Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne u starszych psów?

W dzisiejszych czasach właściciele zwierząt domowych przykładają ogromną wagę do zapewnienia im odpowiedniej opieki. Dzięki temu są one w stanie dożyć sędziwego wieku. Choroby u psów, które są starsze, mogą występować częściej. Na które z nich są szczególnie narażone starsze pupile?

Jak obliczyć wiek psa? – informacje pomocne w określeniu psich lat.

Do momentu ukończenia przez pupila drugiego roku życia nie da się określić w sposób jednoznaczny jego wieku za pomocą jednego przelicznika, ponieważ w zależności od rasy, psy rozwijają się w niezwykle zróżnicowanym tempie. Szacuje się jednak, że w tym momencie pupil 24 lata, w przeliczeniu na wiek ludzki. Po ukończeniu przez zwierzę drugiego roku życia, orientacyjny wiek psa może być policzony poprzez jego pomnożenie przez określony przelicznik. W przypadku największych psów jego wartość powinna wynosić 7. Natomiast wiek małych psów powinien być pomnożony razy 5. Z kolei rasy średniej wielkości są 6 razy starsze niż ludzie w odpowiadającym im wieku. Pupile uznawane za seniorów mają 7-8 lat.

Zwyrodnienie stawów – jako jedna z najczęstszych chorób starszych psów.

Chory pies, który cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów, zmaga się w życiu codziennym z wieloma niedogodnościami. Głównym problem, z jakim zmaga się takie zwierzę to utrudnienie wykonywania wszelkiego rodzaju czynności związanych z poruszaniem. Zwiększone ryzyko wystąpienia tejże choroby w przypadku psów starszych wzrasta, ponieważ ich układ kostny jest coraz mniej zdolny do regeneracji. Wystąpienie u pupila choroby zwyrodnieniowej stawów można rozpoznać poprzez kulawiznę lub sztywny chód po dłuższym bezruchu. Mimo to, właściciel może zminimalizować szanse jej wystąpienia poprzez m.in.:

  • zapewnienie swoim pupilom dostatecznej ilości aktywności fizycznej w ciągu dnia,
  • dbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę pupila, która pozwoli uniknąć obciążającej stawy otyłości,
  • włączenie do ich diety składników odżywczych mających pozytywny wpływ na stan stawów, wśród nich można wymienić np.: glukozaminę, kwas hialuronowy, a także czarci pazur.

Choroby nerek i wątroby – czyli dolegliwości, których prawdopodobieństwo wzrasta z wiekiem.

Starsze pupile są szczególne narażone na niewydolność nerek, która to stanowi poważne zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Groźne i niebezpieczne objawy, w tym wypadku wariantu ostrego, pojawiają się z ogromną gwałtownością, więc konieczna jest szybka i skuteczna interwencja ze strony weterynarza. W przypadku psów seniorów chodzi jednak przede wszystkim o przewlekłą niewydolność nerek, która jest widoczna po tym, jak rozwijała się przez wiele lat w organizmie zwierzaka. Zdarza się, że właściciel zastanawia się, dlaczego psu śmierdzi z pyska amoniakiem. Wystąpienie u zwierzęcia takiego objawu może być ściśle skorelowane z właśnie z wymienioną wcześniej chorobą, jak również z mocznicą, która także zaliczana jest do chorób nerek, a jej pojawienie się wynika z nieleczenia niewydolności nerek. W tej dolegliwości powody do niepokoju właściciela mogą budzić:

  • brak apetytu,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty czy biegunka,
  • wyraźne osłabienie i gorsze samopoczucie zwierzęcia.

Starsze pupile są również bardziej narażone na wystąpienie przewlekłej niewydolności wątroby. U zwierzaków cierpiących na tę chorobę często zauważalny jest powiększony obrys brzucha. Niepokojące, podobnie jak w przypadku chorób nerek, są również objawy w postaci biegunki, braku chęci do jedzenia, a w szczególności wymioty. W przypadku wystąpienia tej choroby właściciel ma za zadanie wprowadzić zmiany w diecie, a także włączyć suplementacje.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak nauczyć psa pływać?

Jak nauczyć psa pływać?

Nie każdy pies lubi wodę. Co więcej, nie każdy czworonóg umie pływać. Niektóre osobniki potrzebują [...]

Dodaj komentarz

Reklama