Chomik dżungarski – opis, zdjęcia, opieka, choroby, opinie

Chomik dżungarski to jeden z najbardziej przyjacielskich przedstawicieli rodziny chomikowatych – do tego stopnia, że najlepiej czuje się, kiedy żyje razem z innym towarzyszem należącym do tego samego gatunku.

Chomik dżungarski – opis gatunku

Chomik dżungarski to trzeci pod względem wielkości gatunek udomowionego chomika – plasuje się na tym miejscu tuż po największym i najczęściej spotykanym chomiku syryjskim, a także nieco mniejszym chomiku chińskim. Chomik dżungarski bywa też inaczej nazywany chomikiem bengalskim. Ten gatunek chomika mierzy około 7 – 10 cm (zazwyczaj , a jego waga zamyka się w przedziale od około 30 do 40 g. Najpopularniejsze umaszczenie chomika dżungarskiego jest oparte na kolorze szarym, na którym w obszarze brzucha i pleców widoczne są białe znaczenia. Inne możliwe umaszczenia to np. popielate, perłowe, merle i szafirowe.

Nazwa chomika dżungarskiego pochodzi Dżungarii – nieistniejącej już krainy w zachodnich Chinach, która obecnie znajduje się na terytorium regionu autonomicznego Sinciang. Pierwotnie ten gatunek chomika zamieszkiwał jednak dużo większe terytorium, w tym przede wszystkim stepy i tundry Syberii Zachodniej na terenach Rosji i Kazachstanu. Odkrywcą chomika dżungarskiego, a przynajmniej pierwszym naukowcem, który postanowił go opisać, był działający w Rosji zoolog i botanik niemiecki Peter Pallas. W 1772 roki nadał mu nazwę “mus sungorus”, która w 1912 roku zmieniona została na “Phodopus sungorus” przez Amerykanina Neda Hollistera.

Chomik dżungarski – charakter

Chomiki dżungarskie to zwierzęta o łagodnym, radosnym i towarzyskim usposobieniu. Dobrze radzą sobie w relacji z człowiekiem, w tym także z dziećmi i jako że są dosyć ufne, da się je stosunkowo łatwo oswoić. Częściowo może to wynikać z faktu, że są z natury bardzo ciekawe świata – kiedy tylko coś nietypowego dzieje się w pobliżu ich klatki, czujnie obserwują otoczenie. Chomiki dżungarskie są też wytrzymałe i odporne, a do tego bardzo zwinne. 

Chomik dżungarski – wymagania

Podstawą jeśli chodzi o wymagania życiowe chomika dżungarskiego jest oczywiście zapewnienie mu własnej przestrzeni, którą najczęściej będzie klatka. Kuweta, którą umieszcza się u podstawy klatki i do której wsypuje się następnie podłoże w formie np. trocin, powinna mieć co najmniej wymiary 100 x 50 cm, jeśli chodzi o powierzchnię i minimum 15 cm głębokości. Taka przestrzeń jest konieczna, aby chomik mógł realizować swoje potrzeby behawioralne – są to zwierzęta, które potrzebują dużo ruchu i które żyjąc na wolności, cały czas przemieszczają się na dużych dystansach. Nie bez znaczenia jest też głębokość kuwety – około 15 cm będzie wystarczające, aby umożliwić chomikowi dżungarskiemu zakopywanie się w podłożu i kopanie w nim tuneli. Poza samą przyjemnością z eksploracji otoczenia może on się wtedy schować pod wierzchnią warstwą trocin w celu odpoczynku. Jeśli kuweta nie będzie odpowiednio głęboka, podłoże łatwo może też zacząć wysypywać się na zewnątrz i utrudniać utrzymanie porządku wokół klatki.

Reklama

Poza samą powierzchnią i głębokością kuwety warto zwrócić uwagę na to, jak szeroko są rozstawione pręty klatki – jeśli odległość będzie za duża, może się zdarzyć, że chomik przeciśnie się między prętami i schowa gdzieś na terenie mieszkania, a w ekstremalnej sytuacji nawet z niego ucieknie.

Przy określaniu wymagań odnośnie utrzymywania chomika dżungarskiego, należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich ten gatunek rozwijał się przez setki lat – chodzi tu przede wszystkim o kontynentalny klimat z bardzo suchym powietrzem. Powoduje to, że także chomik dżungarski utrzymywany w domu powinien mieć utrzymywaną dosyć niską wilgotność powietrza oraz podłoża.

Reklama

Kolejna kwestia to temperatura – w naturze temperatura otoczenia chomika dżungarskiego nie przekracza mniej więcej 10 stopni. Zważywszy, że takie warunki trudno jest zapewnić pupilowi w mieszkaniu, udomowiony chomik będzie w związku ze zbyt wysoką temperaturą funkcjonował inaczej niż jego wolno żyjący pobratymcy, m.in. nie będzie przechodził okresowej wymiany futra. Zazwyczaj ma to miejsce w związku z nadchodzącą zimą, jednak z perspektywy żyjącego w domu chomika dżungarskiego lato trwa przez cały rok.

Nie oznacza to jednak bynajmniej, że klatkę dla chomika można postawić w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Temperatura otoczenia powinna być względnie stała – chomikowi dżungarskiemu mogą zaszkodzić jej nagłe i duże wahania, należy więc uważać na przeciągi czy miejsca, w których słońce bywa bardzo intensywne. Niekorzystnie na samopoczucie chomika może też wpływać duże natężenie hałasu – najlepiej, jeśli klatka nie będzie się znajdowała w zbyt ruchliwym miejscu.

Jeśli chodzi o podłoże, to poza utrzymywaniem odpowiedniej, a więc niskiej wilgotności, istotne jest zadbanie o to, żeby pozostawało czyste – odchody powinny być usuwane na bieżąco, podobnie jak chowane przez chomika w podłożu resztki jedzenia, które zwierzęta te mają w zwyczaju umieszczać tam na tzw. “czarną godzinę”. Takie pozostałości pokarmu mogą niestety szybko pleśnieć i gnić, więc uprzątnięcie ich z klatki jest konieczne, warto jednak robić to w taki sposób, aby nie narazić chomika dżungarskiego na zbyt duży stres, który może odczuć, widząc że jest pozbawiany swoich zapasów i związanego z nimi poczucia bezpieczeństwa. Najlepiej jest więc robić to stopniowo lub w sytuacji, w której chomik przebywa akurat poza klatką.

W klatce chomika dżungarskiego powinna być też wydzielona osobna przestrzeń na toaletę w formie małej kuwety dla gryzoni – najlepiej jeśli znajdzie się z jakimś ustronnym miejscu. Chomik dżungarski ma silny instynkt związany z utrzymywaniem czystości, więc prawdopodobnie bardzo chętnie będzie korzystał z takiej toalety. Jeśli jednak miałby na początku kłopot ze zrozumieniem jej przeznaczenia, można spróbować umieścić tam na początek trochę nieczystości – to powinno sprawić, że zrozumie, w jaki sposób korzystać z kuwety.

Reklama

Poza tak podstawowymi elementami wyposażenia klatki jak miseczka z jedzeniem i poidełko, dla chomika dżungarskiego bardzo ważne będą akcesoria, które pozwolą mu realizować swoją naturalną potrzebę ruchu. Najprostszym i najefektywniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w klatce kołowrotka (istotne jest zadbanie o to, żeby nie był zbyt mały – w przeciwnym razie chomik może uszkodzić sobie kręgosłup), dobrze sprawdzą się też takie zabawki jak huśtawka dla gryzoni czy piłeczka. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne tunele, przy czym nie powinny one być wykonane z plastiku – jeśli chomik odda w takim tunelu mocz, gromadzący się w środku amoniak może z czasem niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie. Zapewnienie chomikowi dżungarskiemu akcesoriów umożliwiających aktywność fizyczną pozwoli zadbać o jego kondycję i utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także stan psychiczny zwierzaka – ruch i bieganie są mu bardzo potrzebne, zważywszy na fakt, że w naturze ma on w zwyczaju pokonywać codziennie duże dystanse.

Oczywiście sama aktywność to nie wszystko – po intensywnej zabawie przychodzi czas na odpoczynek, a do tego najlepiej nadaje się specjalny domek dla gryzonia, wykonany z kartonu lub z drewna (niestety taki materiał oznacza, że od czasu do czasu trzeba pupilowi kupić nowy domek, ponieważ chomik z dużym prawdopodobieństwem będzie go podgryzać). Chomik dżungarski z pewnością doceni też możliwość zbudowania samodzielnie gniazda zgodnie ze swoimi potrzebami – posłużyć mu do tego mogą umieszczone wewnątrz klatki naturalne materiały takie jak wełna drzewna, słoma czy kawałki papieru lub kartonu. W ograniczeniu obgryzania przez chomika jego domku mogą pomóc różnego rodzaju gryzaki – nie tylko będą dla niego satysfakcjonującym zajęciem (w końcu nazwa “gryzonie” nie wzięła się znikąd), ale także pomogą w utrzymaniu prawidłowego stanu uzębienia.

Jest jeszcze jedna potrzeba chomika dżungarskiego, która jest mocno nietypowa jak na tę kategorię zwierzaków domowych. Jest on mianowicie bardzo towarzysko usposobiony i najlepiej czuje się, jeśli nie jest jedynym chomikiem. Wynika to z faktu, że w naturze chomiki dżungarskie żyją w stadach, złożonych najczęściej z samca i kilku samic. W rezultacie chomik, który utrzymywany jest w pojedynkę nie ma jak zaspokoić swojego instynktu stadnego, przez co znajduje się w permanentnym stresie i żyje krócej niż chomiki dżungarskie, które utrzymywane są w parach.

Chomik dżungarski – opieka

Chomik dżungarski, podobnie jak inni przedstawiciele rodziny chomikowatych, jest zwierzęciem, którego główny okres aktywności przypada na noc. Oznacza to, że to właśnie po zmroku będzie najbardziej chętny do zabawy, a co za tym idzie – być może będzie też hałasował. Ze względu na odwrócony w stosunku do ludzkiego rytm dobowy chomika, najlepiej jest umieścić jego klatkę gdzieś poza sypialnią. Z drugiej strony oznacza to też, że należy mu zapewnić w ciągu dnia odpoczynek i nie budzić go na siłę, próbując zmusić do zabawy i kontaktu z opiekunem.

Reklama
Reklama

Jeśli chodzi o żywienie chomika dżungarskiego, najprostszym wyborem będzie gotowa karma w formie granulatu, składająca się z owoców i warzyw, ziaren, ziół, a czasami także kwiatów. Istotne jest, aby podstawowe pożywienie chomika miało właśnie taką formę, aby nie mógł on selektywnie podchodzić do jedzenia, wybierając tylko to, co najbardziej mu smakuje. Karma w formie granulatu jest odpowiednio zbilansowana, dzięki czemu można mieć pewność, że dostarcza się chomikowi dżungarskiemu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo powinno się uzupełniać jego dietę białkiem pochodzenia zwierzęcego, np. owadami lub twarogiem.

Jeśli chodzi o pielęgnację chomika dżungarskiego, podstawą jest kontrolowanie jego wagi, aby móc zauważyć zmiany świadczące nie tylko o nadwadze i otyłości, ale także potencjalnych innych problemach zdrowotnych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Ile żyje chomik?

Chomiki są niezwykle popularnych zwierzątkiem domowym. Ze względu na ich nieduże rozmiary, słodki wygląd i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama