wszystko-o-świnkach-miniaturowych

Świnka miniaturowa – co musisz wiedzieć, zanim zaprosisz ją do domu?

Popularność świnek miniaturowych z czasem coraz bardziej rośnie. Co należy zatem wiedzieć o tych uroczych zwierzątkach, zanim przygarniemy je do swojego domu?
Świnki miniaturowe są świniami domowymi i różnią się od tych spotykanych w gospodarstwach. Wietnamskie świnki zostały po raz pierwszy udomowione w południowo-wschodniej Azji, a rozkwit ich popularności miał miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach dziewięćdziesiątych. W ramach jednej rasy, jaką jest świnka zwisłobrzucha możemy wyróżnić jej parę różnych wielkości.

Jak duże są mini świnki?

Wietnamskie świnki zazwyczaj osiągają wagę od 30 do 70 kilogramów, ale mogą zdarzyć się także wyjątki, gdy zwierzę ważyć będzie aż 90 kilogramów. Wymiary i waga dorosłego osobnika są zazwyczaj uzależnione od wielkości jego rodziców. Świnki miniaturowe  już w pierwszym roku mają około połowę swojego dorosłego rozmiaru i właściwej wagi, jednak ostateczne wymiary osiągają do piątego roku życia.

Jak długo żyją mini świnki?

Świnki miniaturowe żyją zazwyczaj od 15 do 18 lat. Długie życie śwince zapewni stosowanie pełnowartościowej diety i właściwej opieki medycznej.

Czy świnki miniaturowe mogą być szkolone?

Mini świnki są wyjątkowo mądre, dlatego bez problemu je można poddać szkoleniu, które na pewno da szybkie i wyraźne efekty. Szkolona miniaturowa świnka potrafi ładnie chodzić na smyczy, siadać, grzecznie czekać, reagować na zawołanie, przewracać się na plecy, wskakiwać na różne obiekty, a także załatwiać się do kuwety. Nagradzanie świnki, zwłaszcza niskokalorycznymi przysmakami, znacząco ułatwia trening.

Czym karmić świnkę?

Świnki uwielbiają jeść i na dobrą sprawę mogłyby to robić cały czas (oczywiście z przerwami na spanie i rycie).
Miniświnki można karmić przede wszystkim: 

  • Gotowanymi i surowymi warzywami
  • Owocami
  • Przetworami mlecznymi
  • Makaronem, kaszą i ryżem 
  • Siemieniem lnianym
  • Pestkami dyni i słonecznika

Czy świnki miniaturowe mogą żyć z innymi zwierzętami domowymi?

Raczej niewskazanym jest zmuszać świnkę do współdzielenia przestrzeni mieszkalnej z innymi zwierzakami domowymi, niezależnie od ich usposobienia. Nie wykluczajmy jednak od razu, międzygatunkowej przyjaźni 🙂

Reklama

Warto pamiętać, że zanim podejmiemy decyzję o przygarnięciu miniaturowej świnki, należy dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw. Zwierzęta te wymagają dużej ilości uwagi i pracy, która z czasem bardzo procentuje.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Ile żyje chomik?

Chomiki są niezwykle popularnych zwierzątkiem domowym. Ze względu na ich nieduże rozmiary, słodki wygląd i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama