Czy warto kupić kołowrotek dla chomika? – wady i zalety kołowrotków

Chomik to wyjątkowo wszędobylskie stworzenie. Każdy, czy to syryjski czy dżungarski, uwielbia poruszać się, biegać i penetrować wszystko to, co jest do spenetrowania. Ci, którzy mają lub mieli chomiki, wiedzą o co chodzi. Gdy zbliża się wieczór, chomik zaczyna się ożywiać. Jeśli jest zamknięty w dużym, komfortowym terrarium, dwupoziomowym, pełnym tuneli, kładek i kołowrotków, z pewnością odwiedzi wszystkie te miejsca, penetrując je i sprawdzając z uroczą gorliwością.

Znudzony chomik

Jeśli chomikowi przyszło bytować w znacznie skromniejszych warunkach, zrobi wszystko, aby sobie te warunki poprawić. Przede wszystkim, spróbuje za wszelką cenę uwolnić się z klatki. Wykorzysta do tego każdy element, który mógłby mu to ułatwić. Kawałek gałęzi, własny domek, czy niewłaściwie zamontowane poidełko, mogą służyć jako podpórkę w drodze ku wolności. Dlatego ważnym jest aby terrarium zawsze było dobrze zabezpieczone, trzeba bowiem pamiętać, że chomik poza terrarium, to DUŻY problem.

Chomiki, wykorzystując niewielkie szczeliny między ścianą, a szafą lub biblioteczką, mając zdolność dużego „rozpłaszczania” się, potrafią wejść na ich górę i jeśli są na niej jakieś rzeczy, nieźle je pokiereszują swoimi ostrymi ząbkami. Niedomknięte szafy, to w sytuacjach, kiedy chomik zwiał z terrarium, idealne zaproszenie dla naszego, małego niszczyciela , aby w takiej szafie zamieszkać, a wtedy drżyjcie ubrania. Znany jest przypadek, kiedy chomik na wolności dostał się do szafy i zrobił sobie tunel przez wszystkie, wiszące w niej garsonki, suknie i bluzki pani domu. Tak więc, dobrze zamknięte terrarium to bezpieczeństwo dla naszych rzeczy, ale także dla samego chomika, którego można niechcąco zdeptać, przytrzasnąć albo nasz milusiński może paść ofiarą innego naszego pupila, na przykład kota czy psa.

Aby egzystencję chomika, który obiektywnie jest stworzeniem uroczym i radosnym, uatrakcyjnić, wymyślono różne gadżety mające nam to umożliwić. Należą do nich rozbudowane terraria, plastikowe kule (w które zamyka się chomika aby mógł w niej bezpiecznie wędrować po mieszkaniu) oraz kołowrotki. Te ostatnie to najprostszy sposób aby nasz zwierzak mógł dobrze się czuć i pozbyć się tej niebywałej energii jaką posiada.

Rodzaje i wielkość kołowrotków 

W sklepach można kupić ich dwa rodzaje. Małe, plastikowe dla chomików dżungarskich oraz większe, metalowe dla większych, syryjskich. Kołowrotki można zamontować do prętów terrarium ale są także wolnostojące, stawiane na jego dnie. Każdy sklep zoologiczny oferuje ich dużą ilość i rodzajów, a to jaki wybierzemy zależy tylko od zasobności portfela i naszego gustu.

Reklama

Wielkość kołowrotka to rzecz podstawowa 

Musimy pamiętać aby kołowrotek był dostosowany do terrarium, żeby można go było bez problemu zamontować i aby chomik miał do niego swobodny dostęp. Jednocześnie pamiętajmy, że za duży kołowrotek dla chomika dżungarskiego może spowodować, że zwierzątko nie będzie miało siły aby w nim biegać, zaś za mały dla syryjskiego spowoduje, że chomik będzie się w nim nienaturalnie wyginął i nie zechce z niego korzystać. Odpowiedniej wielkości kołowrotek pozwoli naszemu zwierzątku korzystać z niego bez żadnych przeszkód.

Zalety kołowrotka 

Główna zaleta kołowrotka dla chomika to przede wszystkim możliwość zagospodarowania olbrzymiej energii jaką dysponują te zwierzaki. To również niemalże pewny czynnik zachowania dobrej formy zwierzątka i sposób uwolnienia go od nudy. Każdy, kto zafundował swojemu futrzaków, odpowiednio dobrany kołowrotek, może przekonać się na własne oczy z jakim zapałem chomik w nim biega i jak bardzo, urządzenie to, absorbuje jego uwagę.

Reklama

Niektórzy hodowcy podnoszą temat zbyt dużego wygięcia tułowia chomika biegającego w kołowrotku. Nie sądzę aby zagrożenie takie naprawdę istniało. Dobrze dobrany kołowrotek, nie powoduje dysfunkcji kręgosłupa zwierzaka , tym bardziej, że chomik nie przebywa w nim bez przerwy, a ponadto, jego giętkie ciało przystosowane jest do różnego jego ułożenia. Tak więc kołowrotek to urządzenie prawie idealne i trudno dopatrzyć się w nim wad.

Kiedy nie stosować kołowrotka?

Jedynym takim powodem jest poród samicy chomika. Jeśli w terrarium pojawiają się małe chomiczki, a tym bardziej jeśli są one na tyle duże, że zaczynają wychodzić z domku, należy na jakiś czas zablokować kołowrotek. Nie demontujemy go, tylko zablokujemy tak, aby nie mógł się poruszać. Chomiczki na pewno się nim zainteresują i zechcą z niego korzystać. Jednak póki są malutkie, mogą sobie zrobić krzywdę. Wchodzą do kołowrotka całą grupą, a będąc niewielkie, mogą włożyć główkę między kołowrotek, a obudowę, a wtedy, kiedy inny chomik ruszy kółkiem, nieszczęście gotowe (kilkakrotnie byłem świadkiem takiej sytuacji i słyszałem „krzyk” uwięzionego malucha). Kiedy chomiki nieco urosną, takie zagrożenie mija i kołowrotek może zostać odblokowany.

Kołowrotek dla chomików został wymyślony aby okiełznać temperament chomika i dać mu zdrowie oraz rozrywkę. Wszystkie te założenia, według mojej oceny, zostały spełnione. Niewielkim kosztem dajemy zwierzęciu zdrowie, rozrywkę, a nam samym radość z obserwacji jak nasz chomik pędzi w nieznane w swoim kolorowym kołowrotku.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama