Ile żyje chomik?

Chomiki są niezwykle popularnych zwierzątkiem domowym. Ze względu na ich nieduże rozmiary, słodki wygląd i z pozoru niewielkie wymagania, decyduje się na nie dużo osób. Jest to szczególnie często wybierane zwierzę, jako pierwszy pupil dla naszej pociechy bądź osoby posiadające niewielką ilość czasu. Jest to istota, która nie wymaga dużego zaangażowania, ze względu na nocny tryb życia i niewielkie potrzeby kontaktu z drugą istotą. Nie jest to również zwierzę stadne, więc nie należy zapewniać mu towarzystwa. Mimo iż chomik, jest zwierzęciem rozpoznawanym przez większość osób, często nie wiemy, ile powinna trwać jego prawidłowa długość życia. Długość życia jest zależna od gatunku, na jaki się zdecydujemy.

Różnorodność długości życia wśród odmiennych gatunków

Najczęstszych wyborem, wśród przyszył właścicieli, jest chomik syryjski. Jest to związane z łatwością w jego oswajaniu. Długość jego życia w warunkach naturalnych wynosi od dwóch do trzech lat. Równie częstym wyborem jest chomik dżungarski. Jest on znacznie mniejszy od syryjskiego. Często jest obiektem badań laboratoryjnych, a długość jego życia wynosi zaledwie dwanaście miesięcy. Kolejnych gatunkiem jest chomik malutki, nazywany potocznie chomiki Roborowskiego. Jest najmniejszym przedstawicielem swojego gatunku. Osiąga jedynie od 4 do 5 centymetrów, a długość jego życia jest podobna jak w przypadku chomika syryjskiego i wynosi średnio 3 lata.

Zależność w długości życia naszego pupila

Chomik jest zwierzęciem, którego długość życia jest krótka, w porównaniu do reszty zwierząt domowych. Wybierając go na swojego nowego małego przyjaciela, należy pamiętać, że nie jest on tak długowieczny, jak przykładowo kot bądź pies. Sprawia to, że stosunkowo szybko musimy się z nim rozstać. Decydując się na chomika, warto wybrać gatunki, których przeciętna długość życia jest najdłuższa, wśród przedstawicieli swojego gatunku. Na długość życia chomika wpływa jednak wiele czynników. Uśredniona wartość wynosi od trzech do czterech lat.

Ważne jest, skąd pochodzi nasz przyszły zwierzak domowy. Jeśli zdecydujemy się na wybór dobrej hodowli, możemy być pewni, że nie jest on obciążony genetycznie, jak często ma to miejsce w sklepach zoologicznych. Na długość jego życia wpływa również to, jak się nim opiekujemy. Dobór odpowiedniej karmy oraz lokum, w których chomik zamieszka, zdecydowanie zwiększy długość trwania jego życia. Wpływ na to mają również czynniki losowe. Mogą nimi być na przykład choroby przewlekłe, bądź przebyte. Równie ważne są kontrole weterynaryjne, które pozwolą na szybsze wykrycie możliwe występujących chorób.

Odpowiednio karmiony chomik, nad którym opieka była sprawowana w sposób należyty, może żyć dłużej, niż jest to zakładane. Warto również zaznaczyć, że zwierzęta zamieszkujące nasze domy, dożywają dłuższego wieku, niż ich dziko żyjący przedstawiciele. Wiek, który może osiągnąć chomik, nad którym sprawowano odpowiednią kontrolę oraz zadbano o wszystkie czynniki gwarantujące jego długowieczność, wynosi aż pięć lat.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama