… Nie jest to twardy orzech do zgryzienia dla kocich zębów i kociego umysłu. Montaż siatki balkonowej tego typu nie zapewni naszemu kotu bezpieczeństwa. Taka nylonowa siatka nie jest też odporna na warunki atmosferyczne.  Można ewentualnie stosować ją, gdy nie chcemy, by na nasz balkon przylatywały ptaki. Gdy pragniemy, by nasz kot przebywał na balkonie na świeżym powietrzu i był bezpieczny, nie warto też inwestować w siatkę wzmocnioną drutem. Takie siatki na balkon to niebezpieczeństwo dla mruczka, gdy będzie chciał ją przegryźć. Może to poskutkować skaleczeniem pyszczka i przełyku.

Sposoby montażu siatki

Skoro wiemy już, jaką siatką najlepiej zabezpieczyć balkon, warto wiedzieć, jak to zrobić, by chroniła ona kota przed wypadnięciem. Teren balkonu można zabezpieczyć poprzez różny montaż siatki. Wyróżniamy montaż:

Reklama
  • inwazyjny – na balkonie przygotowywany jest specjalny stelaż, a w podłogę czy sufit balkonu wkręcane są np. kołki rozporowe;
  • bezinwazyjny – nie ma ingerencji w żadną ze struktur balkonu, taką siatkę łatwo jest zdemontować w każdym momencie,
  • montaż inwazyjny lub bezinwazyjny z zadaszeniem – z siatki robiony jest też „dach”, takie rozwiązanie sprawdzi się np. wtedy, gdy mieszkamy na ostatnim piętrze i nad nami nie ma balkonu.

Siatki można zakładać nie tylko na balkonach, ale i w oknach. Tym bardziej, że koty uwielbiają wylegiwać się na parapecie. Taka siatka uchroni też przed wypadnięciem inne zwierzęta domowe. 

Co wziąć pod uwagę, wybierając siatki zabezpieczające

Wybierając siatki na balkon, warto wziąć pod uwagę to, jaki temperament ma nasz kot. Czy jest bardzo aktywny, skoczny i dynamiczny – wtedy poleca się siatkę wzmocnioną, czy też jest trochę leniuszkiem. W drugim przypadku wystarczy siatka na balkon bez wzmocnień. Wybierając siatki tak, by kot czuł się bezpieczny we własnym domu, należy wziąć też pod uwagę wielkość kota i jego ciężar. W przypadku większych kotów sprawdzą się siatki grubsze cechujące się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Reklama

Siatka na balkon i co jeszcze – pełne bezpieczeństwo i komfort kota

Po zamontowaniu siatki warto sprawdzić, czy nie zostały nigdzie szpary, przez które kot mógłby się przecisnąć. Jeśli wszystko jest w porządku, można zachęcić kota do przebywania na balkonie, robiąc mu jego kącik. W tym celu należy położyć tam jego posłanie czy miski z jedzeniem. 

Zabezpieczenie balkonu siatką i zadbanie w ten sposób o kota jest niezwykle proste. Zanim jednak przystąpimy do zabezpieczenia tarasu czy balkonu, warto zapytać w spółdzielni czy zarządcy budynku, czy możemy to zrobić. Jeśli założenie siatki będzie wymagało tego, że zaczepy będą umieszczane na balkonie sąsiada nad nami, jego również należy zapytać o pozwolenie. Siatka na balkon zapewni naszemu kotu bezpieczeństwo, a nam spokojną głowę w kwestii jego życia i zdrowia.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama