Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno się dziwić, w końcu szczeniaki są bardzo wrażliwe i potrzebują bardzo dokładnej opieki, a także z łatwością się przeziębiają. Jak należy kąpać szczeniaka i o czym warto pamiętać? 

Niezależnie od rasy, wieku i długości sierści, każdy psiak czasami potrzebuje porządnej kąpieli. Nie jest w końcu kotem, który potrafi bez problemu umyć się sam (a i koty czasami potrzebują pomocy). Regularne zabiegi pielęgnacyjne są bardzo ważne, a zalicza się do nich oczywiście mycie, używanie specjalnych odżywek, regularne czesanie, dbanie o uszy, pazury, etc. Niektóre rasy psiaków dodatkowo trzeba strzyc. 

Czy szczeniaka można kąpać? Od kiedy można kąpać szczeniaka? 

Oczywiście, szczeniaka można kąpać, a nawet powinno się to robić. 

Żeby jednak odpowiedzieć na pytanie o to, jak często należy to robić, należy zadać sobie kilka pytań, ponieważ każdy psiak jest inny i każdy potrzebuje innego rodzaju pielęgnacji. 

Przede wszystkim warto zastanowić się nad rodzajem sierści naszego pupila – czy jest gęsta i puszysta, przylegająca i szorstka, czy może lejąca się i delikatna, jak w przypadku yorków? Krótkowłose psiaki można tak naprawdę zacząć kąpać po dwóch miesiącach od uroczenia się. Psy o długim i puszystym włosiu można zacząć kąpać mniej więcej wtedy, kiedy ich sierść zacznie mieć problemy z kołtunami. Generalne wskazówki są takie, by nie kąpać szczeniaka częściej, niż 3 – 4 razy w roku. Taka częstotliwość będzie najzdrowszą dla jego sierści i skóry. Najlepszy czas na rozpoczęcie kąpieli to zdecydowanie czas po 9 tygodniu życia, kiedy odporność malucha jest już całkiem dobra, a wszystkie szczepienia są już wykonane. 

Reklama

Jakie korzyści tak naprawdę kąpiel daje psiakiom? I czy nie szkodzi? 

Kąpiel pozbywa się całego brudu, który pies nagromadził w sierści, a ponadto pobudza skórę i dotlenia ją, szczególnie w przypadku psów z bardzo gęstą sierścią. Pies potrzebuje kąpieli, ponieważ z czasem w jego sierści rozwija się masa bakterii, które mogą prowadzić do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. 

Pierwsza kąpiel szczeniaka 

Pierwsza kąpiel powinna odbyć się po ostatnim spacerze danego dnia, tak, by psiak po niej nie wychodził już na zewnątrz. Warto również zadbać o to, by w pomieszczeniu i całym domu nie dochodziło do przeciągów. Warto przed kąpielą dobrze wybawić psiaka, tak, by był spokojny i radosny. Kilka dni wcześniej można zacząć oswajanie go z suszarką, najpierw poprzez suszenie włosów przy otwartych drzwiach, a potem zapraszanie malucha do łazienki i spokojne pokazywanie mu, że suszarka nie zrobi mu nic złego. 

Reklama

Do samej kąpieli należy użyć szamponu dedykowanego dla szczeniąt, który jest bardzo delikatny. Warto również zabezpieczyć uszy kawałkiem waty, by nie dostała się do nich woda. Po kąpieli warto przytulić szczeniaka w ręczniku i dokładnie odcisnąć wodę z jego sierści. Następnie trzeba dokładnie wysuszyć go suszarką i delikatnie wyczesać sierść. Pies nie powinien biegać po domu z wilgotną sierścią, ponieważ grozi to przeziębieniem. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama