Jaka karma jest najlepsza dla psa border collie?

Opieka nad psem rasy border collie jest szczególnie istotna. By dobrze zająć się swoim pupilem, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad wyborem odpowiedniej karmy dla psa. Czy każda karma nadaje się dla tej rasy psów? Co jeszcze można zrobić, aby zapewnić swojemu pupilowi rasy border collie jak najlepszą opiekę? Warto zastanowić się nad tym, zanim podejmiemy się odpowiedzialności opieki nad psem tej rasy.

Czym charakteryzuje się rasa border collie?

Pies rasy border collie to wspaniały kompan, którego cechują niespożyte pokłady energii. To pies, który niegdyś sprawował pieczę nad stadami, jest to pies z grupy pasterskich. Jak wiadomo, takie psy potrafią całą swoją uwagę skupić na codziennych harcach i rozładowywaniu energii. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki ruchu w postaci długich spacerów lub zabaw na łonie natury, może się to skończyć narastającą frustracją psa. Ta z kolei może odzwierciedlać potrzeby gryzienia, co skoncentrować w znacznym stopniu może się na naszych meblach. Border collie potrzebują także odpowiednio zbilansowanej diety. Sucha karma dla psa stanowi bazę codziennych posiłków, nad którymi warto się zastanowić. Najlepiej, aby były to dobrze zbilansowane posiłki.

Odpowiednia dawka ruchu, zabawy i smaczny posiłek to najlepsze co można zaoferować swojemu psu. By uniknąć sytuacji związanych z niszczeniem mebli i przedmiotów najlepiej wyposażyć psa w odpowiednie zabawki, które ułatwią codzienny ruch na świeżym powietrzu. Zanim weźmiemy do siebie tego niezwykłego psa rasy border collie, zastanówmy się, czy mamy do tego odpowiednie warunki. Pies ten będzie źle się czuł w warunkach blokowych, miejskich, tutaj potrzebny jest ruch, świeże powietrze i nieskrępowane zabawy najlepiej ze swoim panem.

Co powinien jeść border collie?

Kiedy konieczne jest zastanowienie się nad wyborem odpowiedniej karmy dla psa rasy border collie, trzeba mieć na uwadze jego zapotrzebowanie. Pies aktywny, który potrafi godzinami wyładowywać pokłady swojej energii na zabawach lub spacerach, potrzebuje innego pożywienia, niż pies, który jest typem domatora. Odpowiednio zbilansowana karma dla psa powinna zawierać wysoką zawartość mięsa. 

Jeśli mowa o składnikach zbożowych, zaleca się, by wybierać karmy o mniejszej zawartości produktów zbożowych lub w ogóle, aby nie zawierały tego składnika. Karma dla psa border collie może natomiast zawierać odpowiednie ilości składników roślinnych, czyli warzywa i owoce. Nawet samodzielnie możemy wprowadzać pupilowi odpowiednie produkty warzywne do diety. Najważniejsze to znać potrzeby swojego psa i nie zmuszać go do jedzenia określonego typu karmy, jeśli taka mu nie odpowiada. Karma dla psów powinna być nie tylko odpowiednio dopasowana pod kątem zawartości mięsa, ale także musi zawierać cenne minerały i witaminy. Często propozycje karmy dla psów dostępne w supermarketach nie do końca odpowiadają potrzebom czworonożnych przyjaciół człowieka. By wybrać odpowiednią, warto sprawdzić, co do zaoferowania mają sklepy zoologiczne lub internetowe sklepy poświęcone psom. 

Reklama

Z pewnością pies rasy border collie powinien jeść karmę dla psów przystosowaną do jego potrzeb. Wysoka zawartość mięsa powinna być głównym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Nie w każdej karmie dostępnej w sklepach można spotkać się z produktami bogatymi w białko pochodzące z mięsa. Zawartość warzyw i owoców w karmach dla psów także powinna nas wyczulić na wybór odpowiedniej karmy dla naszego border collie.

Jak często powinien jeść pies?

Pies, który jest aktywny w ciągu dnia i ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, z pewnością powinien jeść odpowiedniej wielkości porcje. Wszystkie proporcje powinny być widoczne na opakowaniu karmy dla psa. Ponieważ pies rasy border collie osiąga wagę w wieku dorosłym nawet do 25 kg, powinien spożywać mniej więcej 300 g karmy. Warto jednak powiedzieć, że wielu zaleca, by posiłek ten podzielić na dwa mniejsze i podawać go w odstępie kilkugodzinnym. Najlepiej karmić swojego pupila rano i wieczorem. W ten sposób pies będzie najedzony i gotowy na harce.

Reklama

Szczeniaki rasy border collie powinny być karmione odpowiednią suchą karmą dla psa dopasowaną do jego wieku. Taki szczeniak ma zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosły pies. Zaleca się, aby młodego border collie karmić nawet 3 do 4 razy dziennie, z zachowaniem oczywiście proporcji. Można także wykorzystać do tego mokrą karmę, która stanowi odpowiednio zbilansowany posiłek, który będzie dopasowany pod względem porcji. 

Każda zmiana karmy dla psów wymaga, aby wykonywać to stopniowo. W ten sposób unikniemy rewolucji żołądkowych, na które narażone są psy, niezależnie od rasy. Zmiana karmy powinna nastąpić stopniowo. By zapewnić pupilowi jak najlepszą opiekę, prócz karmy można kupić również przekąski, które będą uzupełnieniem diety, a także nagrodą dla czworonoga. Z przekąskami najłatwiej jest podejść do zagadnienia tresury, o czym z pewnością będzie wiedział każdy właściciel border collie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść lody?

Zdarza wam się, że smakujecie rożek ulubionych lodów podczas spaceru, albo wyjadacie ostatnią porcję mrożonego [...]

Dodaj komentarz

Reklama