Klatka dla szczura- jak wybrać najlepszą?

Gryzonie są obecnie bardzo popularnymi zwierzętami domowymi. Nie wymagają wyprowadzania na spacery, a ich głównym miejscem pobytu jest klatka. Dlatego tak ważne jest, aby była ona odpowiednio dobrana do gabarytów i gatunku zwierzaka. W przypadku zakupu dwóch lub więcej osobników, należy mieć na uwadze, że klatka powinna być większa. Gryzoni różnych gatunków nie powinno trzymać się w jednej klatce. Może wówczas dojść do walki o terytorium, a jej skutkiem będzie śmierć słabszego osobnika. 

Szczur domowy 

Kiedyś szczury kojarzyły się tylko z kanałami i różową trutką, wyłożoną w piwnicznych korytarzach. Coraz częściej jednak szczury hodowlane są kupowane jako domowe pupile. Są to bardzo inteligentne zwierzęta. Szybko się uczą, dlatego przy odrobinie cierpliwości można nauczyć szczura prostych sztuczek. Nawet jeżeli zamierzamy spędzać z naszym pupilem każdą wolną chwilę, warto zapewnić mu towarzystwo tego samego gatunku. Szczury są to bowiem zwierzęta stadne, które w naturze żyją w grupach. Decydując się na parkę, konieczne pomyślmy o sterylizacji! Szczury, podobnie jak inne gryzonie, rozmnażają się bardzo szybko. W związku z tym domowa hodowla może szybko wymknąć się spod naszej kontroli. 

Szczur domowy – gdzie kupić? 

Od wielu lat możliwy jest zakup różnych gatunków zwierząt w sklepach zoologicznych. Niestety ich pochodzenie praktycznie nigdy nie jest do końca znane. Co za tym idzie, mogą z dużym prawdopodobieństwem  pochodzić z tzw. pseudohodowli, czyli miejsc, gdzie zwierzęta są rozmnażanie wyłącznie dla zysku. Nie mają zapewnionej opieki weterynaryjnej, a także praktykowany jest tam chów wsobny. Oznacza to, że zwierzęta są rozmnażane w sposób kazirodczy, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i wad genetycznych. Dlatego często zdarza się, że zwierzątko zakupione w sklepie zoologicznym żyje niezwykle krótko. W związku z tym, warto poszukać profesjonalnej hodowli, gdzie zyskamy pewność, że kupujemy zdrowego zwierzaka. Taki szczur będzie również dużo bardziej kontaktowy i szybciej zaaklimatyzuje się w naszym domu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że agresywne zachowania u zwierząt, mogą wynikać właśnie z chowu wsobnego i związanych z tym zaburzeń psychicznych. 

Można także adoptować szczura domowego, zapewniając dom porzuconemu zwierzęciu lub takiemu, które było wykorzystywane do badań laboratoryjnych. Zwierzęta przeznaczone do adopcji znajdują się zazwyczaj pod opieką specjalnych fundacji, które wcześniej dokładnie sprawdzają stan zdrowia zwierzaka. O ewentualnych problemach informują chętnych do adopcji takiego zwierzęcia. Wówczas trzeba się liczyć z koniecznością kontynuacji leczenia szczura we własnym zakresie. Zwiększa się także ryzyko częstych wizyt u weterynarza. Niemniej jednak zyskujemy wówczas nie tylko wiernego przyjaciela, ale także spełniamy dobry uczynek, ratując zwierzę w szczególnej potrzebie. 

Szczur domowy – ile żyje? 

Szczury, nawet te hodowlane, żyją około 2 – 3 lata. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet zakup szczura z hodowli, nie gwarantują, że będzie on zawsze w 100% zdrowy. Jak każdy żywy organizm, także szczur może zachorować i potrzebować opieki weterynaryjnej. Warto o tym pamiętać, decydując się na zakup jakiegokolwiek zwierzęcia. Kupując gryzonia, należy od razu sprawdzić, gdzie w pobliżu znajduje się lecznica, która specjalizuje się w leczeniu małych zwierząt. Nie wszystkie bowiem posiadają odpowiednio wykwalifikowany w tym zakresie personel. 

Reklama

Klatka – główne miejsce pobytu szczura 

Nawet jeżeli planujemy często wypuszczać szczury i pozwalać im chodzić swobodnie po mieszkaniu, warto zapewnić im wygodną i przestronną klatkę. To ona będzie bowiem głównym miejscem pobytu naszych pupili. Minimalna opcja, to klatka 60 x 70 x 40 dla dwóch osobników. Oczywiście z uwagi na duży temperament tych gryzoni im większa klatka, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, aby nie umieszczać tam żadnych przedmiotów, które nie są przeznaczone do wyposażenia klatki dla gryzoni. Mogą one stanowić zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia naszych pupili. Szczególnie przedmioty ostro zakończone lub wykonane z toksycznych materiałów. Dlatego całość wyposażenia klatki, warto kupić w sklepie zoologicznym. Mamy wówczas pewność, że przedmioty są atestowane i zostały wykonane z przyjaznych zwierzętom materiałów. 

Klatka można także spróbować wykonać samodzielnie. Wiele inspiracji znajdziemy w sieci. Do budowy takiej klatki można wykorzystać gotowe elementy lub np. palety lub klatki po poprzednich gryzoniach. Jedyne co nas wówczas ogranicza, to wygospodarowane na klatkę miejsce oraz nasza wyobraźnia. Należy jednak pamiętać, aby nie malować żadnych elementów klatki. Gryzonie mogą obgryzać pręty klatki, a co za tym idzie, zatruć się toksycznymi farbami. Klatka może mieć kilka poziomów, ale warto zadbać o to, aby połączenia między kolejnymi piętrami były możliwe do bezpiecznego pokonania przez szczury. 

Reklama

Wyposażenia klatki dla szczura domowego 

W klatce powinno znaleźć się przede wszystkim poidło, kuweta oraz miski na jedzenie. Poideł może być kilka, zaś w przypadku misek warto zapewnić każdemu zwierzakowi jego własną. W klatce umieszczamy także domki, tunele oraz hamaki lub huśtawki. Domki mogą być drewniane lub materiałowe. Szczury lubią chować się właśnie w takich miejscach. Z kolei ciekawie ustawione tunele, mogą stanowić tor przeszkód, a tym samym zapewniać rozrywkę naszym pupilom. Szczególnie wtedy, kiedy nie mamy dla nich akurat czasu. Tutaj ogranicza nas tylko miejsce oraz wielkość klatki. Szczury jako bardzo inteligentne zwierzęta, uwielbiają tego typu zabawki. 

Większość producentów oferuje klatki już z podstawowym wyposażeniem w postaci misek, poideł i domków. Są one jednak zazwyczaj wykonane z plastiku. Jeżeli zauważymy, że nasze szczury je gryzą, trzeba będzie wymienić miski na ceramiczne, a domek na drewniany lub materiałowy. Alternatywą są domki z kartonu, ale mogą zostać szybko zniszczone przez szczurze zęby. Niemniej jednak, kartonowe domki możemy z łatwością wykonać sami ze zwykłego pudełka. Pamiętajmy jednak, aby nie przyczepiać do kartonu żadnych ozdób, ponieważ szczury w pierwszej kolejności będą próbowały je zjeść. 

W sieci można znaleźć ręcznie robione akcesoria dla gryzoni, a nawet zamówić specjalne tylko dla naszego pupila. Dostępne są zarówno domki, jak i legowiska oraz tunele, a także hamaki. Przedział cenowy, to zazwyczaj kilkanaście złotych za sztukę. Cena zależy od stopnia skomplikowania i użytych do wykonania danego przedmiotów materiałów. 

Warto także pamiętać, aby używać jedynie dedykowanego dla szczurów podłoża i żwirków. W żadnym wypadku nie wolno wsypywać do klatki żwirku silikonowego! Szczury mogą próbować to zjeść, co może skończyć się śmiertelnym zatruciem. 

Reklama

Dieta szczura domowego 

Szczury powinny być karmione gotową karmą, a w ramach urozmaicenia dostawać świeże warzywa i owoce. Jeżeli zauważysz, że większość karmy nie jest zjedzona, pomyśl o jej zmianie na jednolity granulat. Wówczas Twoje gryzonie nie będą wybierać wyłącznie najsmaczniejszych kąsków, przez co nie dostarczają swoim organizmom wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Niekiedy konieczne jest także stosowanie uzupełniających preparatów witaminowych i odżywczych. Tu jednak warto skonsultować się z weterynarzem i ustalić odpowiedni preparat oraz dawkę w oparciu o wyniki badań szczura. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pomożemy, a nie zaszkodzimy naszemu zwierzakowi. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama