Kastracja psa- odpowiednie żywienie po zabiegu

Sterylizacja i kastracja są ważnym elementem życia naszych czworonogów. Ma ona wpływ nie tylko na zachowanie naszego zwierzaka ale również na jego zdrowie.

Sterylizacja czy kastracja?- oto jest pytanie

Często słyszymy, że suczki się sterylizuje a psy kastruje, lecz oba zabiegi można wykonać zarówno u psów jak u suk. Sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów u samic, a nasieniowodów u samców, co sprawia, że w organizmie zwierzęcia zostaje zatrzymany proces wytwarzania hormonów płciowych odpowiedzialnych za popęd seksualny.

Kastracja natomiast jest zabiegiem nieodwracalnym polegającym na chirurgicznym wycięciu narządów rozrodczych- jąder u samców, jajników (czasem również macicy) u samic.

Kastracja a wiek

Zabiegowi kastracji możemy poddać zwierzaka praktycznie w każdym wieku, od momentu osiągnięcia przez niego dojrzałości płciowej do wieku dorosłego o ile stan jego zdrowia na to pozwala, co powinien ocenić lekarz weterynarii. Przyjmuje się, że psy możemy kastrować po osiągnięciu 6 miesiąca życia, ale zawsze należy brać pod uwagę, że każdy zwierzak dorasta w swoim indywidualnym tempie.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu należy skonsultować go z weterynarzem oraz wykonać przynajmniej podstawowe badania, takie jak morfologia krwi. Weterynarz powinien na podstawie wyników badań i przeprowadzonego badania palpacyjnego stwierdzić czy naszemu zwierzęciu nie zagraża np. poddanie narkozie.

Reklama

Co się zmienia?

Wiele osób rezygnuje z kastracji swojego pupila ze względu na powszechne przekonanie, że pies po zabiegu utyje, będzie ospały, nie będzie chciał się bawić, stracji swoją energię i chęci do życia. Przekonanie to jest błędne, tak jak powiedzenie, że jak pies ma ciepły nos to na pewno coś mu dolega.

Większa część tego co się zmieni zależy od nas samych- właścicieli zwierzaków. Jeżeli poświęcimy odpowiednią ilość czasu naszemu pupilowi i przyjrzymy się dokładnie jego diecie to najprawdopodobniej nie zauważymy żadnych zmian w jego zachowaniu, oczywiście poza tymi pozytywnymi. 

Reklama

Kiedy pies przejdzie już rekonwalescencję i hormony płciowe które były wyprodukowane przed zabiegiem przestaną działać na organizm naszego czworonoga, możemy dostrzec zmiany które zaszły w jego zachowaniu. Zwierzak staje się bardziej zrównoważony, bardziej skupiony podczas treningów lub przy wykonywaniu znanych mu komend. Często psy które gwałtownie reagowały na innych przedstawicieli swojego gatunku mają bardziej neutralne podejście i są bardziej skore do zabawy niż walki oraz psy skore do ucieczek nie odczuwają już takiej potrzeby.

Kastracja jest również pomocna w ograniczeniu pewnych chorób związanych z układem rozrodczym, np. ropomacicza lub nowotworu gruczołu mlekowego u suczek, a nowotworu jąder i gruczołu krokowego u psów.

Zmiana karmy

Chcąc odpowiednio żywić naszego psa po zabiegu kastracji nie musimy biec od razu do dietetyka czy weterynarza po specjalistyczną karmę dla zwierzaków kastrowanych. Wystarczy, że zapamiętamy kilka prostych, aczkolwiek ważnych zasad.

Zostając przy dotychczasowej karmie zdecydowanie nie powinniśmy zapewniać psu stałego dostępu do jedzenia, ponieważ większość osobników zazwyczaj zjada tak naprawdę więcej niż ich organizm potrzebuje. Zakłada się, że zapotrzebowanie energetyczne psa po kastracji spada o 20-30% przy nie zmienionej aktywności fizycznej, więc w pierwszej kolejności powinniśmy zredukować dzienną dawkę jedzenia dla psa mniej więcej o wyżej wymieniony procent i jeśli do tej pory tego nie robiliśmy to staramy się karmić psa o stałych 2-3 porach w ciągu dnia.

Reklama

Jeżeli jednak zdecydujemy się karmić naszego pupila karmą przeznaczoną dla psów kastrowanych to wprowadzamy ją stopniowo. Możemy już przed kastracją dosypywać małą garść takiej karmy do jedzenia naszego zwierzaka i z każdym dniem zwiększać proporcje nowej karmy do starej, aż z tej starej całkiem zrezygnujemy. Kiedy już nasz zwierzak będzie wcinał nową karmę, trzymajmy się zalecanych porcji podanych na opakowaniu. Pomocna może być przy tym waga kuchenna.

Pamiętajmy jednak aby w każdym przypadku zmiany diety obserwować swojego psa. Podczas zmian w żywieniu mogą wystąpić biegunki lub wymioty, pies może wybrzydzać i istnieje możliwość, że nowa karma z początku nie będzie psu smakowała, więc może czekać aż damy coś lepszego i tracić na wadze. Starajmy się być konsekwentni, ale miejmy na uwadze przede wszystkim zdrowie naszego czworonoga.

Dopieszczanie między posiłkami

Smakołyki często są formą nagrody za dobrze wykonane ćwiczenie, ale także pomagają nam zacieśniać relacje z naszymi pupilami, urozmaicają dietę i dostarczają dodatkowych składników odżywczych do organizmu naszego psa.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów wszelkiej maści smakołyków dla psów. Najzdrowsze zdecydowanie będą smakołyki w formie mięska, np. suszona wołowina lub podroby, ale mamy również smaczki w formie ciasteczek czy pasków. Wybór smakołyków jest naprawdę duży, wystarczy dowiedzieć się co naszemu pieskowi smakuje najbardziej i za jakim smakołykiem szaleje. Często nasze zwierzaki mają jeden konkretny smaczek za który “dałyby się pokroić”. W tym temacie mamy ogromne pole manewru i jedyne co może nas ograniczać to, żeby nie przesadzać z przysmakami, ponieważ dzienna porcja kalorii pochodząca z przekąsek nie powinna przekraczać 10% dawki żywieniowej naszego zwierzaka.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Natalia Hrabia

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama