Nie pozostaje tajemnicą, że nasze koty są bezwzględnymi mięsożercami. Dlatego też ich układ pokarmowy jest przystosowany do spożywania dużej ilości białek zwierzęcych. Energię do funkcjonowania otrzymuje w wyniku oksydacji kwasów tłuszczowych wspomaganej przez proteiny, witaminy i minerały. W świecie funkcjonuje teoria, że kot nie wyczuwa słodkiego smaku. Więc można stwierdzić, że organizm kota nie potrzebuje cukru. Dla dzikich kotów upolowany ptak, czy jaszczurka posiada wszystko, czego mu potrzeba do pełni sił i zdrowia. Każdy element ciała tych zwierząt zawiera odpowiednią ilość związków, witamin, tłuszczy, białek, aminokwasów i wiele innych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania całego kociego organizmu. Niestety nie każdy kot może sobie na to pozwolić. Część z populacji mieszka w domach, mieszkaniach wśród ludzi. Dzięki temu, złowiona mysz z zbiegiem czasu zmienia się z pokarmu w zabawkę. Gryzonia zastępują różne karmy, które nie zawsze zapewniają prawidłową dietę. Dlatego tauryna dla kota jako suplement jest wybitnie ważna. Ale jak ją dostarczyć w codziennej diecie? Gdzie kupimy odpowiednie produkty? W tym artykule dowiesz się czym jest tauryna dla kota i jak ją zdobyć i odpowiednio podać.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Tauryna dla kota- co ją zawiera?
Jak podaje nauka, tauryna to niezbędny aminokwas w procesach życiowych każdego kota. Ze względu na nikłą ilość produkowanej przez organizm tauryny w stosunku do jej zapotrzebowania, konieczna jest dostawa z zewnątrz. Małe koty wysysają ją z mlekiem matki. Wtedy u kocicy stężenie tauryny w organizmie jest największe. Magazynem aminokwasu są przede wszystkim mózg, siatkówka oka, wątrobie i mięśniach szkieletowych. Po odstawieniu od piersi kociak powinien pobierać taurynę z mięsa. Tutaj sytuacja staje się trudniejsza, gdyż mięso mięsu nie równe. Największa ilość tauryny zawiera się w mięsie ryb (dorsz 0,1%, tuńczyk 0,25%), ptaków i gryzoni (0,7%) oraz algach morskich i owocach morza. Dlatego już od najmłodszych lat przynosi nam zdobycze w formie myszy i ptaszków. Wynika to z działania instynktownego. Zdecydowanie mniej tauryny zawierają nasze ulubione rodzaje mięs (wołowina, baranina, kozina). Jeśli mówimy tutaj o diecie bez taurynowej, to należy do niej wpisać wszystkie rośliny poza owocami opuncji i niektórymi nasionami strączkowymi. Takowe nasiona są wypełniaczem w karmach suchych wysokiej jakości.
Tauryna dla kota a karmy sklepowe
Gdy kot wiejski potrzebuje tauryny idzie i poluje. Co natomiast z kotem miejskim? W tym przypadku producenci karm wyszli problemowi naprzeciw. W swoich karmach zadbali o odpowiednią zawartość tauryny. Według zaleceń weterynarii koty powinny dostawać karmę zawierającą taurynę odpowiednio:
- na 1 kg karmy suchej 1200 mg tauryny
- na 1 kg karmy mokrej 2000-2500 mg tauryny
Niestety nie zawsze to co deklaruje producent ma odniesienie rzeczywistości. Mięso surowe z reguły posiada o 75% więcej tauryny, niż mięso gotowane. Dlatego sama gramatura mięsa nic nam nie mówi, jeśli nie wiemy czy zostało one poddane obróbce cieplnej, czy nie. Jeśli tak, jest dla naszego kota mniej wartościowe. Minimalna zawartość tauryny w karmie została podana powyżej, dlatego też należy celować w produkty mieszczące się przedziale minimum 0,8g/1kg karmy. Dlaczego taka wysoka wartość? Poniewaz nie wiemy czy ta ilość podana jest przed obróbką cieplną czy po. W takim przypadku mamy pewność, że dostarczamy naszemu kotu odpowiednią ilość tak ważnego dla niego aminokwasu. Warto wspomnieć, że karmy mokre są poddawane procesowi sterylizacji, co zmniejsza ilość dostępnej tauryny. Karma sucha zawiera jej więcej, gdyż proces technologiczny produkcji nie wpływa na ilość tego aminokwasu. Można kupować najlepszego gatunku karmę, natomiast i tak nic nie zastąpi kotu surowego mięsa i ryb.
Tauryna dla kota- suplementacja
Tak jak już wspominałam nic nie zastąpi kotu jego naturalnej diety. Udomowienie go spowodowało, że tym bardziej potrzebuje on aminokwasów dostarczanych z zewnątrz. Koty które nie mają okazji polować, muszą być odpowiednio suplementowane. Można to zrobić domowym sposobem lub stosować karmy komercyjne. Niedobór tauryny powoduje problemy z sercem, wzrokiem, słuchem, stłuszczeniem wątroby, odpornością i ogólną kondycją. Jeśli nasz kot zamienił się w lenia, przybrał na wadze, jego futro zrobiło się matowe a oczy zamglone to z pewnością brakuje mu tytułowego aminokwasu. Kot wydala taurynę z moczem i kałem, więc nie musimy się obawiać, że “przegniemy” z dawkowaniem.
Suplementacja tauryny nie jest żadnym wyzwaniem. Wystarczy dobrać dobrą karmę, która zawiera odpowiednią dawkę tauryny i uzupełniać ją w surowe mięso. Poza pełnowartościowym posiłkiem, kot otrzyma kilka przysmaków. Poza odpowiednim żywieniem, możemy się posiłkować odpowiednimi przekąskami, które będą stanowiły dla naszego pupila rarytas. Z pomocą wyboru odpowiedniej karmy, przyjdzie nam sam kot. On sam da nam do zrozumienia która karma jest dla niego najodpowiedniejsza. Jeśli mają wybór, nasze pupile prędzej wybiorą karmę z większą zawartością tauryny. Instynkt sam podpowiada co dla nich dobre.