Chomik syryjski – jak go oswoić? Co je? Ile żyje? Opis rasy

Chomik syryjski to gryzoń charakteryzujący się inteligencją i łagodnością. Można go hodować w domu. Jest spokojny, dlatego będzie idealnym pupilem dla dzieci lubiących puchate zwierzątka. Szybko przyzwyczaja się do nowego miejsca i swoich właścicieli. Czym go karmić? Co lubi jeść i jak go oswoić? Te i inne zagadnienia poruszamy poniżej.

Pochodzenie chomika syryjskiego

Chomik syryjski wywodzi się z terenów Azji Mniejszej. Lubi półpustynne i stepowe regiony. Na początku XIX wieku w Syrii odkrył je przyrodnik brytyjski — George Robert Waterhouse. Szybko jednak uznano gatunek tego chomika za wymarły. W latach 30. XX wieku odnaleziono jego pojedyncze osobniki. Okazały się one bardzo płodne, dlatego szybko rozmnożono je w laboratoriach. W Polsce pierwsze okazy pojawiły się w połowie XX wieku. Chomik syryjski zyskał popularność. Był jednym z najbardziej uwielbianych zwierząt domowych. Obecnie, mimo swojego sporego rozmiaru, nadal jest chętnie kupowanym gryzoniem.

Chomik syryjski – charakterystyka rasy

Syryjskie, w porównaniu do innych chomików, odznaczają się większymi rozmiarami. Osiągają nawet do 18 centymetrów długości. Dorosłe osobniki ważą pomiędzy 100-250 gram. Mają krótkie, ale bardzo silne łapy. Żyjąc na wolności, musiały być przystosowane do biegów oraz tego, aby bez problemu przemierzać nawet te najdłuższe dystanse. W nocy potrafią być hałaśliwe. Dlatego warto rozważyć, by klatkę z chomikiem trzymać w innym pomieszczeniu niż sypialnia.

Mimo że chomiki syryjskie charakteryzują się dużymi i wypukłymi oczami, to mają słaby wzrok. Lepiej widzą nocą. Jednak natura obdarowała ich doskonałym węchem i słuchem. Są niezwykle wrażliwe na zapachy. Potrafią rozpoznawać swojego właściciela po jego woni i tonie głosu. Pokarm lubią przenosić w swoich policzkach. Potrafią je przy tym bardzo rozciągnąć, dzięki czemu wyglądają niezwykle uroczo. Ich zęby rosną przez całe życie. Wymagają więc regularnego ścierania, żeby nie przeszkadzały i nie wbijały się w dziąsła. Pomogą im w tym gryzaki w postaci jedzenia, czy zabawek.

Różnorodne ubarwienie chomików syryjskich

Hodowla chomików syryjskich stworzyła mnóstwo zmian w ich wyglądzie. Poprzez mutacje genetyczne istnieje obecnie wiele odmian ubarwienia i długości sierści. Krótka występuje u nieudomowionych osobników. Przylega do ciała, co nie przeszkadza im w przemieszczaniu się. Udomowione chomiki syryjskie są zazwyczaj długowłose. Mają długie i miłe w dotyku futra. Są również osobniki, charakteryzujące się satynową, połyskującą sierścią. Jest ona krótka, ale gęstsza niż u dziko żyjących chomików.

Reklama

Ubarwienie futra u tych gryzoni może być jednobarwne albo łaciate. Mogą mieć nawet do trzech kolorów. Żyjące na wolności charakteryzują się białym brzuchem oraz grzbietem w kolorze złocisto-rudym. Udomowione osobniki mogą mieć różnorodne ubarwienia. Ładnie wyglądają chomiki o białym futerku. Mogą być też szare, beżowe, brązowe lub cynamonowe.

Czy trzeba oswajać chomika syryjskiego?

Zmiana otoczenia jest ogromnym przeżyciem u zwierzaka i może powodować u niego stres. To normalne, jeżeli chomik w nowym domu jest nieufny i niespokojny. Należy być cierpliwym w oswajaniu go. Najlepiej robić to wieczorami, gdy jest najbardziej aktywny. Musi poczuć się bezpieczny i kochany. Gdy zacznie ufać swoim właścicielom, to nie będzie traktował nas jak intruza, tylko jak przyjaciela. To od nas samych zależy, jak będzie wyglądała relacja z naszym futerkowym kompanem.

Reklama

Przed pojawieniem się nowego chomika w domu, należy wszystko dla niego przygotować. Powinien mieć dużą i wygodną klatkę, wyposażoną w ściółkę. Musi mieć zamontowane poidełko i miejsce na karmę. Warto, aby miał w klatce domek, w którym może się schować i przespać. Chomiki syryjskie potrzebują dużo ruchu, dlatego powinny mieć do swojej dyspozycji kołowrotek i inne urządzenia do zabawy.

Oswajanie krok po kroku

Pierwsze chwile w nowym domu powinny dać chomikowi spokój i wyciszenie. Nie należy brać go wtedy na ręce, bo może się bać i próbować ugryźć. Na jeden dzień warto zostawić go samego w jakimś cichym miejscu z widokiem na domowników. Da mu to czas na to, by rozejrzeć się po klatce i przyzwyczaić do niej. Jednocześnie będzie przyglądał się temu, co dzieje się w domu. Nie należy go budzić, gdy wydaje nam się, że śpi zbyt długo. Podróż z pewnością bardzo go wymęczyła. Gdy nasz pupil zaadaptuje się w nowym miejscu, to należy poświęcić czas na to, żeby nas poznał. To nie jest jeszcze czas, by brać go na ręce.

Warto mówić do niego – spokojnie i nie za głośno. Powinien nas widzieć i słyszeć. Gdy pozna nasz zapach i głos, to będzie je rozpoznawał i widział w nas opiekuna. Po tygodniu rozmów możemy podjąć próbę pogłaskania chomika. Należy pamiętać, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów. Zwierzak uzna je za atak i może chcieć ugryźć. Głaskanie powinno odbywać się w taki sposób, by nie odcinało drogi ucieczki zwierzęciu. Gdy zacznie czuć się niekomfortowo, powinien mieć jak się wycofać.

Głaskając chomika, możemy częstować go smakołykami. Nauczy się w ten sposób, że nie chcemy mu zaszkodzić. Będzie nas wypatrywał i czekał, aż dostanie jakiś przysmak. Gdy będzie entuzjastycznie reagował na głaskanie i naszą obecność, to można spróbować wziąć go na ręce. Nie należy jednak podnosić go zbyt wysoko. Gdyby się wystraszył, to mógłby spaść. Trzeba unosić go powoli i ze spokojem.

Reklama

Gdy chomik oswoi się z nami, to należy bawić się z nim każdego dnia. Pozwoli to na umocnienie więzi. Jeśli pupil pokocha swoich właścicieli, to potrafi odwdzięczyć się oddaniem i zaufaniem. Aby czuł się u nas bezpiecznie, należy także pamiętać, żeby dbać o jego potrzeby. Klatka musi być często sprzątana. Chomik powinien mieć stały dostęp do wody oraz karmy.

Co je chomik syryjski?

Chomik syryjski to gryzoń w zasadzie wszystkożerny. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, powinien mieć urozmaiconą dietę. Podstawowym pożywieniem powinna być wyspecjalizowana karma. Zawiera ona mieszankę ziaren, owoców oraz warzyw. Są one skomponowane w odpowiednich proporcjach, aby dostarczyć zwierzęciu wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Jego dietę można urozmaicać niewielkimi ilościami warzyw i owoców. Chomiki syryjskie lubią banany, jabłka i marchewki. Powinny jeść również twardy pokarm, żeby ścierać swoje zęby. Ucieszą się z nasion i pestek. Dla chomika można gotować też mięso. Należy jednak pamiętać, aby robić to w nie osolonej wodzie. Taki pokarm uzupełni zapotrzebowanie na białko. Należy wiedzieć, że chomiki jedzą także zieleninę. Można podawać swojemu pupilowi na przykład liście mniszku lekarskiego.

Chomiki nie mogą jeść cytrusów ani owoców pestkowych. Należy również zadbać o to, żeby nie występowała w ich diecie duża ilość cukrów. Mogłoby to grozić zachorowaniem na cukrzycę i otyłością. Chomiki nie piją dużo wody. Powinny mieć jednak do niej stały dostęp. Należy zadbać o to, żeby zawsze była świeża.

Reklama
Reklama

Ile żyją chomiki syryjskie?

Na długość życia chomików składa się wiele czynników. Duże znaczenie mają tutaj geny, dieta oraz środowisko. Chomiki syryjskie są uważane za najmocniejsze i najdłużej żyjące. Przyjmuje się, że przeciętnie to 2-3 lata. Pojedynczym osobnikom udaje się dożyć nawet do 5 lat.

Istotny wpływ ma tutaj odpowiednia opieka nad zwierzęciem. Chomiki nie powinny czuć się więzione. Muszą mieć miejsce na uprawianie aktywności fizycznej. Jeśli będą miały dużą klatkę i nie będą bały się swoich właścicieli, to pozytywnie wpłynie to na ich zdrowie. Również dieta jest tutaj ważna. Karma powinna być zawsze dobrej jakości, a woda czysta i świeża. Trzeba także sprzątać klatkę pupilowi, aby żył w czystych warunkach.

Chomiki nie żyją długo, dlatego natura sprawiła, że rozwijają się bardzo szybko. Samica osiąga dojrzałość płciową po miesiącu a samiec po dwóch miesiącach. Ciąża u chomików trwa około 16 dni. W miocie może być nawet do 6 młodych. Powinny one być przy matce około 3 tygodni, by mogła wykarmić je swoim mlekiem. Potem szybko stają się samodzielne.

Dla kogo idealny będzie chomik syryjski?

Należy pamiętać, że wzięcie zwierzaka pod opiekę wiąże się z powstaniem dodatkowych obowiązków. Należy przecież pupila karmić i sprzątać po nim. Chomik syryjski dobrze będzie czuł się w odpowiedzialnej rodzinie. Przed wzięciem do siebie zwierzaka, rodzice powinny wyjaśnić dzieciom, jak należy z nim postępować.

Nie każdy może pozwolić sobie na takiego pupila. Chomiki to futerkowe gryzonie. Mogą powodować alergie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Głównymi objawami tego uczulenia są ataki astmy, katar i kichanie. Mogą również wystąpić duszności.

Jeśli jednak nie mamy alergii na sierść chomików i potrafimy o nie należycie zadbać, to warto zaopiekować się takim pupilem. Zwierzęta potrafią dać wiele radości swoim opiekunom. Zabawa z nimi może rozładować stres i nadmierne emocje. Chomiki są bardzo przyjaznymi zwierzętami.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Czym karmić szynszylę?

Szynszyle - małe, puszyste kuleczki oczarowujące nas swoim urokiem i energią. Jeśli jesteś właścicielem tego [...]

Reklama

Czytaj dalej

Ile żyje chomik?

Chomiki są niezwykle popularnych zwierzątkiem domowym. Ze względu na ich nieduże rozmiary, słodki wygląd i [...]

Dodaj komentarz

Reklama