Jeśli mieszkasz z kotem lub planujesz adopcję mruczka, jedną z pierwszych rzeczy jakie trzeba zrobić, jest solidne zabezpieczenie balkonu i okien, niezależnie od tego, czy mieszkasz na pierwszym, czy dziesiątym piętrze. Wbrew powszechnie utartej opinii, koty nie spadają na cztery łapy, a upadek z wysokości jest dla nich najczęściej śmiertelny, albo kończy się trwałym uszkodzeniem ciała, a co za tym idzie – kalectwem do końca życia. Wystarczy tak naprawdę chwila nieuwagi, żeby doszło do tragedii. Dlatego jeśli niedługo w Twoim domu pojawi się nowy lokator, lub masz już kota, nie zwlekaj z decyzją o zabezpieczeniu okien (i balkonu!).
Zabezpieczenie okna przed kotem
Koty są udomowionymi zwierzętami, co nie zmienia faktu, że nadal posiadają silny instynkt łowiecki. Wystarczy, że dostrzegą przelatującego za balustradą balkonu owada, czy ptaka, by rzucić się w pogoń. Nie zwracają wtedy uwagi na to, że balkon znajduje się na dziewiątym piętrze. Najważniejsze jest to, żeby upolować zdobycz.
Nie przeceniajmy też umiejętności i zwinności naszych kotów. Mimo tego, że koty są bardzo uważne i zwinne, w ferworze polowania wystarczy moment, by poślizgnęła im się łapka, czy by straciły równowagę. Wypadki się zdarzają, nawet najzwinniejszym mruczkom. Niestety ich skutki są opłakane.
Wiadomo, że kot spadający z parteru raczej nie zrobi sobie dużej krzywdy, ale może być na tyle wystraszony, że ucieknie prosto pod koła samochodów. Może też spaść na tyle niefortunnie, że odniesie obrażenia wewnętrzne i złamania. Jestem pewna, że nie chcecie dla swoich kotów niczego złego, dlatego zabezpieczenie tych przestrzeni jest jednym z najlepszych prezentów jakie możecie im podarować. (Nie wspominając oczywiście o ogromnych kosztach leczenia kota, który spadł z balkonu, a także o jego ogromnym cierpieniu – zakładając, że w ogóle przeżyje).
W ciągu ostatnich kilku lat świadomość społeczna odnośnie zabezpieczania balkonów i okien znacznie wzrosła, przede wszystkim dzięki kampaniom społecznym i działaniom edukacyjnym kocich fundacji. Wymagały one bowiem od wszystkich przyszłych opiekunów podpisania umowy adopcyjnej i zobowiązania się do odpowiedniego zabezpieczenia okien i balkonu, jeszcze przed adopcją.
Co jednak z oknami? Wiadomo, że kot może wypaść przez balkon, może również wypaść przez okno, to oczywiste. Kwestia zabezpieczenia okien jest jednak nieco bardziej złożona. Najbardziej niebezpieczne dla kotów, poza oknami otwartymi na oścież, są okna uchylone. Stanowią one ogromne zagrożenie dla życia mruczków, ponieważ kot może próbować przez takie okno wyskoczyć, a z uwagi na jego kąt otwarcia, nie będzie w stanie się ruszyć. Kot wpadnie w panikę, będzie próbować się wydostać, przez co paradoksalnie będzie spadał jeszcze mocniej w cienką szczelinę, która zmiażdży jego narządy wewnętrzne.
Zakleszczony kot często umiera w męczarniach, czekając na powrót opiekuna. Zresztą, nawet gdyby opiekun był pod ręką, obrażenia mogłyby być na tyle poważne, że skończyłyby się śmiercią. Nawet jeśli uważasz, że Twój kot jest grzeczny i coś takiego nigdy nie przyjdzie mu do głowy, nie możesz mieć pewności. Znam zbyt wiele historii opiekunów, którzy byli przekonani, że ich kot nie spadnie z balkonu, ani nie zakleszczy się w oknie. Niestety, w końcu doszło do tragedii.
Zabezpieczenia okien i balkonu nie warto odwlekać, szczególnie biorąc pod uwagę to, że można to wykonać samemu za naprawdę przystępną cenę. Jedna kratka zabezpieczająca okno uchylne to koszt zaledwie kilkunastu złotych. Dodatkowo są one dostępne w kilku kolorach, dlatego nie musicie się martwić, że będą oznaczały się od okien. Tak naprawdę ledwo je widać.
Zabezpieczenie okien kot – jak najlepiej zabezpieczyć?
Istnieje kilka metod, rodzajów siatek zabezpieczających, ale najczęściej wybierane są:
Transparentne siatki na okna i balkon
Są to po prostu zabezpieczenia żyłkowe lub przezroczyste. Są tanie i łatwo dostępne, ale bardzo często nie są wystarczające, żeby solidnie zabezpieczyć balkon, ponieważ materiał, z którego wykonana jest transparentna siatka, mnie może uchronić kota przed ewentualnym wypadnięciem. Zmienne warunki pogodowe mogą dodatkowo pogorszyć kondycję siatki i może ona wymagać regularnej wymiany co rok lub dwa (wszystko zależy od stanu siatki).
Polietylenowe siatki na okna i balkon
Jest również nazywana siatką przeciw ptakom lub siatką rybacką. Ten rodzaj jest bardzo często stosowany przez firmy zajmujące się profesjonalnym zabezpieczeniem okien. Nie jest niestety zbyt wytrzymała, sprawdzi się przy bardzo spokojnych kotach.
Wzmocnione siatki ochronne na okna i balkon
Wzmocnione siatki są świetnym wyborem, bo są odporne na warunki atmosferyczne, zęby i pazury kota. Dodatkowo taka siatka nie rzuca się w oczy.
Metalowe siatki na okna i balkon
Metalowe siatki to jedne z najbardziej wytrzymałych siatek, są bardzo trwałe i bezpieczne. Ich cena jest nieco wyższa, tak samo jak koszt montażu, ale jest na tyle solidna, że wystarczy na lata.
Metalowe ograniczniki
Nie jest to co prawda siatka, ale absolutny niezbędnych przy zabezpieczaniu okien uchylnych. Jedna kosztuje kilkanaście złotych i może być mocowana na specjalne taśmy klejące, albo na śruby. Zabezpieczy kota przez zakleszczeniem się w uchylnym oknie.