Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Każdy właściciel mruczącego czworonoga pragnie o niego zadbać w sposób najlepszy i właściwy. Prawidłowe żywienie kota ma ogromne znaczenie dla jego przyszłego zdrowia oraz kondycji.

Jednym z podstawowych obowiązków każdego opiekuna czworonoga jest jego prawidłowe i zbilansowane żywienie. W związku z dużym pokrewieństwem kotów z dzikimi przodkami ich metabolizm oraz nawyki żywieniowe są również podobne. Oznacza to, że mimo udomowienia domowe mruczki wciąż pozostały drapieżnikami (czyli bezwzględnymi mięsożercami). Dlatego też podstawą ich diety jest mięso.

KARMY DLA KOTA OGÓLNODOSTĘPNE

Rynek związany z żywieniem zwierząt domowych jest mocno rozwinięty i pełen różnorodnych produktów. Co więcej, branża ta wciąż się rozrasta i rozwija. Dostępne gotowe pokarmy przeznaczone dla czworonogów dzielimy na:

karmy pełnoporcjowe tzw. bytowe – są głównie przeznaczone dla osobników zdrowych, niewymagających specjalnej diety czy sposobu żywienia będącym następstwem stanu zdrowia lub momentu życia, w którym się znajdują.

karmy weterynaryjne – to specjalnie utworzone pożywienie przeznaczone dla zwierząt wymagających specjalnego karmienia. U kotów taka potrzeba pojawia się w okresie pojawienia się kamieni lub piasku w ich układzie moczowym, występowania chorób układu pokarmowego, w czasie trwania laktacji i rekonwalescencji po urazach mechanicznych bądź złamaniach.

Reklama

karmy uzupełniające pełniące funkcje przysmaków lub suplementów diety.

Należy bezwzględnie pamiętać, że podawanie karm weterynaryjnych powinno odbywać się tylko w momencie wystąpienia takiej potrzeby. Najlepiej po konsultacji z lekarzem weterynaryjnym bądź dietetykiem zwierzęcym. Natomiast karma pełnoporcjowa to odpowiedni produkt przeznaczony dla kotów, ponieważ jej skład jest odpowiednio skomponowany i zbilansowany, tym samym pozwalając zwierzęciu prawidłowo funkcjonować. Warto tu wspomnieć, że czworonóg ten powinien mieć stały dostęp do wody, albowiem karma jej nie dostarczy.

Reklama

RODZAJE KARM DLA KOTA

Karmy dla kota dzielą się ze względu na sposób ich wytwarzania. Dlatego też rynek oferuje karmy wilgotne tzw. mokre, suche i półwilgotne. Najbardziej popularne są dwa pierwsze rodzaje, a te z kolei klasyfikują się na takie z przeznaczeniem dla kotów w różnym wieku i o różnych potrzebach.

Najlepsza sucha karma dla kota.

Ten rodzaj pożywienia zawiera w swym składzie od 10 do 11% wody. Jednak jej minimalna ilość nie jest uregulowana w żaden sposób. Co oznacza, że większość karm posiada jej około 3 – 6%. Największą zaletą takiego żywienia kota jest bezproblemowe jej przechowywanie i porcjowanie jej zwierzęciu. Dzięki swej formie nie psuje się, nawet w upalny dzień. Tymczasem jej kaloryczność jest wyższa aniżeli odmiana wilgotna, cechuje ją około 4 kcal na 1 g. porcji.

Najlepsza mokra karma dla kota.

Reklama

Ten rodzaj żywienia ma niską wartość kaloryczną – 1 kcal na 1 g produktu. Znając kaloryczność tego wariantu karmy dla kota, opiekun jest w stanie zaplanować sposób podawania posiłku zwierzęciu. To doskonałe rozwiązanie dla tzw. łakomczucha, który powinien mieć podawane pożywienie w sposób ograniczony, bo musi on po prostu schudnąć. Jak również w sytuacji, gdy zwierzę odczuwa ból w momencie gryzienia np. gdy w jego pyszczku pojawiają się stany zapalne dziąseł i infekcje zębów.

Mokra karma posiada wysoką zawartość wody w swym składzie. Jej poziom waha się w granicy 70 – 83%. Dlatego podając kotu ten rodzaj pożywienia, pojawia się mniejsze ryzyko wystąpienia odwodnienia. Jednak warto dolewać do posiłku kota wodę, która dodatkowo zwiększy jej poziom w organizmie zwierzęcia. Wiele kotów wykazuje dużą niechęć do picia wody bezpośrednio z miski, w związku z tym są one odwodnione.

Dodatkowo w porównaniu do jej suchego odpowiednika zawiera niską zawartość węglowodanów, a mruczące czworonogi powinny spożywać ich niewielkie ilości. Należy wiedzieć, że ten produkt występuje przede wszystkim w zbożach i właśnie one pojawiają się w składzie wielu karm. Mokra wersja posiłków dla kotów jest dostępna w trzech formach: kawałkach zanurzonych w sosie, kawałkach w galarecie oraz jako pasztet.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ KARMĘ DLA KOTA?

Kot jako zwierzę mięsożerne powinno spożywać produkty zwierzęce w jak największych ilościach. Dlatego dobrej jakości kocia karma powinna posiadać na pierwszym miejscu w swym składzie białko pochodzenia zwierzęcego. Jednak tłuszcze i witaminy również powinny znajdować się w posiłku mruczącego czworonoga.

Reklama
Reklama

Białko – jego minimalne zapotrzebowanie u dorosłych osobników oscyluje w granicach 16%, a za optymalną jego wartość wyznacza się 26%. Koty starsze, czyli od 8 do 10 roku życia powinny otrzymywać 30% białka.

Tłuszcze – są to najważniejsze źródła energii i potrzebnych kwasów tłuszczowych. Jak również to rewelacyjny nośnik witamin rozpuszczalnych właśnie w tłuszczach. Minimalna zawartość ich w kociej karmie powinna wynosić 5% (w suchej masie).

NAJLEPSZA KARMA DLA KOTA

Wybierając karmę dla mruczącego czworonoga, należy dokładnie czytać ich skład na opakowaniu. Dzięki temu właściciel jest w stanie podawać kotu posiłki najlepszej jakości. W dokonywaniu wyboru najważniejszym wyznacznikiem są poszczególne parametry kota, to znaczy: jego wiek, pojawiające się dolegliwości i schorzenia, aktywność fizyczna. Należy także brać pod uwagę ciążę kotki, laktację i stany związane z rekonwalescencją.

JAKICH SKŁADNIKÓW KARMA DLA KOTA NIE POWINNA POSIADAĆ

Istnieje kilka produktów, które nie powinny wchodzić w skład pokarmu dla mruczących czworonogów, mianowicie:

• zboża i inne węglowodany;

• produkty pochodzenia roślinnego (także ich śladowe ilości);

• produkty odzwierzęce, czyli wszelkie odpady poubojowe;

• konserwanty, przeciwutleniacze, barwniki oraz słodzące substancje;

• mleka i mlekopodobnych produktów;

Wszystkie te wymienione składniki pod żadnym pozorem nie powinny wchodzić w skład kociej karmy!

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak nauczyć psa szczekać?

Jak nauczyć psa szczekać? Najczęściej nie lubimy, kiedy pies szczeka, szczególnie kiedy robi to często [...]

Wybieramy legowisko dla psa

Pies, jak każdy z domowników, potrzebuje własnego miejsca do spania. O ile ci dwunożni postawią [...]

Dodaj komentarz

Reklama