Ile wynosi podatek za psa w 2020 roku?

Podatek od psa trzeba płacić każdego roku i jest to obowiązkowa zapłata dla wszystkich posiadaczy psiaków. Czy jednak obowiązuje wszystkim? Czy można być zwolnionym z tego podatku i do kiedy trzeba uiścić opłatę? Odpowiadam! 

Czy podatek od psa jest obowiązkowy? 

Podatek od psa nie jest obowiązkowy w każdej gminie w Polsce, a jego kwota nie jest stała, dlatego o jego wysokości należy dowiadywać się w każdej gminie osobno. 

Niektóre osoby są jednak zwolnione z obowiązku płacenia podatku za swojego czworonoga. Kto jest zwolniony? 

  • – osoby niepełnosprawne z psem przewodnikiem,
  • – osoby, które ukończyły 65 lat i prowadzą gospodarstwo domowe,
  • – rolnicy, który posiadają maksymalnie dwa psiaki,
  • – personel dyplomatyczny.

Podatek za psa – do kiedy trzeba zapłacić? 

Opłatę trzeba uiścić do końca kwietnia 2020 roku, czyli do uiszczenia opłaty zostały 3 miesiące. Gdzie należy zapłacić podatek? W gminie odpowiedniej do miejsca zamieszkania. Opłata za posiadanie psa została wprowadzona w 1991 roku i jest zapisana w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. 

Stawki podatku nieco różnią się w zależności od gminy, a obowiązek zapłaty jest zależny od konkretnej gminy, co znaczy, że nie w każdym miejscu w Polsce trzeba płacić podatek od posiadania psiaka. Resort finansów określił jednak górną granicę tego podatku, której gminy nie mogą przekroczyć. Kwota ta wynosi 125,40 zł, czyli dwa złote więcej, niż w poprzednim roku. 

Reklama

Jakie zwierzęta są objęte tym podatkiem? 

Otóż okazuje się, że w ustawie wymienione są tylko psiaki, co oznacza, że nie będziemy płacić podatku za wszystkie inne zwierzęta, takie jak koty, chomiki, świnki morskie, ryby, etc. 

Na co są przeznaczane pieniądze z podatku? 

Pieniądze, które przeznaczamy na podatek dla psa są przeznaczane na cele związane z szeroko rozumianą opieką nad zwierzętami, czyli wsparcie schronisk, zakup niezbędnych pojemników na nieczystości, zakup dystrybutorów do worków na psie odchody, etc. 

Reklama

Trzeba również pamiętać, że ewentualne zwolnienie z opłaty dotyczy tylko jednego psa. Za wszystkie kolejne trzeba zapłacić. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama