Dzierżawa konia - wszystko co musisz i niej wiedzieć

Dzierżawa konia – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Konie to przepiękne zwierzęta. Umaszczenie, długa, falującą grzywa, dumna postawa budząca respekt. Jednak posiadanie własnego zwierzęcia nie jest dostępne dla wielu osób. Kupno wierzchowca wieżę się z dużym kosztem. Wiele osób jednak dąży do realizacji własnych marzeń i zamierzeń. Szuka innych rozwiązań pozwalających na posiadanie upragnionego i wymarzonego konia. Idealnym rozwiązaniem na początek jest instytucja dzierżawy. Przyjrzyjmy się bliżej tej konstrukcji prawnej, przedstawmy jej podstawowe zasady oraz plusy i minusy podjęcia takiej decyzji. Ciekawi? Zaczynamy! 

Dlaczego dzierżawa?

Dzierżawa konia stanowi idealne rozwiązanie dla osób pragnących mieć własne zwierzę, jednak nie dysponujących wystarczająca liczbą środków pieniężnych. Co więcej, jest to idealne rozwiązanie także dla tych, którzy pragną sprawdzić, czy posiadanie zwierzęcia i wiążący się z tym ogromny obowiązek będzie ich wciąż cieszył i zadawalał, czy może przerośnie ich możliwości. To odpowiedzialna postawa, która sprawdza nas samych, jak założenia teoretyczne jesteśmy w stanie przekuć w czyn. Zwierzę, a więc organizm żywy, który czuje i potrzebuje opieki powinno mieć zapewnione godne warunki egzystencji i miłą opiekę właściciela. Dzierżawa to doskonały test naszych możliwości.

Co to jest dzierżawa? 

Dzierżawa konia to po prostu umowa, w ramach której dwie strony ustalają warunki jazdy, opieki i spędzania czasu z koniem przez dzierżawiącego. Na jej podstawie pierwotny właściciel konia przekazuje część swoich przywilejów względem dzierżawcy, ale również i obowiązki względem zwierzęcia. 

Rodzaje dzierżawy 

Wyróżnić można dwa typy dzierżawy- całkowita lub współdzierżawa.

Najczęściej dzierżawa konia całkowita wiąże się z opłaceniem wszystkich niezbędnych dla konia rzeczy, tj. leczenie i boks, ale przywileje są korzystniejsze, np. dzierżawca codziennie może jeździć na wierzchowcu. 

Reklama

Współdzierżawa konia to o wiele mniejszy koszt, mniejsza liczba obowiązków jakie trzeba sprawować przy zwierzęciu, ale także o wiele mniej godzin spędzonych w siodle. Istotą współdzierżawy jest fakt, że dzierżawców jest więcej niż jedna osoba, i oni pomiędzy sobą dzielą korzyści i obowiązki płynące z obcowania z wierzchowcem. Koszty utrzymania dzielą się na wszystkich dzierżawców. Współdzierżawa będzie trafionym wyborem dla początkujących osób, które mają dużo innych obowiązków, a konie to tylko dodatkowa pasja. 

Umowa 

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochronny prawnej umowa dzierżawy konia powinna być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach z zachowaniem formy pisemnej.  Podczas zaistnienia sporu lub wypadku umowa dzierżawy stanowi podstawę prawną do dochodzenia jakichkolwiek roszczeń od jednej ze stron. Forma ustna zawarcia umowy absolutnie nie jest rekomendowana. 

Reklama

W umowie powinny być dokładnie wyszczególnione wszystkie zasady, przywileje i zobowiązania każdej ze stron dotyczące dzierżawy konia.  Dzięki takiemu przejrzystemu przedstawieniu sprawy, dokładnie wiadomo jakie obowiązki pozostały po stronie właściciela, a jakie przeszły na dzierżawcę. 

Konkretne kwestie jakie powinny znajdować się w umowie dzierżawy konia to : ile dni w tygodniu dzierżawca może jeździć na wierzchowcu, jaki sport może z nim uprawiać ( rekreacja, skoki czy ujeżdżanie). Co więcej warto zaznaczyć z jakim trenerem dzierżawca może trenować. Bardzo często wybierany jest taki, który zna i pracował już z danym zwierzęciem. 

Kluczową kwestią jest cena. W umowie powinien znaleźć się jasny zapis ile kosztuje dzierżawa konia i co obejmuje ( kowal, weterynarz, szczepienia, wyżywienie)

W umowie korzystnie jest zawrzeć cel dzierżawy. Jest to jasna i precyzyjna informacja dla właściciela wierzchowca, dlaczego zdecydowaliśmy się na taki rodzaj współpracy. To gwarantuje również większe poczucie bezpieczeństwa dla właściciela, który szanuje i dba o swoje zwierzę. 

Reklama

W przypadku dzierżawcy niepełnoletniego, w jego imieniu stroną umowy jest opiekun prawny, przeważanie jeden z rodziców. 

Sporządzenie dobrej umowy stanowi gwarancję udanej współpracy, brak niedomówień i sporów. Każda ze stron powinna jasno znać prawa i obowiązki drugiej, a ustalenia wprowadzić w życie. To znacznie ułatwi i ociepli wzajemne relacje na linii właściciel- dzierżawca. To ważne tym bardziej, że konie to zwierzęta doskonale wyczuwające negatywne emocje. 

Zasady dzierżawy konia 

Dzierżawa konia to oprócz przyjemności także ciężka praca. Należy ją indywidualnie dopasować do swoich możliwości i chęci. Jest to praca wymagająca dużo samodyscypliny i zaangażowania. Nie ma tutaj mowy o wakacjch  czy zapominalstwie. 

Długoterminowy wynajem konia potocznie nazywa się dzierżawą, która uregulowana jest w przepisach Ustawy Kodeks Cywilny począwszy od art. 693 KC. Najciekawszą kwestią w przepisie jest zwrot ” pobieranie pożytków”. Na jego podstawie, jeśli wydzierżawiona klacz była źrebna, a umowa nie stanowi inaczej, źrebię urodzone w czasie trwania umowy należy do dzierżawcy. 

Reklama
Reklama

Przepisy prawa jasno wskazują, że dzierżawca musi otoczyć przedmiot dzierżawy należytą opieką, aby wrócił on do właściciela w stanie niepogorszonym ( odrębnym, obszernym tematem jest odwieczny spór w doktrynie na temat zaliczania zwierząt do kategorii rzeczy). W praktyce oznacza to tyle, że o wydzierżawionego konia trzeba dbać, pielęgnować go, a w razie potrzeby leczyć. Podstawowym obowiązkiem są wizyty u kowala, weterynarza, szczepienia, odrobaczenie.

Właściciel konia ma prawo do ustalenia czynszu dzierżawnego z tytułu udzielania prawa d pobierania pożytku. Określa się go procentowo lub jako stałą kwotę za dzierżawę konia

Ile kosztuje dzierżawa konia ? 

Ta kwestia zależy od indywidualnych ustaleń pomiędzy właścicielem a dzierżawcą. Średnio w Polsce koszt to bardzo szacunkowo około 400zł miesięcznie. Szkółki lub stadniny mają często atrakcyjne oferty w przedziale cenowym 250-400zł. Jednak nie można sugerować się kwotami podczas zawierania indywidualnych umów dzierżawy konia. To są kwestie bardzo indywidualne, podyktowane warunkami korzystania i dbania o konkretnego wierzchowca. 

Dzierżawa konia to idealne, alternatywne rozwiązanie dla pasjonatów, którzy nie dysponują wystarczającą liczbą środków pieniężnych, a kochają wierzchowce i chcą być z nimi jak najbliżej. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Czy psy śnią?

Czy zastanawiałeś się kiedyś czy psy mają sny i czy gdy pies szczeka i biega [...]

Jak narysować kota- poradnik

Jeśli jesteś wielkim miłośnikiem kotów i jednocześnie lubisz rysować, z pewnością chciałbyś wiedzieć jak narysować [...]

Reklama

Czytaj dalej

Czkawka u psa

Czkawka u psa, podobnie jak czkawka u ludzi, jest bardzo częstą przypadłością, z którą spotkał [...]

Dodaj komentarz

Reklama