Nieświeży oddech u kota- możliwe przyczyny

Tak jak oczy mogą być oknami prowadzącymi do duszy, tak oddech kociaka może wiele powiedzieć na temat jego zdrowia.

Nieświeży oddech może wskazywać na schorzenia od chorób przyzębia, nerek, układu oddechowego lub wątroby po cukrzycę, chorobę skóry (obejmującą tkanki wokół ust) lub urazy jamy ustnej, takie jak uszkodzenie przewodu nerwowego.

Choroba przyzębia

Zęby kota wymagają czyszczenia. Bez odpowiedniej opieki stomatologicznej ta choroba, której można zapobiegać, może powodować ból, utratę zębów i infekcję, która w niektórych przypadkach może rozprzestrzenić się na inne narządy. Dzieje się tak, ponieważ do zębów przylega osad zwany płytką nazębną. Z biegiem czasu ten osad gęstnieje i twardnieje a dziąsła puchną wraz z postępującym zapaleniem, co ostatecznie prowadzi do utraty tkanki i kości.

Wczesne stadia choroby przyzębia można wyleczyć, stosując profesjonalne czyszczenie zębów, które zapewni kotu nowy start, ale płytka nazębna odkłada się ponownie w ciągu kilku dni bez regularnego szczotkowania zębów. Jednak inną częstą przyczyną nieświeżego oddechu jest ciało obce, które utknęło w zębach kota lub pod dziąsłami. Na przykład jedzenie, kosmyk włosów lub sznurek – w małych zakamarkach między zębami może się rozkładać, wkrótce infekując otaczającą tkankę.

Nigdy nie należy lekceważyć nieświeżego oddechu u kota, ponieważ:

Reklama
  • nieświeży oddech może być oznaką cukrzycy, jeśli jego zapach jest słodki
  • może być oznaką choroby nerek, jeśli jego zapach jest podobny do moczu
  • może być oznaką choroby wątroby lub niedrożności jelit, jeśli jego zapach jest nie do zniesienia
  • nieświeży oddech może być również wynikiem owrzodzenia jamy ustnej, a nawet raka

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby zapobiec większości przypadków nieświeżego oddechu, należy myć zęby kota, najlepiej codziennie, specjalnym żelem do zębów. Najlepiej połączyć szczotkowanie z przysmakiem, takim jak picie wody z kapiącego kranu lub ulubionej puszki z karmą. Tuż przed podaniem smakołyku można nałożyć niewielką ilość żelu na palec i delikatnie nałożyć go na zęby kotka. Większość kotów wybaczy nam „ludzkie zachowanie”, aby delektować się pożądanym jedzeniem lub napojem. Najlepiej powtarzać tę procedurę codziennie przez pierwszy tydzień, aby ustalić nową rutynę. Następnie nałóż żel nieco dalej w głąb kociego pyszczka, ale nadal bez stresowania kota ”.

Należy bardzo uważać, ponieważ gdy czynność zostanie wykonana źle i kot poczuje ból bitwa jest przegrana. Gdy kot będzie tolerował żel na palcu przed otrzymaniem cennego przedmiotu, należy wykonać tą samą procedurę z żelem na szczoteczce. Trudno ukryć że koty nienawidzą, gdy ich pyszczki otwiera się na siłę, ale odchylając głowę kota delikatnie w tył, jego pysk powinien mimowolnie się otworzyć. Nie przejmuj się językiem po stronie zębów ani nie skupiaj się zbytnio na ruchu. Chcesz po prostu przerwać gromadzenie się płytki nazębnej na granicy między zębem a linią dziąseł.

Reklama

Im młodszy kot, tym łatwiej będzie myć zęby. Nigdy nie należy używać pasty do zębów dla ludzi, ponieważ niektóre jej składniki mogą podrażniać żołądek kota. Nie warto narażać kota na ryzyko. Niektórzy weterynarze uważają, że sucha karma jest również lepsza niż żywność w puszkach, aby zapobiec tworzeniu się płytki nazębnej, co z kolei jest zwykłym mitem.

Odpowiednia dieta

Koty są mięsożercami, więc potrzebują źródła białka zwierzęcego, aby zachować optymalny stan zdrowia. Najważniejszym jest znaleźć wysokiej jakości komercyjną karmę dla kotów odpowiednią do wieku i stanu zdrowia Twojego kota. Jeśli to konieczne, porozmawiaj ze swoim weterynarzem, zanim zdecydujesz, czym karmić kota, ponieważ może on ocenić jego stan zdrowia, a także upewnić się, że karmisz go odpowiednim rodzajem karmy.

Koty nigdy nie przeżyją ani nie będą się dobrze rozwijać na diecie wegańskiej. Muszą jeść mięso, aby uzyskać potrzebne im składniki odżywcze. Chociaż karmienie kota komercyjną suchą lub mokrą karmą jest całkowicie dopuszczalne, możesz zaoferować mu urozmaicenie diety, podając mu od czasu do czasu surowe mięso lub żółtko jajka. Wiele kotów lubi ryby; jednak nie jest to odpowiedni pokarm do codziennego karmienia. Ryby zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych, które mogą prowadzić do niedoboru witaminy E u kotów i bolesnych dolegliwości.

Czy problem zawsze jest poważny?

Sporadycznie nieświeży oddech kota jest w porządku. Nie wszystkie przypadki nieświeżego oddechu wskazują na problem zdrowotny. Zapachy jedzenia, które są dla ciebie odrażające – ale porywcze dla twojego kota – mogą być nieszkodliwe. Oddech kota może być dość ostry, na przykład po zjedzeniu kilku wędzonych ostryg lub tuńczyka z puszki.

Reklama

Niemniej jednak stały nieświeży oddech powinien być sprawdzany przez weterynarza. Cuchnący oddech to częsta skarga właścicieli kotów i zwykle konieczne jest badanie weterynaryjne w celu ustalenia przyczyny. Twój kot może potrzebować profesjonalnego czyszczenia zębów, antybiotyku, aby wyleczyć infekcję lub innego leku na poważne schorzenie, które może zagrozić zdrowiu kota, takie jak choroba nerek lub wątroby.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama