Pies czy suczka

Pies czy suka – jak rozróżnić i które wybrać?

Pies czy suka? Zastanawiamy się nad wyborem rasy, wiekiem psa, jego wielkością i nawet umaszczeniem, ale prędzej czy później nadchodzi również moment, w którym przyszli właściciele zadają sobie nie tylko pytanie, czy wybrać suczkę, czy psa, ale również, czy ma to właściwie jakieś znaczenie. Co zatem warto wiedzieć o wyborze płci swojego przyszłego pupila? 

Suka czy pies – czy ma to znaczenie? 

Przede wszystkim warto się zastanowić nad tym, czy zależy Ci na rozmnażaniu swojego pupila. Jeśli zdecydujesz się na psa, może on zostać w przyszłości reproduktorem, a suczka może rodzić kolejne śliczne mioty maluchów. Suczki i psy będą również nieco inaczej się zachowywać i wyglądać. 

Pies czy suka jak rozpoznać? 

Jeśli kupujesz psa z hodowli, nie będzie z tym problemu – płeć będzie określona i wpisana w dokumenty. Jednak nie powinieneś mieć problemu z rozpoznaniem płci na własną rękę – u piesków na brzuchu będzie widoczne prącie (jądra pojawią się dopiero później), u suczki z kolei narządy znajdują się niżej i bliżej odbytu. W razie wątpliwości zawsze można zapytać weterynarza. 

Pies czy suka co wybrać? 

Pies – psy są oczywiście większe, niż suczki, a także często mają ładniejsze umaszczenie (sierść jest często gęstsza i dłuższa, niż u suczek). Poza tym są zazwyczaj odważniejsze, bardziej niezależne, a także mogą mieć większą skłonność do bójek i zaczepiania innych psów, szczególnie w okresie rui. Jeśli nie planujesz reprodukcji psa, najlepiej od razu po osiągnięciu właściwego wieku, zdecydować się na kastrację – zapobiegnie to w dużej mierze ucieczkom i znaczeniu terenu. 

Suczki – są mniejsze i łagodniejsze, ich sierść jest zazwyczaj krótsza. Sprawdzą się lepiej w mieszkaniu, raczej nie bywają agresywne. Największym minusem wybrania suczki jest cieczka, która u większości ras występuje dwa razy do roku. Jednak jeśli nie planujesz rozmnażania suczki, sterylizacja zapobiegnie cieczkom i chorobom z nią związanym (a także sznurowi psich adoratorów pod drzwiami). 

Co lepsze? Pies, czy suka? 

Wszystko sprowadza się tak naprawdę do osobistych preferencji i rozważenia, czy do Twojego stylu życia będzie bardziej pasować pies, czy suka. Psy będą lepszymi stróżami, suczki zazwyczaj nieco lepszymi towarzyszkami rodziny. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama