Kynofobia - co to takiego?

Kynofobia – lęk przed psami. Jak sobie z nim radzić?

Kynofobia – jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście, koniecznie musicie usłyszeć! Kynofobia to inaczej lęk przed psami. I choć miłośnikom psów trudno jest sobie wyobrazić, ze ktokolwiek mógłby się bać psiaków, trzeba przyjąć do wiadomości, że nie wszyscy będą się czuli komfortowo w towarzystwie naszych czworonożnych przyjaciół.

Niektórzy uważają się za kociarzy i nie przepadają za psami, inni nie mieli nigdy zbytnio styczności ze zwierzętami. Niechęć przed psami nie stanowi jednak zbyt dużego problemu. To naturalne, że nie wszystko na tym świecie musimy lubić. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy ktoś boi się psów wręcz chorobliwie i zwyczajnie utrudnia to jego życia. Czym jest kynofobia, skąd może się brać i czy można ją wyleczyć? 

Kynofobia – co to takiego? 

Kynofobia to nic innego jak po prostu lęk przed psami, co można wywnioskować już z samej nazwy. Kynos z greki oznacza psa, a photos strach. Możliwe, że kojarzycie nazwę lęku przed pająkami, czyli arachnofobię lub lęku przed małymi przestrzeniami – klaustrofobię. Kynofobia jest zaburzeniem (nie chorobą!) psychicznym na tle nerwicowym i występuje u ludzi niezależnie od wieku – mogą na nią cierpieć dorośli i dzieci. Osoba cierpiąca na kynofobię panicznie boi się psów, niezależnie od tego, czy są na smyczy, w kagańcu, czy wyglądają tylko przez okno. Taka osoba czuje się wręcz sparaliżowana na widok psa i nie ma nic, co mogłoby ją uspokoić, a widok psa może powodować nawet atak paniki. 

Nietrudno się domyślić, że strach przed psami jest bardzo uciążliwą fobią, ponieważ psy są bardzo popularnymi pupilami na całym świecie i wystarczy wyjść z domu, by zobaczyć spacerujących ze swoimi zwierzakami ludzi. Psiaki zaczęły być w końcu traktowane jak członkowie rodziny i towarzyszą swoim opiekunom w wielu sytuacjach, począwszy od oczywistych spacerów, poprzez wyjścia do restauracji (istnieje coraz więcej miejsc, do których można zabrać swojego psiaka). 

Wydawałoby się, że kynologia dotyczy pewnie tylko dużych i silnych psów, co do których można mieć obawę, że ugryzą. Warto zaznaczyć tutaj, że oczywiście każda fobia przebiega nieco inaczej u każdego człowieka, jednak bez wątpienia zdarzają się ludzie, którzy boją się malutkich psów, które nie mogą realnie wyrządzić człowiekowi żadnej krzywdy. 

Reklama

Skąd bierze się kynofobia? 

Przyczyn strachu przed zwierzętami może być wiele. Najczęściej wynikają one jednak z dzieciństwa. Strach przed psami może być nabyty po traumatycznym wydarzeniu związanym z psiakiem. Ktoś w dzieciństwie mógł zostać pogryziony, podrapany, albo mocno wystraszyć się, kiedy podczas spaceru pies sąsiadów szybko i głośno podbiegł do płotu szczekając. Kynofobia może być też wywołana obejrzeniem przez dziecko brutalnego filmu z udziałem agresywnych psów. Może być to też wynikiem braku doświadczenia ze zwierzętami albo tego, że rodzinie nie lubili zwierząt. Jedynym i skutecznym wyjściem jest w tej sytuacji terapia, najlepiej poznawczo – behawioralna, która w szczególny sposób jest nastawiona na minimalizowanie fobii i nauce sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, w tym wypadku kontakcie z psem. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama