Które dźwięki stresują nasze psy?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w Davis, właściciele psów nie zdają sobie sprawy, że ich pupile boją się wielu dźwięków emitowanych przez domowe urządzenia.

Wyniki badania przeprowadzone w postaci ankiety ujawniły rozbieżność między postrzeganiem przez właścicieli strachu u swoich psów, a ilością zachowań lękowych przez nie wykazywanych. To sugeruje, że wielu z nas nie docenia strachu i niepokoju u swoich psów – stwierdzono w badaniu. Na przykład „pikanie” alarmu przeciwpożarowego, w którym wyczerpuje się bateria – lub wszystko, co ma podobnie wysoką częstotliwość i jest przerywane – może być bardziej stresujące dla psów, niż zdajemy sobie z tego sprawę. 

Odgłosy burzy, czy sylwestrowe fajerwerki są dobrze znanymi czynnikami wywołującymi lęk u psów. Ale to nie wszystko. W rzeczywistości jest bardzo wiele źródeł „złych” dźwięków, które niepokoją psy. Źródła te znajdują się w naszej najbliższej, domowej przestrzeni. Warto je znać. mówi Agata Kapturzak, ekspertka ds. psów serwisu drpetcare.pl.

Oprócz dźwięków alarmu przeciwpożarowego, jest kilka innych źródeł hałasu, które mogą stresować psa, np.: mikrofalówka, odkurzacz, dźwiękowe urządzenia odstraszające szkodniki, piski pojazdów (np. śmieciarki), alarmy samochodowe, syreny, nisko przelatujące samoloty, a nawet płaczące niemowlę.

Wiele objawów stresu u psa jest oczywistych. Są też mniej znane. Oto reakcje, na które warto zwrócić uwagę, aby dobrze ocenić, czy pies jest zaniepokojony: skulenie, drżenie, cofanie się, dyszenie, oblizywanie warg, odwracanie głowy, odwracanie uszu do tyłu, sztywnienie ciała, opuszczanie głowy poniżej ramion, jęczenie, szczekanie lub warczenie, chodzenie po okolicy.

Gdy pojawi się stresująca reakcja wywołana dźwiękiem, przede wszystkim należy odsunąć psa w bezpieczne, spokojne miejsce. W miejsce, w którym zwierzę dojdzie do równowagi. – tłumaczy Agata Kapturzak, ekspertka ds. psów serwisu drpetcare.pl. – Aby odwrócić uwagę psa pomocne może być również wydanie rutynowych poleceń, po których następują nagrody. To przyspieszy proces wyciszania. – dodaje ekspertka. W skrajnych sytuacjach może być potrzebne otulenie zwierzęcia specjalnym, uspakajającym płaszczem.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama