Appenzeller rasa psa

Appenzeller – pies stróżujący do pilnowania posesji

Jaki pies do pilnowania posesji będzie świetnym wyborem? Z całą pewnością appenzeller. W wielu rankingach można zobaczyć, że to najlepszy pies obronny, albo chociaż jeden z najlepszych. Charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością, sprytem, zwinnością i odpornością. Najlepiej czuje się wśród zieleni, na wsi albo w domu z dużym ogrodem na przedmieściach. Nie powinien jednak mieszkać na dworze na stałe, ponieważ potrzebuje kontaktu ze swoimi opiekunami i dużej ilości czułości. Co warto wiedzieć o tym wspaniałym psiaku? 

Appenzeller – charakter 

Psy stróżujące są bardzo ważne i potrzebne, dzięki nim wiemy, kiedy zbliża się niebezpieczeństwo i czujemy się o wiele bezpieczniej w swoim domu. Appenzeller jest nie tylko świetnym psem stróżującym, ale również radosnym i pogodnym towarzyszem, który uwielbia zabawy umysłowe i długie, aktywne spacery. Nie jest to jednak pies na podwórko, który może być trzymany przez cały rok na zewnątrz. Potrzebuje czułości i zabawy. Ta ostatnia jest szczególnie ważna, ponieważ bez niej pies będzie się nudził i może mieć tendencję do niszczenia rzeczy. Warto, żeby appenzelleru towarzyszył swojemu opiekunowi w codziennych czynnościach. 

Appenzeller – historia 

Ta niezwykła rasa łączy w sobie najlepsze geny szpiców, molosów i owczarków. Jako jedyny pies pasterski na zakręcony ogon i występuje w czekoladowym umaszczeniu. Najczęściej jednak można spotkać tego psiaka w umaszczeniu czarnym. 

Pierwsze wzmianki o tej rasie można spotkać w 1853 roku w publikacji pt. „Życie zwierząt w Alpach”. W 1899 roku w wystawie w Winterhur przedstawiono aż osiem appenzellerów, a w 1906 roku powstał Klub Appenzellera. Kilka lat później, w 1914 roku powstał pierwszy oficjalny wzorzec. 

Obecnie psiaki te są popularne w Niemczech, Holandii i oczywiście Szwajcarii. Nie brakuje również ich miłośników w Stanach i Ameryce Południowej. Moda na tę rasę na razie omija niestety Polskę, ale może sytuacja ta się niedługo zmieni. Na razie jednak w naszym kraju mieszka około 100 przedstawicieli tej rasy. Współcześnie aż 95 % tych psiaków jest nadal używana jako psy pasterskie! 

Reklama

Pies do pilnowania domu – pielęgnacja 

Pielęgnacja tej rasy jest zupełnie nieskomplikowana i polega tak naprawdę tylko na szczotkowaniu, które powinno odbywać się mniej więcej raz w tygodniu, a nawet raz na dwa tygodnie. Wyjątkiem od tej reguły jest okres linienia, kiedy to szczotkowanie powinno mieć miejsce codziennie, żeby pozbywać się regularnie martwego podszerstka. Poza szczotkowaniem trzeba od czasu do czasu psiaka wykąpać, jednak w zupełności powinno wystarczyć kąpanie go co 2 – 3 miesiące lub w zależności od potrzeb. 

Pielęgnacja obejmuje również dbanie o higienie jamy ustnej psiaka, a także o jego uszy, oczy i pazury, które należy przycinać średnio co kilka tygodni. Nigdy nie należy dopuszczać, żeby pazury stały się zbyt długie, ponieważ będą dla psiaka uciążliwe i bolesne, a ich dłuższe zaniedbanie doprowadzi do zwyrodnień stawów i bardzo silnego bólu. 

Reklama

W przypadku jamy ustnej warto od małego przyzwyczajać zwierzaka do czyszczenia zębów. W większości sklepów zoologicznych można kupić specjalną pastę i szczoteczkę do czyszczenia zębów psa, a jeśli to nie pomoże albo pies bardzo nie lubi tej formy dbania o higienę, można zaopatrzyć się w specjalną pastę dla psów, którą wciera się w zęby i rozpuszcza ona kamień nazębny. Przydają się również specjalne gryzaki, dzięki którym psiak na bieżąco będzie pozbywał się kamienia nazębnego. 

Appenzeler – zdrowie i żywienie 

Wiecie, że wszystkie oficjalnie zarejestrowane psiaki tej rasy pochodzą tylko od 11 założycieli. Wydawać by się mogło, że jest to wręcz pewnikiem chorób genetycznych, ale jednak Szwajcarom udaje się z dużym sukcesem hodować kolejne bardzo zdrowe i odporne szczeniaki tej rasy. Jest to wynik surowej selekcji i nie krzyżowania rasy. Appenzeller ma jednak tendencję do dysplazji bioder i łokci. Jednak uważa się, że mała różnorodność genów wpływa na ich długość życia, która mogłaby być dłuższa o dwa, trzy lata. 

Jeśli chodzi o żywienie, nie są to wybredne psiaki, ale potrzebują dobrze wyliczonych porcji podzielonych sensownie w ciągu dnia (na 2 – 3 porcje). 

Appenzeller pies – hodowla 

Appenzeller pochodzi ze Szwajcarii i to świetny pies stróżujący. Jego waga waha się od 20 – 30 kg, z kolei wielkość zależy oczywiście od płci i w przypadku psów jest do 52 – 56 cm, suczki mierzą od 50 – 54 cm z 2 cm dopuszczalnym zakresem różnicy w jedną albo drugą stronę. 

Reklama

Jego szata jest dwuwarstwowa i składa się z twardego włosa okrywowego i gęstszego podszerstka. Kolor sierści zaś jest czarny lub czekoladowy. Zdarzają się brązowe lub rude podpalenia, mogą też występować szare i białe znaczenia. 

Appenzeller żyje od 12 – 13 lat, co jest przeciętną średnią życia w przypadku molosów. 

Cena szczeniaka to około 2500 zł, ale mogą się też zdarzyć oferty za 3000 i 3500 zł. Może to wynikać z bardzo dobrych genów albo nagród zdobytych na wystawach i konkursach przed rodziców szczeniaka. 

Miesięczna cena utrzymania tego psa to od 150 – 200 zł miesięcznie. 

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Norsk Lundehund - opis rasy

Norsk Lundehund jest bardzo rzadką, małą rasą w typie szpica, posiadającą kilka unikalnych cech, w [...]

Kishu Inu

Czasami określany jako Kishu lub Kishu Ken, szlachetny pies Kishu jest starożytnym japońskim psem, o [...]

Dodaj komentarz

Reklama