Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne u starszych psów?

W dzisiejszych czasach właściciele zwierząt domowych przykładają ogromną wagę do zapewnienia im odpowiedniej opieki. Dzięki temu są one w stanie dożyć sędziwego wieku. Choroby u psów, które są starsze, mogą występować częściej. Na które z nich są szczególnie narażone starsze pupile?

Jak obliczyć wiek psa? – informacje pomocne w określeniu psich lat.

Do momentu ukończenia przez pupila drugiego roku życia nie da się określić w sposób jednoznaczny jego wieku za pomocą jednego przelicznika, ponieważ w zależności od rasy, psy rozwijają się w niezwykle zróżnicowanym tempie. Szacuje się jednak, że w tym momencie pupil 24 lata, w przeliczeniu na wiek ludzki. Po ukończeniu przez zwierzę drugiego roku życia, orientacyjny wiek psa może być policzony poprzez jego pomnożenie przez określony przelicznik. W przypadku największych psów jego wartość powinna wynosić 7. Natomiast wiek małych psów powinien być pomnożony razy 5. Z kolei rasy średniej wielkości są 6 razy starsze niż ludzie w odpowiadającym im wieku. Pupile uznawane za seniorów mają 7-8 lat.

Zwyrodnienie stawów – jako jedna z najczęstszych chorób starszych psów.

Chory pies, który cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów, zmaga się w życiu codziennym z wieloma niedogodnościami. Głównym problem, z jakim zmaga się takie zwierzę to utrudnienie wykonywania wszelkiego rodzaju czynności związanych z poruszaniem. Zwiększone ryzyko wystąpienia tejże choroby w przypadku psów starszych wzrasta, ponieważ ich układ kostny jest coraz mniej zdolny do regeneracji. Wystąpienie u pupila choroby zwyrodnieniowej stawów można rozpoznać poprzez kulawiznę lub sztywny chód po dłuższym bezruchu. Mimo to, właściciel może zminimalizować szanse jej wystąpienia poprzez m.in.:

  • zapewnienie swoim pupilom dostatecznej ilości aktywności fizycznej w ciągu dnia,
  • dbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę pupila, która pozwoli uniknąć obciążającej stawy otyłości,
  • włączenie do ich diety składników odżywczych mających pozytywny wpływ na stan stawów, wśród nich można wymienić np.: glukozaminę, kwas hialuronowy, a także czarci pazur.

Choroby nerek i wątroby – czyli dolegliwości, których prawdopodobieństwo wzrasta z wiekiem.

Starsze pupile są szczególne narażone na niewydolność nerek, która to stanowi poważne zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Groźne i niebezpieczne objawy, w tym wypadku wariantu ostrego, pojawiają się z ogromną gwałtownością, więc konieczna jest szybka i skuteczna interwencja ze strony weterynarza. W przypadku psów seniorów chodzi jednak przede wszystkim o przewlekłą niewydolność nerek, która jest widoczna po tym, jak rozwijała się przez wiele lat w organizmie zwierzaka. Zdarza się, że właściciel zastanawia się, dlaczego psu śmierdzi z pyska amoniakiem. Wystąpienie u zwierzęcia takiego objawu może być ściśle skorelowane z właśnie z wymienioną wcześniej chorobą, jak również z mocznicą, która także zaliczana jest do chorób nerek, a jej pojawienie się wynika z nieleczenia niewydolności nerek. W tej dolegliwości powody do niepokoju właściciela mogą budzić:

  • brak apetytu,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty czy biegunka,
  • wyraźne osłabienie i gorsze samopoczucie zwierzęcia.

Starsze pupile są również bardziej narażone na wystąpienie przewlekłej niewydolności wątroby. U zwierzaków cierpiących na tę chorobę często zauważalny jest powiększony obrys brzucha. Niepokojące, podobnie jak w przypadku chorób nerek, są również objawy w postaci biegunki, braku chęci do jedzenia, a w szczególności wymioty. W przypadku wystąpienia tej choroby właściciel ma za zadanie wprowadzić zmiany w diecie, a także włączyć suplementacje.

Reklama
Top hotele na Lato 2024

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama