Zabawa i higiena, czyli dlaczego drapaki dla kota są takie ważne?

Zdecydowana większość kotów przesypia ogromną część swojego życia. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba im zapewniać rozrywek i możliwości ćwiczenia swojego ciała. Jest wiele kocich ras, które potrzebują możliwości ku temu, by dać upust swojej energii i temperamentowi. Koty kochają wspinaczki, drapanie i głaskanie. Jeśli tego ostatniego nie może zapewnić im człowiek – muszą poradzić sobie same.

Drapak dla kota i dla… opiekuna

Wydawać by się mogło, że drapak jest potrzebny wyłącznie kotu. Ludzie raczej nie mają w zwyczaju siadać obok swojego pupila i próbować ścierać paznokcie na chropowatym materiale. Jednak warto zwrócić uwagę, że drapak może przydać się opiekunowi kota choćby po to, żeby nie musiał zbyt często malować ścian, a także wymieniać mebli. Nie da się ukryć, że kocie pazurki nie oszczędzają nawet tych powierzchni, za które opiekun musi potem słono zapłacić.

Jeśli chodzi o komfort kota, to warto pamiętać, że to zwierzęta drapieżne. Dzisiejsze udomowione koty nie muszą polować, żeby zdobywać pożywienie, jednak ich instynkt jest niezmienny. Ścieranie i ostrzenie pazurów to jedna z czynności, która sprawia im sporo satysfakcji i nie należy im tego odbierać. Dlatego jeśli planujemy zakup kota, drapak powinien być jednym z pierwszych elementów kociej wyprawki.

Jakie drapaki dla kota są najlepsze i na co zwrócić uwagę?

Wybierając drapak dla kota z pewnością zetkniemy się z co najmniej kilkoma różnymi rodzajami. Nic więc dziwnego, że wielu opiekunów – zwłaszcza, jeśli mają kota po raz pierwszy – nie wie do końca, na jaki drapak się zdecydować. Cóż, nie ma jednej precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od rasy kota, jego charakteru, predyspozycji, aktywności, a także wieku. Na pewno warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Niewielkie poziome drapaki będą odpowiednie dla kotów o niewielkiej aktywności i takich, które bardzo lubią pieszczoty. Umożliwiają pupilowi nie tylko zadbanie o swoje pazury, ale również ocieranie się o drapak całym ciałem, dzięki czemu zaspokaja swoją potrzebę drapania po brzuszku i grzbiecie.
  • W przypadku kotów bardzo aktywnych, warto wybrać drapak, który będzie przypominał plac zabaw. Ma on różnej wysokości półki i słupki, które świetnie umożliwiają wspinaczkę, skakanie i przeciąganie się na poszczególnych elementach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wiekowe koty nie zawsze sobie poradzą na tego typu drapakach. Jeśli opiekujemy się kotem kilkunastoletnim, który ma spore ograniczenia ruchowe, warto zdecydować się na prostszy i bezpieczniejszy drapak. Wysokie słupki i duża ilość półek będzie dobra dla kotów młodych, sprawnych i bardzo aktywnych.
  • Zniszczone drapaki powinniśmy szybko wymieniać. Jeśli nie zapewniają odpowiedniej przyczepności kocim pazurom – mogą stanowić dla pupila niebezpieczeństwo. Drapak musi mieć powierzchnię, która pozwoli kotu pewnie się na sobie zaczepić i nie będzie niosła za sobą ryzyka upadku.

Niewątpliwie drapak kotu będzie potrzebny, więc warto go kupić od razu. Jeśli pupil jeszcze go nie posiada, trzeba to nadrobić!

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama