Królik w domu – jak się przygotować?

Króliki to poza psami i kotami jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych. Jeśli zamierzasz zaprosić jednego z nich do swojego domu, powinieneś się do tego należycie przygotować. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, z którego dowiesz się, co zrobić, aby zapewnić nowemu przyjacielowi komfortowe warunki do życia.

Urządzamy domek dla królika

Jaki jest najlepszy pomysł na domek dla pupilów z długimi uszami? To klatki dla królików! Wybierając je, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmiar – powinny umożliwiać mu swobodne przemieszczanie się, więc najlepiej jest postawić na nieco większe modele. Nie bez znaczenia jest również materiał. Najlepiej sprawdzają się klatki dla królików wykonane częściowo z tworzyw sztucznych, na które nałożona jest ażurowa obudowa z metalu, która nie będzie ograniczać dostępu tlenu.

Na dnie klatki dla królików należy umieścić podłoże, które można wybrać spośród  licznych propozycji. Można postawić na pochłaniające wilgoć trociny lub pokusić się o bawełnianą ściółkę, która minimalizuje ryzyko nieporządku wokół klatki. Doskonałą propozycją jest także siano, które stanowi świetną przestrzeń do króliczych zabaw. Ogromnie wygodne dla właścicieli bywają także zbrylające się żwirki, które z kolei są najwygodniejsze do usuwania. Najważniejsze jednak, aby wybrane podłoże było miękkie, gdyż pełni różne zadania: z jednej strony służy do odpoczynku, z drugiej natomiast do załatwiania swoich potrzeb, więc musi być w pełni wygodne. Trzeba pamiętać, że klatkę należy systematycznie sprzątać, dlatego warto wybrać takie, które zadowoli zarówno pupila, jak i nas samych.

Akcesoria dla gryzonia, które powinieneś mieć 

Oprócz przygotowania miejsca, w którym zamieszka nasz królik, należy zadbać także o odpowiedni pokarm. Jak to bywa w przypadku większości roślinożerców, najlepiej sprawdza się ten bazujący na sianie i paszy, który jest wzbogacony o składniki odżywcze, dzięki którym nie trzeba obawiać się o dolegliwości u pupila. Dodatkowo należy rozszerzać dietę o warzywa i owoce, w tym takie jak marchew, burak, czy seler, które umożliwiają ścieranie zębów, ale za to unikać zbóż, które nie są wskazane.

Pożywienie dla królików może obejmować również liczne zioła takie jak koniczyna, mięta, koperek, czy tymianek, które dobrze wpływają na trawienie. Dla pewności warto sięgać po gotowe, przygotowane przez specjalistów karmy, dzięki którym z jednej strony zapewnimy mu wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju minerały i witaminy, natomiast z drugiej – jeśli tylko będziemy trzymać się zaleceń – nie przekarmimy malucha.

Koniecznie trzeba pamiętać również o zagwarantowaniu stałego dostępu do wody. W tym celu w klatce powinno znaleźć się poidełko. Warto zapewnić również miseczkę na żywność, ale można także pokusić się o zabawki na przekąski w kształcie kul, które sprawią królikowi niemałą frajdę. Wśród wyposażenia powinny się znaleźć także zabawki pomagające w ścieraniu zębów, a jeśli zapewnimy królikowi drewniany domek, piłkę, tunel, czy pluszaka z dzwoneczkiem, zwierzak z pewnością nie raz nas zaskoczy. Wprowadzanie zabaw i aktywności jest o tyle istotne, że zapewnia równowagę i pozwala rozładować wszelkie humory i napięcia, o czym warto pamiętać.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Ile żyje chomik?

Chomiki są niezwykle popularnych zwierzątkiem domowym. Ze względu na ich nieduże rozmiary, słodki wygląd i [...]

Czym karmić szynszylę?

Szynszyle - małe, puszyste kuleczki oczarowujące nas swoim urokiem i energią. Jeśli jesteś właścicielem tego [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama