Większość psów cierpi na zaburzenia lękowe, pokazują badania.

Chodź nasze psiaki wydają się beztroskie i szczęśliwe, najnowsze badania pokazują że psy często cierpią na zaburzenia lękowe.

Problemy emocjonalne psiaków zbadali naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach. Pokazali oni że większość zwierzaków domowych zaburzenia emocjonalne. Według badaczy, którzy przestudiowali zachowanie ponad 13 tysięcy psów, 72.5% z nich wykazywało cechy świadczące o zaburzeniach. Spośród zachowań które świadczą o problemach wymienić warto: nadwrażliwość na dzwięk, strachliwość, lęk wysokości, niechęć do przebywania na poziomie ziemi, nadpobudliwość, lęk przed separacją czy agresję.

By zrozumieć problemy emocjonalne psiaków, naukowcy poprosili właścicieli zwierząt o uzupełnienie kwestionariusza online. Przebadali oni 13.715 odpowiedzi, pochodzących od właścicieli 264 różnych ras psów. Między innymi od tak popularnych ras jak Labradory, Border Collie czy Berneński pies pasterski. Okazało się że najczęstszym zaburzeniem, które występowało aż u 32% przebadanych zwierząt, była nadwrażliwość na dźwięki. Według badań fajerwerki są najczęściej powodem strachu u psiaków.

Kolejne zaburzenie występujące u ponad 29% przebadanych psiaków jest strachliwość. Psiaki boją się przeróżnych rzeczy, innych psów, obcych ludzi, nowych sytuacji i przedmiotów. Co gorsze strach może bardzo mocno odbić się na zdrowiu naszego zwierzaka więc jeśli wydaje sam się że wasz psiak jest strachliwy, warto skorzystać z pomocy behawiorysty.

Co ciekawe, płeć psiaków miała wpływ na wyniki badań. Suczki okazywały się bardziej strachliwe, podczas gdy u samców częściej występowała nerwowość i agresja. Niewielki wpływ na występowanie zaburzeń miał też wiek psiaka. Okazało się że jeśli psiak posiadał jakieś zaburzenie lękowe, z wiekiem przybierało ono na sile.

Badacze wysnuli hipotezę że zaburzenia lękowe i emocjonalne u psiaków mogą mieć predyspozycje genetyczne. Zdarza się również że rodzice którzy mieli problemy lękowe przekazały te problemu na swoje szczeniaki. Naukowcy podkreślają również że jeśli twój zwierzak cierpi na zaburzenia to kontakt z odpowiednim behawiorystą pomoże zapewnić mu odpowiednie warunki do życia.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama