Kocur czy kotka - czy różnią się zachowaniem?

Kot czy kotka – co wybrać? Czy płeć ma znaczenie?

Stereotypy dotyczące kotów i kotek opierają się głównie na tym, że kocurki są uważane za łobuzy, a kotki za grzeczne i ułożone istoty. Niestety przenosimy stereotypy dotyczące ludzi na zwierzęta, co niestety bardzo często mija się z prawdą. Jednak niezaprzeczalnie istnieją różnice pomiędzy kotkami a kocurami, na czym jednak polega? 

Kot czy kotka – na czym polegają różnice? 

Przede wszystkim zauważalny jest dymorfizm płciowy, czyli po prostu różnice w wyglądzie kotka i kotki. Nie są one co prawda tak widoczne jak u niektórych innych gatunków, jak np. lwów. Najczęściej jednak po wyglądzie kota można bez większego problemu sprawdzić, czy mamy do czynienia z kotką, czy kocurem. Czy jednak można zauważyć widoczne różnice w charakterze? 

Jak odróżnić kota od kotki, czyli jak jak rozpoznać płeć kota? 

Żeby mieć pewność co do płci zwierzaka, najlepiej będzie po prostu zajrzeć kotu pod ogon. U kkotki odległość pomiędzy cewką moczową a odbytem będzie naprawdę niewielka, w przeciwieństwie do kocurków, gdzie odległość ta będzie większa. Sytuacja będzie wyglądać zupełnie inaczej w przypadku dorosłego kocura, gdzie praktycznie od razu można zauważyć zstąpione do moszny jądra (o ile kocurek nie jest kastrowany). 

Jak odróżnić kota od kotki? 

Niezaprzeczalnie w większości przypadków kotki są mniejsze od kocurków. Jeśli rozwój kociaka przebiegał bez zakłóceń, maluch był dobrze odżywiany, powinien być przeważnie lepiej zbudowany niż kotka – kocurki mają większą i szerszą głowę, a także mocniejszą budowę. Nie jest to jednak regułą, ponieważ zdarzają się naprawdę dobrze zbudowane kotki i drobne kocurki. Wszystko zależy od różnic indywidualnych. Różnica pomiędzy wielkością kocura i kotki jest mimo wszystko najmocniej dostrzegalna u dużych ras, takich jak maine coony, koty norweskie i ragdolle. Płeć kota jest zatem dość łatwa do rozróżnienia. 

Kocur czy kotka – czy różnią się zachowaniem? 

Istnieje przekonanie, jakoby kotki miały być spokojniejsze i milsze, bardziej przywiązane do swojego opiekuna, niż kocurki. Jest to mit. Bardzo często to właśnie kocurki są o wiele łagodniejsze i bardziej przymilne, niż kotki. Kocurki nie przejawiają zachowań agresywnych (o ile oczywiście nie mają problemów behawioralnych i są kastrowane – pamiętajcie, że kastracja jest konieczna, mamy wystarczająco duży problem z bezdomnością kotów w naszym kraju). 

Reklama

Niekastrowane koty są przede wszystkim bardziej skłonne do uciekania z domu, żeby znaleźć partnerkę. Bardzo prawdopodobne są wówczas bójki z innymi kocurami. Nie muszę chyba mówić jak niebezpieczne i trudne jest to dla kota. Ponadto niekastrowane kocury mają tendencję do znaczenia terenu moczem, szczególnie w okresie rui. Mocz kocurów jest wyjątkowo silny i bardzo trudno jest się go pozbyć z zasikanych powierzchni. Warto uświadomić sobie jedno – nie ma takiej opcji, żeby oduczyć kocura znaczenia terenu. Jedynyn wyjściem jest kastracja. Jest to humanitarne i odpowiedzialne wyjście, dzięki któremu przyczynimy się do ograniczenia populacji bezdomnych kotów. Pamiętaj, że kotka jest w stanie w ciągu całego swojego życia urodzić około 50 kociaków (o ile nie więcej), więc nietrudno sobie wyobrazić jakich szkód może narobić jeden kocur, który współżyje w czasie rui z kilkunastoma kotkami. 

Dodam jeszcze, apropo kotki, że kotki nie mają czegoś takiego jak instynkt macierzyński, ani potrzeba zostania matką chociaż raz. Jeśli zatem nie prowadzisz zarejestrowanej hodowli, kotka powinna być wysterylizowana, ponieważ brak sterylizacji również przysparza opiekunom problemów. O jakich problemach mowa? 

Reklama

Niesterylizowana kotka wchodzi kilka razy w roku w okres rui, który jest dla niej bardzo męczący. Kotka w rui nawołuje partnerów, którzy schodzą się z całej okolicy i obsikują okolice domu, a nawet drzwi wejściowe. Zachowanie kotki jest bardzo uciążliwe, kicia stale unosi zad, zaraz się po podłodze i ociera o wszystkie przedmioty i meble. Traci apetyt, nie je, nie śpi, więc jest naprawdę mocno wyczerpana. Jeśli kotka nie zostanie pokryta, ruja ustępuje i wraca za kilka miesięcy, ale równie często zdarza się, że przechodzi w ruję permanentną. Dodatkowo kotki mają skłonność do ucieczek, dlatego trzeba bardzo, bardzo uważać przy otwieraniu drzwi. Ani się obejrzymy, a czmychnie między nogami. Dlatego kotkę należy sterylizować jak najszybciej, przed rozpoczęciem pierwszej rui, czyli około 4 – 6 miesiąca życia. Jeśli chodzi o samców, optymalnym czasem będzie od 6 – 8 miesiąca życia, ale dla pewności warto jeszcze skonsultować się z weterynarzem. 

Kotka czy kocur? Płeć a alergia na kota 

Trzeba wiedzieć, że płeć zwierzaka może mieć mimo wszystko znaczenie jeśli chodzi o alergików, ponieważ kocurki (szczególnie niekastrowane) produkują o wiele więcej alergenów niż kotki z uwagi na większą aktywność gruczołów łojowych (poza tym mają ich po prostu więcej). Wykastrowane kocurki są pod tym względem jednak bardzo podobne do kotek. 

Decyzję dotyczącą płci musicie podjąć sami, ale reasumując, nie ma tak naprawdę dużych różnic, jeśli koty są kastrowane. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama