Żywienie kota po kastracji- co warto wiedzieć

Większość właścicieli kotów domowych rozważa sterylizację swoich pupili, ponieważ sprawia to, że są zdrowsze i bardziej “trzymają” się domu. Chociaż zabieg jest zarówno mało inwazyjny, jak i korzystny dla zwierzęcia, bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie opiekować się swoim futrzanym przyjacielem po wizycie u weterynarza..

Rozsądnym jest wiedzieć, co należy robić a czego nie we właściwej opiece nad świeżo wykastrowanym kotem. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj karma dla kota po sterylizacji. Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, o których powinniście pamiętać.

Ryzyko otyłości

Pamiętajmy, że koty sterylizowane mają tendencję do szybszego przybierania masy ciała. Podyktowane jest to, że po zabiegu nasze czworonogi stają się prawdziwymi łakomczuchami. Wynika to ze zwiększonej produkcji greliny zwanej potocznie hormonem głodu. Dlatego ważne jest podawanie specjalnej karmy dla kotów po sterylizacji. Spowoduje to dostarczenie do organizmu naszego pupila mniejszej ilości cukru.

Karma dla kota sterylizowanego doskonale pomaga dbać o zdrową pełnowartościową dietę. Takie karmy posiadają wysoki poziom jodu czy L-karnityny, zwiększając metabolizm. Pamiętajmy aby zwrócić uwagę na masę ciała kota przed zabiegiem. Warto mieć pewność, że w grę o nadmierne nabieranie wagi nie wchodzi genetyka, gdyż to ona ma często duży wpływ na wzrost tuszy.

Choroby układu moczowego u kotów

Nie od dzisiaj wiadomo, że koty posiadają bardzo wrażliwy układ moczowy. Efektem tego, są częste problemy z nerkami, zapalenia pęcherza. Niestety nie tylko sterylizowane/kastrowane zwierzęta borykają się z tego rodzaju problemami. Dotyczy to również reszty kotów. Dlatego bardzo ważnym jest aby karma dla kota po sterylizacji posiadała odpowiednią ilość magnezu,wapnia czy fosforu. Te wybrane elementy pokarmu sprzyjają regenerację układu moczowego.

Reklama

Warto również wystrzegać się produktów z nadmierną ilością sodu (słone pokarmy). Ten mikroelement powoduje znaczne spustoszenie w układzie moczowym naszego kota. Istotną sprawą, jest aktywność fizyczna, która prowadzi u naszego pupila do częstego picia wody. Dodatkowym sposobem nawadniania, jest zakup mokrej karmy dla kota sterylizowanego. 

Karma mokra czy sucha?

Na wstępie należy wspomnieć, że jeśli dokonujemy zmian w diecie kota, należy to robić z głową.  Nie jest wskazanym aby drastycznie zmieniać przyzwyczajeń kota. Jeśli nasz pupil przepada za karmą suchą, powinien przy niej zostać. Należy jednak pamiętać o kontroli odpowiedniego nawodnienia kota. Tak samo należy potraktować karmę mokrą. Ważne jest jakie ilości pożywienia są zwierzakowi dostarczane. Należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu karmy dla kota po sterylizacji.

Reklama

Musimy się oprzeć pokusie dokarmiania, kiedy nasz pupil prosi o dodatkową porcję. Fakt sterylizacji nie narzuca usunięcia z diety takich smakołyków jak mięso, czy ryby, których koty są prawdziwymi fanami.

Karmienie kota po sterylizacji?

Odpowiedź na to pytanie pozostaje wiele. Ale przecież większość z nas nie jest kocimi dietetykami. Dlatego też najrozsądniejszym jest stosowanie karmy dla kotów sterylizowanych. To jest optymalne rozwiązanie dla osób nie posiadających czasu oraz wiedzy aby własnoręcznie przygotować zbilansowany pokarm dla swojego zwierzaka.

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów karm, które są dedykowane dla zwierząt po zabiegu kastracji czy sterylizacji. Posiadają takie składniki odżywcze aby odpowiednio odżywić koty przy jednoczesnej możliwości utrzymania ich odpowiedniej masy ciała. Każda karma dla kota po sterylizacji jest tak zbilansowana aby zapewnić wszystkie ważne składniki odżywcze.

Zawsze należy pamiętać, że dobre odżywianie, nawodnienie oraz ruch to podstawowe punkty w zdrowym trybie życia kota po sterylizacji. Zwracajmy uwagę  aby zapewnić te trzy podstawowe aspekty. Dzięki temu nasz zwierzak będzie zdrowy i szczęśliwy.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama