Czy psu potrzebny paszport?

Paszport dla psa – ile kosztuje, jak wyrobić i ile się czeka?

Paszport dla psa czy kota w obecnych czasach, kiedy jesteśmy coraz bardziej przywiązani do swoich pupili i z chęcią zabieramy je za granicę, jest bardzo przydatnym dokumentem, warto wiedzieć co trzeba zrobić, by móc podróżować ze swoich psem. W jakich krajach paszport jest obowiązkowy? Ile kosztuje paszport dla psa i jak długo trzeba czekać na jego odbiór? 

Czy pies naprawdę potrzebuje paszportu? 

Paszport dla psa jest niezbędnym dokumentem, jeśli zamierzasz przemierzać ze swoim pupilem granice państw, ponadto, jeśli planujesz wyjazd z psiakiem do krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Watykanu, Andory, Monako, San Marino, czy do Lichtensteinu, pies musi posiadać: 

 • 1. Wszczepiony czip
 • 2. Wyrobiony paszport
 • 3. Wystawione przez uprawnionego do tego lekarza weterynarii zaświadczenie o aktualnych szczepieniach (szczególnie przeciwko wściekliźnie) 

Jeśli z kolei zamierzasz podróżować z psem do Anglii, Irlandii, Szwecji, czy na Maltę, poza paszportem będziesz również potrzebować dodatkowego zaświadczenia o leczeniu przeciw bąblowicy, kleszczom, tasiemcom, a także wykonać badania krwi, które wymaga dany kraj. 

Ile kosztuje paszport dla psa? 

Chcąc wyrobić psu paszport, należy się niestety liczyć z kosztami. Zaczynając od zapłacenia jednorazowo około 100 złotych uprawnionemu lekarzowi weterynarii. Na 100 zł opłaty składają się: 70 zł wynagrodzenia dla weterynarza oraz 30 zł opłaty manipulacyjnej. Niestety na tym koszty się nie kończą, trzeba się również liczyć z opłatami za: 

 • 1. Badania serologiczne
 • 2. Oznakowanie psa
 • 3. Zaszczepienie przeciwko wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym
 • 4. Profilaktykę przeciw kleszczom
 • 5. Profilaktykę echinokokozy
 • 6. Badania kliniczne 

Jeśli Twój pies ma wykonany tatuaż przed 03.07.2011 r., może on również stanowić podstawę do identyfikacji zwierzaka. Jest to metoda uznawana przez Unię Europejską, ale niestety nie przez Wielką Brytanię. Dlatego nawet, jeśli wykonałeś/aś psu tatuaż przed powyższą datą, chcąc z nim wjechać na teren UK, będziesz musiał/a go do tego zachipować. 

Reklama

Chip jest malutkim urządzeniem, na którym znajduje się 15 – cyfrowy kod przypisany tylko do Twojego zwierzaka. Kod ten jest odczytywany za pomocą specjalnego czytnika. Zachipowanie psa w zależności od gabinetu weterynaryjnego, kosztuje od kilkunastu, do około 150 zł. 

Gdzie wyrobić paszport dla psa? 

Dobra wiadomość jest taka, że paszport dla psa jest dokumentem, który wyrabia się tylko raz (o ile oczywiście się nie zgubi, albo nie zostanie ukradziony) i będzie ważny do końca życia zwierzaka. 

Reklama

Paszport może wydać tylko uprawniony do tego weterynarz. Wszelkie zmiany i wpisy do paszportu będą zgłaszane do programu WETSystems. Zanim jednak otrzymamy paszport, musimy zachipować psa, dzięki czemu będzie możliwa jego identyfikacja. Numer identyfikacyjny wydaje Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Po otrzymaniu tego numeru możesz zarejestrować psiaka w Ogólnopolskiej Bazie Danych, co pozwoli bez problemu znaleźć go w kraju. 

Weterynarzy uprawnionych do wyrobienia paszportu znajdziesz na stronie Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej. 

Mikrochip musi spełniać normy ISO 11784 i wykorzystywać technologię HDX lub FDX – B. Jeśli zachipowałeś/aś już kiedyś swojego psa, weterynarz za pomocą specjalnego czytnika sprawdzi datę chipowania i to, czy urządzenie jeszcze działa. Sam proces wszczepiania chipu jest praktycznie bezbolesny, a w codziennym życiu jest zupełnie niewykrywalny. 

Jakie informacje znajdują się w paszporcie dla psa? 

W dokumencie znajdziemy: 

Reklama
 • 1. Imię,gatunek, płeć, rasę, umaszczenie, datę urodzenia i wszystkie cechy charakterystyczne zwierzaka
 • 2. Imię i nazwisko właściciela
 • 3. Dane kontaktowe właściciela
 • 4. Imię, nazwisko, dane kontaktowe i podpis upoważnionego weterynarza
 • 5. Podpis właściciela
 • 6. Informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie
 • 7. Informacje na temat stosowania środków zdrowotnych, leków, etc.
 • 8. Data pobrania próbki krwi do badania wścieklizny
 • 9. Umiejscowienie chipu lub tatuażu i datę jego wszczepienia, a także kod numeryczny wskazywany przez chip lub widniejący na tatuażu 

Paszport dla psa – ile się czeka? 

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak szybko zostaną przeprowadzone badania. Jeśli pies jest zaczipowany i zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, czas oczekiwania będzie wynosił maksymalnie kilka dni. 

Co zrobić w przypadku zgubienia paszportu? 

Jeśli zgubisz paszport swojego psiaka, albo ktoś go ukradnie, musisz niestety udać się ponownie do weterynarza, który wdroży całą procedurę jeszcze raz, po uprzednim zbadaniu zwierzaka. Niestety w przypadku zgubienia i / lub kradzieży paszportu psa, wszystkie koszty musisz ponieść jeszcze raz. 

W nowym paszporcie znajdą się informacje dotyczące szczepień, ale weterynarz poprzez program WETSystems unieważni zgubiony paszport psa i uaktualni wszystkie pozostałe dane w nowym dokumencie. 

Co zrobić, jeśli w paszporcie trzeba zmienić dane? 

W przypadku zmiany danych należy również udać się do weterynarza (oczywiście takiego, który posiada uprawnienia do wydawania psich paszportów), który naniesie zmianie zarówno w dokumencie papierowym, jak i w systemie. 

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama