Kocie łapki – najważniejsze fakty o kocich łapach

Czy kiedykolwiek naprawdę dokładnie przyglądałeś się łapom swojego kota?  Jeśli nie, to dzięki temu artykułowi odkryjesz, że są one naprawdę niesamowite. Te urocze małe „futrzane łapki” mają wiele funkcji, o których my ludzie nie zdajemy sobie sprawy! Przeczytaj naszą publikację i poznaj zaskakujące fakty o kocich łapach!

Kocie łapki są skoordynowane kolorystycznie

Twój kociak od momentu swoich narodzin, ma już pewien wyznaczony styl. Nie wierzysz? Spójrz tylko na jego kocie łapki, a zauważysz, że pasują do jego futra i nosa. Jeśli więc masz białego kota z różowym nosem, to będzie miał on również różowe łapki. Całkiem fajnie, prawda?

Oczywiście sprawdza się to także w innych przypadkach – czarne koty mają czarne łapki, rude koty mają różowe łapki, a w przypadku kotów tricolor, ich łapy są w różnych kolorach i zawsze idealnie do siebie pasują.

Przednie kocie łapy mają więcej palców niż tylne

Sprawdzając łapy kota, z pewnością zauważysz dodatkowy palec na przedniej kończynie. O ile nie mamy do czynienia z wielopalczastymi łapami kota (więcej na ten temat za chwilę), zazwyczaj na każdej przedniej łapie znajduje się 5 palców, a na tylnej 4. Te dwa dodatkowe palce są podobne do ludzkiego kciuka i kotom przydają się, gdy podrzucają swoją zabawkę lub zdobycz.

Temperatura ma wpływ na kocie łapy

Musisz wiedzieć, że kocie łapy są mocno unerwione, przez co zwierzę może być dość wrażliwe na różne temperatury… Ta reakcja na temperaturę jest nawet porównywana do naczelnych i ludzi.

Reklama

Koty mogą łatwo wykryć różnice w temperaturze za pomocą swoich łap. Jeśli więc stąpają po czymś chłodnym lub zbyt ciepłym lub ich łapy zawsze potrafią to rozróżnić.

Kocie łapy są świetne do ugniatania

Tendencja kocich łap do ugniatania ma swój początek w momencie narodzin ich właściciela. Koty nawyk ten zachowują w niezmienionej formie nawet jako dorośli i chociaż nie robią już tego w celu uzyskania mleka od matki, ugniatanie jest po prostu ich wyrazem szczęścia i zadowolenia.

Do tego właśnie służą kocie łapki – do ugniatania i masowania, dlatego kiedy zobaczysz, że Twój mruczący kot wskakuje Ci na kolana, spodziewaj się porządnego masażu! 🙂

Łapa kota – narzędzie niezbędne podczas okazywania złości

Jeśli kiedykolwiek obserwowałeś koty podczas walki, zauważysz jedną ciekawą rzecz, którą robią – używają swoich kocich łap do bicia się nawzajem. Kocie łapy chociaż są mięciutkie, są również bronią niezbędną podczas walki!

Jedna łapa kota jest tą dominującą

Podobnie jak ludzie, koty również mają preferencje dotyczące łap i bardziej dominującą łapę. Mogą zatem preferować używanie lewej, prawej lub nawet obu łap podczas wykonywania swoich codziennych czynności. 🙂 Chcesz przetestować swojego kota i sprawdzić, która jego łapa jest bardziej dominująca? Spróbuj podrzucić kotu smakołyk i zobacz, którą łapę wykorzysta, aby go złapać. Możesz też umieścić go w trudno dostępnym miejscu i obserwować, jak Twój kot wyławia go lewą lub prawą łapą.

Łapy kota są narzędziem łowieckim

Łapy kota mają wiele funkcji, a jedną z nich jest polowanie. Koty ścigają i tropią swoje ofiary za pomocą łap, a to pomaga im złapać cel. Koty poza łapami liczą również na swoje ostre pazury, aby dokończyć swoje zadanie łowieckie. Kiedy już mają zdobycz pod swoimi łapami, to właśnie pazurami upewniają się, że nie może ona uciec.

Reklama

Kocie łapy są podatne na uszkodzenia słoneczne

Poprzednio wspomnieliśmy, że łapy są bardzo wrażliwe na temperaturę. Nic dziwnego, że kocie łapy są podatne na uszkodzenia spowodowane działaniem promieni słonecznych.

Pomyśl o tym jak o poparzeniu palców, gdy dotykasz czegoś naprawdę gorącego, ale dla kotów, to jest jeszcze gorsze, ponieważ nadal muszą ich używać do chodzenia…

Kocie łapy skrywają niebezpieczne narzędzie – pazury

To jeden z najfajniejszych faktów na temat kocich łap – służą one jako osłonki dla pazurów! Koty mają wysuwane pazury i zazwyczaj chowają swoją broń w łapach, dopóki nie są gotowe do poważnego polowania lub obrony. Kiedy koty są zrelaksowane i odpoczywają, ich pazury są bezpiecznie schowane w łapach. W przeciwnym razie mogą się przypadkowo podrapać. Kiedy kot chodząc wydaje odgłosy stukania wiedz, że szykuje się do polowania… 

Kocie łapy są elastyczne

Tak jak dobrej jakości trampki i buty do biegania mają elastyczne podeszwy, tak samo gibkie są kocie łapy! To właśnie dzięki elastyczności łap koty mogą wspinać się na wysokie konstrukcje i równocześnie zachować stabilność. Podczas wspinaczki na drzewa, łapy te obracają się do wewnątrz i wbijają pazury prosto w gałęzie. To prawie tak jakbyś nosił buty z kolcami!

Reklama
Reklama

Warto jednak wiedzieć, że kocie łapy sprawdzają się podczas wspinaczki, jednak nie bezpośrednio do samego schodzenia, ponieważ ich pazury są zwrócone w złym kierunku. Nic dziwnego, że koty czasami muszą być ratowane, gdy utkną na drzewie.

Kocie łapy to receptory

Czy zdarza Ci się, że chcesz dotknąć łap twojego kota? Koty niestety nie lubią, gdy ktoś to robi. Mocno unerwione opuszki sprawiają, że kot intensywnie odczuwa każdy bodziec i nerwowo na niego reaguje. Urocze, kocie łapki są bardzo wrażliwe na nacisk, dlatego mając to na uwadze, najlepiej jest nie wykonywać względem nich żadnych gestów. 🙂

Kocie łapy mają gruczoły zapachowe

Powiedzieliśmy już, dlaczego łapy są używane do ugniatania, ale kolejną rzeczą, która kryje się za tą czynnością, jest to, że łapy uwalniają pewien rodzaj zapachu unikalny dla każdego kota. Gruczoły zapachowe za niego odpowiedzialne znajdują się głęboko w łapach kota i dzięki nim zwierzę zaznacza swoje terytorium.

Koty chodzą na palcach… lub łapach

Czy wiedziałeś, że jest jedna rzecz, którą dinozaury i koty mają ze sobą wspólnego? Jest nią sposób, w jaki chodzą. Dzięki delikatnemu stąpaniu na palcach lub miękkich opuszkach każdy ich krok jest wykonywany ukradkiem. To chyba wyjaśnia, dlaczego nie wydają żadnego dźwięku podczas chodzenia? 🙂

Kocie łapy są…śmierdzące

Mówiąc „śmierdzące”, nie mamy tak naprawdę tego na myśli – kocie łapy mają po prostu charakterystyczny zapach. Kocie łapy wyposażone są w gruczoły zapachowe ukryte w rowkach i to one pozwalają kotom na zaznaczanie swojego terytorium i uznanie go za swój poprzez zapach. Tak więc niezależnie od tego, czy koty ugniatają, czy drapią swoje kocie drzewo, w zasadzie mówią: „To należy do mnie!”.

Płeć kota wpływa na jego preferencje dotyczące łap

Poprzednio wspomnieliśmy, że koty mają preferencje dotyczące łap lub bardziej dominującą łapę, ale jest w tym coś więcej niż tylko przedkładanie jednej łapy nad drugą. Na ich wybór wpływa tak naprawdę ich płeć! Badanie przeprowadzone przez naukowców z Queen’s University w Irlandii Północnej wykazało, że płeć wpływa na preferencje łap. Samice zazwyczaj mają bardziej dominującą prawą łapę, podczas gdy samce są leworęczne.

Kocie łapy narzędziem komunikacji

Kiedy kot drapie coś, np. drzewo, pudełko lub Twoją ulubioną kanapę, jego głównym zamiarem nie jest wyrządzenie szkody, a po prostu zwykła komunikacja. Warto wiedzieć, że koty używają również swoich łap do skrobania przedmiotów, które „oznaczyły”. Oznacza to, że pozostawiają one pewnego rodzaju wiadomość dla innego kota. 

Kocie łapy działają jak amortyzator

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego koty potrafią wylądować bez szwanku nawet po zejściu z wysokiego miejsca? To wszystko dzięki zdolności amortyzowania wstrząsów przez ich łapy!

Musisz wiedzieć, że to nie wszystko, co robią łapy – zmniejszają one również siłę uderzenia i sprawiają, że każdy upadek jest tak cichy, jak to tylko możliwe. Zaskakujący sposób na pozostanie niezauważonym przez niczego nie podejrzewającą ofiarę!

Łapy mogą chwytać jedzenie

Kiedy koty chwytają się czegoś, nie zawsze polegają tylko i wyłącznie na swoich pazurkach – ich łapy są również dobrymi narzędziami do chwytania. Kocie łapy mogą utrzymać butelkę, a nawet podnieść trochę karmy. Sprytne zwierzaki prawda? 🙂

Kocie łapy się pocą

Niewiele osób o tym wie, ale koty faktycznie się pocą…  W kocich łapach znajdują się gruczoły potowe, więc nie będzie zaskakującym, jeśli w pewnych okolicznościach okaże się, że są one nieco wilgotne. Kocie łapy mają tendencję do pocenia się, kiedy Twój pupil jest przestraszony, zestresowany lub niespokojny. Przytul swojego pupila lub delikatnie go pogłaszcz, aby złagodzić niepokój lub stres.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama