Opieka nad małym kotkiem- porady

Jeśli masz w domu od niedawna małego kotka, możesz nie do końca wiedzieć, jak  najlepiej się nim opiekować. Opieka nad nim potrafi być zajęciem bardzo czasochłonnym  i wymagającym odpowiedniego podejścia. Nie ma jednak wątpliwości, że uczestniczenie  w rozwoju mruczka jest przepełnione radością, satysfakcją i wspaniałymi momentami na  całe życie. Niezależnie od tego, czy kotek jest przygarnięty z ulicy, czy adoptowany z  fundacji, koniecznie musisz wiedzieć jak opiekować się kotem. Czytaj dalej, żeby  dowiedzieć się najważniejszych rzeczy!  

Mały kotek – jak się nim zająć? 

Zanim przygarniesz kociaka z ulicy, trzeba koniecznie upewnić się, czy faktycznie został on porzucony przez mamę. Pod żadnym pozorem nie zabieraj maluchów mamie. Jeśli  zauważysz kotkę z małymi, najlepiej zadzwoń do fundacji zajmującej się kotami i  przedstaw sytuację. Fundacja jest o wiele lepiej zorientowana w tym, jak wyłapać mamę z  kotkami i nie zrobić im krzywdy, a także, jaką opieką ich otoczyć.  

Jeśli jednak zauważysz malucha, odczekaj jakiś czas w bezpiecznej odległości, żeby  upewnić się, czy jego mama nie znajduje się w pobliżu. Podobnie ma się sprawa w  przypadku, kiedy natrafisz na grupę kociaków – możliwe, że ich mama wybrała się po  prostu na polowanie i niedługo wróci. Czas obserwacji można skrócić tylko wtedy, kiedy  kotu zagraża realne niebezpieczeństwo, czyli kiedy na przykład kot znajduje się w  ruchliwym miejscu lub jest bardzo zimno. Od razu trzeba udzielić też pomocy kotom  chorym, słabym i wychudzonym.  

W przypadku przygarnięcia kociego malucha, który potrzebuje jeszcze mleka matki,  najlepiej zwrócić się o pomoc do fundacji, jak najszybciej! Malutkie kocięta potrzebują stałego dogrzewania termoforami i karmienia co około 1- 2 godziny, dlatego liczy się praktycznie każda minuta. Jeśli nie masz doświadczenia z kocimi maluchami, nie próbuj  ratować ich na własną rękę, od razu dzwoń po pomoc do fundacji, weterynarza, czy  lokalnej ekostraży.  

Poza ekstremalnymi sytuacjami, idealnym czasem na adopcję kotka jest 12. tydzień, a  nawet 16. tydzień życia. Do tego czasu kotek MUSI przebywać z mamą i rodzeństwem, w  innym przypadku może wykazywać objawy choroby sierocej i problemy behawioralne.  Zbyt wcześnie zabrany od matki mały kot może nie wiedzieć, że gryzienie jest zbyt  mocne, ponieważ mama nie zdążyła go tego nauczyć. Może nie wiedzieć, że drapanie  Twoich rąk i łydek nie jest odpowiednią formą zabawy lub załatwiać się poza kuwetą. Nikt nie nauczy lepiej zachowań socjalnych, od mamy kociaka. Praca z takim kotem jest trudniejsza i wymaga  cierpliwości, konsekwencji i specjalnej opieki. 

Reklama

Opiekowanie się kotem – czego potrzebuje kotek? 

  1. Zbilansowana dieta i regularne pory karmienia
  • Dla kocich maluchów i niemowląt istnieje specjalne mleko, które zastępuje mleko matki.  Nie można podawać maluchom standardowego mleka dla kotów przed ukończeniem 6.  tygodnia życia. Jeśli jednak kot został znaleziony na ulicy i jest w kiepskim stanie,  podanie pokarmu i ogrzanie go są kluczowe, liczą się minuty. W takim wypadku można  wykorzystać mleko dla niemowląt (NAN). Nigdy jednak nie podawajcie krowiego mleka!  Jeśli maluchy są jednak bardzo apatyczne lub chore, nie karm ich, tylko dogrzewaj przy  pomocy termoforu lub poduszki elektrycznej i jak najszybciej zabierz je do weterynarza.  
  • Jeśli chodzi o sposób karmienia, najlepiej sprawdzi się oczywiście butelka dla kociąt.  Dziurka w smoczku powinna być odpowiednio mała, tak, żeby kotek się nie zakrztusił.  Oseski karmimy co. – 3 godziny. Po każdym wypróżnieniu należy delikatnie masować jego  brzuszek przez szmatę, tak, by pobudzić ruchy perystaltyczne i pomóc mu się wypróżnić.  
  • Oseski zaczynają przyjmować pokarm stały. Przestawiamy je na niego stopniowo i bardzo  powoli. Pokarm powinien być wysoko mięsny i lekkostrawny.  
  1. Odpowiednie posłanie 
  • Posłanie dla malucha powinno być przede wszystkim optymalne pod względem  temperatury. W pierwszym okresie życia kocięta nie potrafią utrzymywać same  odpowiedniej temperatury ciała, dlatego my musimy pomóc mu ją utrzymać (jeśli  oczywiście nie ma kociej mamy). Odpowiednia temperatura to około 30 – 40 stopni.  Legowisko powinno być duże, tak, żeby kociak był w stanie się bez problemu poruszać,  ale nie powinno być niskie. Kociak nie może się poza nie wydostać. Na zwiedzanie można  pozwolić dopiero około 3 – 4 tygodnia życia.  
  1. Opieki weterynaryjnej 
  • Opieka weterynarza jest kluczowa. Zbadanie stanu zdrowia zwierzaków jest bardzo  ważne. Dodatkowo weterynarz poinformuje was o kalendarzu szczepień. Przed  szczepieniem konieczne będzie odrobaczenie. Pierwsze kroki po przygarnięciu malucha  należy kierować do weterynarza, żeby upewnić się, że z maluchem jest wszystko w  porządku. Przygarnięte z ulicy kotki bardzo często są niestety chore. Mają świerzbowca,  koci katar, pchły, etc. Jeśli kotek jest starszy i jest przygarnięty z fundacji, w jego karcie  zdrowia powinna widnieć informacja o jego stanie zdrowia, odrobaczeniach i  szczepieniach. Jeśli jej nie ma, koniecznie upomnij się o te informacje, są bardzo ważne!  Przy okazji wizyty koniecznie załóż kotu książeczkę, jeśli jeszcze jej nie posiada.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama