Na zdrowie i dobrą kondycję pupila, dokładnie tak jak u ludzi, składa się wiele czynników. Dbanie o jego zdrowie i higienę, poświęcanie czasu na zabawę, oraz właściwe żywienie zaowocuje wieloma latami wspólnej radości. Sprawdźmy, jakie są najważniejsze zasady dbania o psa, aby podopieczny w dobrym samopoczuciu dożył sędziwego wieku.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Pielęgnacja codzienna i nie tylko
Lśniąca, gęsta i zadbana sierść czworonoga świadczy o jego zdrowiu i dobrym stanie skóry wolnej od pasożytów i chorób. Jeśli posiadamy szczeniaka, warto już teraz oswajać malucha z zabiegami pielęgnacyjnymi, co pozwoli uniknąć w przyszłości stresu i paniki związanej z kąpaniem, czy wyczesywaniem. Od razu przyzwyczajajmy psa do widoku i dotyku szczotki. Dzięki temu cotygodniowe szczotkowanie nie stanie się dla psa i właściciela problemem, tylko cyklicznym nieuciążliwym zabiegiem pielęgnacyjnym. Kolejną czynnością, która jest niezmiernie ważna dla pupila, jest kąpiel. W zależności od rodzaju i długości sierści oraz stopnia jej zabrudzenia, psa kąpiemy z różną częstotliwością, jednak weterynarze zalecają, aby kąpiel przeprowadzać raz na kilka miesięcy. Należy oczywiście zaopatrzyć się w dobrej jakości szampon dla psów. W pielęgnacji czworonoga należy pamiętać również o systematycznym przycinaniu pazurów oraz czyszczeniu uszu i oczu. Do czyszczenia oczu i uszu zalecane jest użycie zwilżonego płatka kosmetycznego. Warto również zadbać o zdrowe zęby psa. Dobry efekt uzyskamy, systematycznie czyszcząc psu zęby specjalną pastą do zębów przeznaczoną dla czworonogów, oraz zapewnieniem gryzaków, które zapobiegną nawarstwianiu się kamienia nazębnego.
Właściwe żywienie
Wielu właścicieli psów z dobroci serca popełnia poważne błędy żywieniowe, mogące odbić się negatywnie na zdrowiu pupila. Jedząc kanapkę i widząc proszący wzrok przyjaciela, nie są w stanie się powstrzymać i częstują psa „ludzkim” jedzeniem. Nie ma większego błędu niż karmienie czworonoga resztkami ze stołu, lub przekąskami stworzonymi dla ludzi. Pies ma zupełnie inny system trawienny i jedzenie przeznaczone dla ludzi, zwyczajnie mu szkodzi. Najlepiej zainwestować w karmę dla psów z optymalnym składem oraz dostosować do rasy psa, jego wielkości, oraz stanu zdrowia i trybu życia.
Doskonałym przykładem idealnie zbilansowanego pożywienia dla psa jest Fitmin for Life. Zawarta w tej suchej karmie spora ilość świeżego mięsa, oraz wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy są gwarantem tego, że nasz pupil zjada tylko to, co najlepsze.
Jeśli opiekujemy się szczeniakiem, suczką ciężarną, lub karmiącą Fitmin Puppy zapewni doskonałe źródło zrównoważonego kompleksu witamin, kwasów tłuszczowych Omega-3 i -6, oraz DHA, wspomagającego rozwój komórek nerwowych. Pamiętajmy, że w trosce o zdrowie i dobrą kondycję organizmu, dostarczamy psu tylko rekomendowane przez hodowców i weterynarzy, atestowane, oraz sprawdzone karmy suche i mokre. Pies powinien mieć również zapewniony stały dostęp do świeżej wody.
Ruch i zabawa to podstawa
Wychodzenie na szybki spacer nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż spora dawka ruchu jest bardzo ważna dla każdego psa niezależnie od rozmiaru i wieku. W zależności od rasy i wielkości niektóre psy potrzebują wręcz maratonów (Husky), a innym wystarczy półgodzinny szybszy spacer. Nie należy ograniczać spacerów tylko do załatwienia potrzeb fizjologicznych pupila, ponieważ tak krótkotrwała aktywność z pewnością nie jest wystarczająca. Spacer jest dla czworonoga okazją do poznawania świata, dotlenienia organizmu, oraz kontaktu z innymi psami, co pozwala mu nauczyć się zdrowych relacji z innymi użytkownikami przestrzeni publicznych. Wspólne bieganie, rzucanie patyka, podanie konga lub innej zabawki skłoni nawet największego kanapowca do odrobiny ruchu. Wspólna zabawa to również sposób na zacieśnianie więzi pomiędzy psem a właścicielem. Chwalenie za dobrze wykonane zadanie, głaskanie i zasłużone smakołyki sprawiają, że pies jest szczęśliwy, czuje się zauważany i doceniany, co bezpośrednio przekłada się na jego poczucie bezpieczeństwa. Pies pozbawiony ludzkiego dotyku i zdrowego kontaktu z człowiekiem może stać się osowiały, niepewny i zamknięty w sobie.
Kontrola – do weterynarza nie tylko z objawami choroby
Często właściciele psów odwiedzają weterynarza tylko w sytuacji wystąpienia objawów chorobowych. Zdarza się, że nieświadomie ignorujemy pierwsze symptomy schorzeń, które w następstwie naszej nieuwagi rosną do rangi poważnej choroby, a wtedy zdecydowanie trudniej jest wyleczyć pupila. Właściciel powinien zaprowadzić psa do weterynarza przynajmniej raz w roku z okazji cyklicznego szczepienia. To dobry czas na zrobienie psu „przeglądu” przez weterynarza. Taka wizyta to dobra sposobność do wykonania czworonogowi kontrolnego badania krwi, odrobaczenia, a także skontrolowania jego wagi. Weterynarz wprawnym okiem sprawdzi jakość skóry, kondycję sierści, oraz wykluczy poważne schorzenia. Ważna również jest profilaktyka przeciwkleszczowa, która powinna trwać przynajmniej od lutego do listopada, przy czym idealnie jest ją stosować przez cały rok z uwagi na łagodne zimy, które kleszcz bez problemu przeżywa.