Otyłość u psów – przychodnia weterynaryjna radzi jak sobie z nią radzić

Otyłość jest problemem zdrowotnym, który pojawia się nie tylko u ludzi, ale także bardzo często u zwierząt domowych. Mnóstwo badań, które przeprowadza centrum weterynaryjne, potwierdzają, że dodatkowe kilogramy wywierają często bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie psów, a przede wszystkim na ich stawy, co zaznacza artroskopia i ortopedia psów. Dodatkowo nadwaga u psów przekłada się także na cukrzycę, choroby dróg moczowych, układu rozrodczego oraz na schorzenia dermatologiczne, a nawet nowotwory. Niedawno przeprowadzone badania, które pochodzą z Austrii mówią, że 33,5% psów jest sklasyfikowana jako zwierzęta, które mają zbyt dużą masę ciała, a 7,6% jest otyła. W Polsce mówi się, że 39% psów cierpi na nadwagę i 47% kotów.

Jak określić nadwagę u czworonoga?

U zwierząt zdecydowanie ciężej jest stwierdzić i udowodnić otyłość, niż u człowieka. Dużą popularnością cieszy się metoda jest porównania aktualnej wagi zwierzęcia z taką, którą uznaje się za optymalną masę ciała typową dla danego gatunku. W przytoczonym australijskim badaniu założono, że jako nadwagę określa się sytuację, gdy masa ciała zwierzęcia jest wyższa niż 15 % powyżej ich wzorcowej masy, a jako otyłość, gdy jego masa ciała przekracza ją aż o 30%. Innym skutecznym typem diagnozy kondycji ciała okazuje się być wskaźnik BCS (Body Condition Score). Opiera się na palpacyjnej i wizualnej ocenie grubości tkanki tłuszczowej w konkretnych obszarach ciała: nad żebrami, wzdłuż kręgosłupa, u podstawy ogona i w dolnej części jamy brzusznej. Gdy przyjmuje się perspektywę z góry, to koty i psy o prawidłowej wadze przybierają figurę klepsydry, z widocznym wcięciem między żebrami. U zwierząt długowłosych wcięcie przy prawidłowej wadze jest łatwo wyczuwalne podczas dotyku w okolicach żebrowych. Brak wcięcia połączony z obwisłym brzuchem sugerują nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Rozpoznaniu powinien towarzyszyć weterynarz, bo choć nietolerancja wysiłkowa czy trudności w poruszaniu się to cenne wskazówki, to jednak mogą nas zmylić.

Co sprzyja otyłości i jakie są jej skutki?

Nadwaga nie ma jednorodnej przyczyny. Wymienić można kilka podstawowych źródeł nadwagi, przychodnia weterynaryjna wymienia takie jak: rasa psa, płeć, wiek, zabiegi kastracji oraz sterylizacji, a także odpowiednia aktywność fizyczna i zbilansowana dieta, w której może doradzić weterynarz ortopeda. Wymienia się kilka ras, w przypadku których gabinet weterynaryjny zaznacza szczególną ostrożność, są nimi takie rasy jak: labrador, beagel, teriery, bassety, spaniele, jamniki długowłose oraz większość długowłosych psów ras olbrzymich. W przypadku kotów centrum weterynaryjne wymienia rasy kotów domowych krótkowłosych. W kwestii wieku psów i kotów, które mają największe do tego tendencje, to czas między 5, a 10 rokiem życia, ponieważ wtedy wzrost tkanki tłuszczowej jest największy szczególnie u samców, u których zauważa się większe predyspozycje.

Zwierzęta z nadwagą bardzo często żyją zdecydowanie krócej, co jest tylko jednym z problemów. Przychodnia weterynaryjna zaznacza, że kłopoty, które dręczą otyłe zwierzęta, to także przewlekłe stany zapalne, przeciążenie układu moczowego, kostno-stawowego, które leczy weterynarz ortopeda, zaburzenia odporności, a także gospodarki hormonalnej. W bardzo skrajnych przypadkach gabinet weterynaryjny musi się uporać u takich czworonogów ze schorzeniami takimi jak: cukrzyca, nowotwory, niedoczynność tarczycy, kamica dolnych dróg moczowych, nadczynność kory nadnerczy.

Leczenie otyłości u zwierząt domowych

Terapia dietetyczna opiera się przede wszystkim na ścisłej podstawie kontroli wagi u psów oraz kotów. Coraz większą popularność zyskują też terapie behawioralne. Leczenie jest dobierane indywidualnie pod dane zwierze przez centrum weterynaryjne. Dieta jest odpowiednio zbilansowana i uzupełniona przez mikroelementy, które nie dopuszczają do niedoborów. Dodatkowo, co poleca przychodnia weterynaryjna, większa aktywność fizyczna jest bardzo istotna w przywracaniu zwierzęciu zdrowia.

Kiedy zauważysz u swojego pupila niepokojący przyrost masy lub idące już z nim problemy zdrowotne odwiedź gabinet weterynaryjny, by ocenił to weterynarz. Jeśli szukasz centrum weterynaryjne dla swojego pupila, odwiedź tę stronę internetową: https://www.wetmarysin.pl.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno [...]

Dodaj komentarz

Reklama