Rasy psów dla rodzin z dziećmi

Rasy psów dla dzieci

Idealne rasy psów dla dzieci o wiele lepiej byłoby zastąpić sformułowaniem „idealne rasy psów dla rodzin z dziećmi”, bowiem należy zawsze pamiętać, że pies nigdy nie jest zachcianką, ani zabawką, a zobowiązaniem na lata i najprawdopodobniej zostanie z Tobą jeszcze po tym, jak dzieci opuszczą już dom. Często niestety zdarza się, że w odpowiedzi na zachciankę dziecka ludzie kupują pieska, dorasta on, staje się coraz większą odpowiedzialnością, a dziecku zabawa z nim się znudziła. Schroniska naprawdę są pełne takich historii. Dlatego zanim adoptujesz / kupisz psa z myślą o dziecku, zastanów się dobrze, czy Twoja pociecha będzie się nim zajmować, a jeśli nie – to czy Ty z pełną świadomością przejmiesz te obowiązki. Nie przedłużając jednak wstępu, przyjrzyjmy się rasom psów przyjaznych dla dzieci. 

Jaki pies dla 5 – latka? 

Wbrew pozorom, dla 5 – latka nie zawsze najlepszym wyborem będzie mały pies, bowiem dziecko niechcący może go skrzywdzić, upuścić, zamknąć w dziwnym miejscu. Wyobraźnia dzieci naprawdę nie zna granic. Można spokojnie zdecydować się na łagodnego olbrzyma, takiego jak bernardyn, nowofunland, berneńczyk, czy owczarek podhalański. 

Oczywiście wielkość psa trzeba również dostosować do warunków mieszkaniowych. Jeśli mieszkasz z dzieckiem w mieszkaniu, bez ogrodu, wybór dużej rasy psa będzie sporym błędem. Pies będzie się bardzo męczył, wy również będziecie się bardzo męczyć, bo trzeba będzie częstymi spacerami zapewnić mu dawkę ruchu, która byłaby chociaż częściowo zapewniona, jeśli psiak mógłby wybiegać się w ogrodzie. 

Wybierając rasę psa dla dziecka, trzeba również pamiętać o tym, że cała odpowiedzialność wytłumaczenia i pokazania dziecku jak się z psem obchodzić, spoczywa na was, rodzicach. Dzieci naprawdę nie wiedzą, że ciągnięcie za uszy, czy wbijanie ołówka jest niedopuszczalne. Trzeba postawić maluchowi granice, ponieważ jest to wiek, w którym dopiero poznaje się świat i uczy odpowiedzialności za otaczające stworzenia, i przedmioty. 5 – latek dopiero zaczyna rozumieć, że pies jest istotą, która ma swoją autonomię i potrzeby. 

Małe rasy psów dla dzieci 

1. Mops 

Mopsy są nieco podobne do buldogów, obie rasy mają spłaszczone pyszczki. Ostatnio bardzo modne, zapewne przez swój wrodzony urok i żywiołowy charakter. Są cierpliwe i bardzo leniwe, nie jest dla nich niczym dziwnym, przeleżeć większość dnia, niczym kot. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko potrzebują więcej ruchu, niż o to proszą. Jeśli go nie otrzymają, szybko uwidoczni się to w postawi nadprogramowych kilogramów

Reklama

2. Pudel miniaturowy i średni 

Pudle najczęściej zajmują pierwsze miejsce w większości rankingów najbardziej inteligentnych psów świata. I nic dziwnego. Niezwykle szybko się uczą i uwielbiają zabawiać domowników sztuczkami. Uwielbiają spacery i aportowanie. Kupując jednak pudla, trzeba się liczyć z tym, że jest to rasa, która nie traci sierści, przez co trzeba co kilka tygodni odwiedzać psiego fryzjera. 

3. Spaniel 

Spaniele są dość łatwe w ułożeniu i bardzo ciekawskie. Uwielbiają przebywać wśród swoich domowników, wszędzie ich pełno, energia ich nie opuszcza. Ze względu na ich wspomnianą ciekawskość, spacery mogą się nieco przeciągać – w końcu muszą obwąchać wszystko dookoła. 

Reklama

4. Buldog angielski 

Choć na pierwszy rzut oka wyglądają nieco groźnie i równie groźnie sapią, i chrapią, buldogi angielskie są uosobieniem łagodności i spokoju. Nadają się świetnie dla rodzin z dziećmi. Uwielbiają częstą zabawę. Do minusów można z pewnością zaliczyć charakterystyczne dla nich ślinienie się, ale nie są temu ani trochę winne i trudno odmówić im uroku. 

Rasy psów dużych dla dzieci 

1. Nowofunland 

Nowofunlandy są piękne, puszyste i uwielbiają wodę. Bardzo rzadko szczerza i nie bywa agresywny, chyba, że w obronie właściciela, co z pewnością jest sporą zaletą. Wymaga dużej porcji ruchu, przez co jest zdecydowanie polecany dla osób z ogrodem i taką ilością wolnego czasu, by móc zapewniać mu codzienną dawkę ruchu. Bardzo przywiązuje się do właścicieli. 

2. Samojed 

Samojedy są praktycznie zawsze uśmiechnięte. Ich gęsta, puszysta sierść wymaga jednak regularnej pielęgnacji, lubi tworzyć kołtuny i wypadać garściami w okresie linienia. Ten psiak pochodzi z rejonu Rosji i Syrii, był wykorzystany do stróżowania i jako pies zaprzęgowy. Bardzo radosny, wymagający dużo uwagi. Dzieci z pewnością zakochają się w nim bez pamięci. Z wzajemnością. 

3. Labrador 

Chyba każdy zna labradora. To radosny, chętny do zabawy i bardzo cierpliwy psiak, który jest wręcz idealną rasą psów dla rodzin z dziećmi. Labradory są bardzo inteligentne, bardzo lubią zabawy w wodzie i z dzieciakami. Są bardzo lojalne i przyjacielskie, na tyle, że czasami mówi się o nich, że pomogłyby włamywaczom wynosić rzeczy. 

Reklama

4. Golden retriever 

Goldeny są bardzo podobne do labradorów i są często z nimi mylone. Labradory są koloru biszkoptowego, z kolei goldeny, jak nazwa wskazuje – lekko złotego. Do tego mają dłuższą sierść. Są niezwykle inteligentne i lojalne. Cierpliwe, łagodne i z wspaniałym podejściem do dzieci. Są również łatwe do ułożenia i spokojne na spacerach, na których uwielbiają się porządnie wytarzać w wodzie i kałużach. W okresie jesiennym kąpiel po wyjściu na dwór jest raczej gwarantowana.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama