Nietrzymanie moczu u psa – przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu psa jest dość powszechnym problemem. Chociaż radzenie sobie z sytuacją, w której pies nie trzyma moczu może być frustrujące, szybkie zrozumienie przyczyn i podjęcie leczenia z pewnością przyniesie najlepsze rezultaty dla Twojego zwierzaka.

Popuszczanie moczu u psa – czym dokładnie jest i jakie są tego przyczyny?

Twój pies wie, że powinien załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz, a mimo to nadal zdarza mu się zrobić to w domu zwłaszcza wtedy kiedy śpi lub jest zrelaksowany?
Problem ten ma prawdopodobnie podłoże niezwiązane z niewłaściwym wychowaniem, a kłopotami zdrowotnymi, które przejawiają się niekontrolowanym popuszczaniem moczu u psa. Szacuje się, że sytuacja ta może dotyczyć ponad 20% wszystkich kastrowanych suczek, zwłaszcza psów dużych ras, a także starszych osobników.

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn nietrzymania moczu u psa i należą do nich:

  • Choroby nerek lub inne choroby powodujące zwiększone spożycie wody (na przykład moczówka prosta u psa).
  • Przyczyny neurologiczne, w tym urazy kręgosłupa, zaburzenia nerwów kontrolujących pęcherz moczowy oraz choroby lub zmiany w mózgu.
  • Dysfunkcja magazynowania moczu, w tym nadkurczliwość pęcherza, w której pęcherz często się kurczy, co powoduje wyciek niewielkiej ilości moczu.
  • Zakażenia dróg moczowych, guzy pęcherza moczowego, lub jakikolwiek stan, który uciska pęcherz od zewnątrz.
  • Zaburzenia cewki moczowej, w których mięśnie ją zamykające nie kurczą się ściśle i dochodzi do wycieku moczu. Jest to jedna z częstszych przyczyn niekontrolowanego oddawania moczu u psa i często wiąże się z zakażeniem lub zapaleniem dróg moczowych, zaczopowaniem światła cewki moczowej poprzez kamienie, czy chorobą prostaty u osobników płci męskiej.
  • Anomalie anatomiczne, takie jak wada wrodzona, uraz lub zabieg chirurgiczny, które spowodowały uszkodzenie lub zmieniły normalne funkcjonowanie pęcherza. Bardzo częstą wadą wrodzoną jest ektopia (przemieszczenie moczowodu).
  • Zatrzymanie moczu, które występuje wtedy, gdy pies nie chce oddać moczu z powodu stresu, strachu lub zaburzeń behawioralnych, co bezpośrednio potem powoduje wyciek moczu, gdy ciśnienie wewnątrz pęcherza przekracza opór ujścia cewki moczowej.
  • Kombinacje wielu przyczyn, na które składają się często dysfunkcja cewki moczowej i pęcherza moczowego wraz z zaburzeniami anatomicznymi i funkcjonalnymi.
  • Zaburzenia hormonalne, zwłaszcza u psów po sterylizacji oraz starszych osobników. Brak właściwych hormonów po zabiegu, a także obniżenie ich poziomu z wiekiem ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mięśni, które pozwalają na kontrolowanie oddawania moczu.

Jak widać przyczyn problemu, który doskwiera twojemu pupilowi może być bardzo wiele. Gdy tylko zauważymy, że nasz pies posikuje, sika na czerwono lub nie oddaje moczu powinniśmy szybko interweniować!

Jak leczy się nietrzymanie moczu u psa?

Podejrzewasz, że twój pies nie trzyma moczu i ma to związek jego kłopotami zdrowotnymi? Zabierz swojego pupila do weterynarza i omów z nim szczegóły swoich obserwacji. Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne, aby zauważyć zmiany w organizmie Twojego pupila, a także wykona kilka badań diagnostycznych. Zwykle zaczyna się od badania moczu (analiza moczu i posiew moczu) oraz krwi. Badania te pomogą zdiagnozować wiele medycznych przyczyn niekontrolowanego oddawania moczu u psa. W zależności od wyników tych badań konieczne może być wykonanie innych testów.

Reklama

Leczenie nietrzymania moczu zależy od jego podstawowej przyczyny i może wyglądać następująco:

  • W wypadku infekcji dróg moczowych, osłabionego pęcherza moczowego wystarczające mogą okazać się wyłącznie dobrze dobrane  leki.
  • W przypadkach nietrzymania moczu u psa spowodowanego obecnością kamieni w pęcherzu, wystającego dysku lub wrodzonej nieprawidłowości może być zalecana operacja.
  • Jeśli przyczyna jest określona jako niekompetencja mechanizmu zwieracza cewki moczowej, lekarz weterynarii może przepisać jeden lub dwa leki, które mogą rozwiązać problem. Powszechnie stosowane leki obejmują fenylopropanolaminę i estrogeny, takie jak estriol i dietylostilbestrol. Jeśli zwierzak reaguje na te leki, niekontrolowane oddawanie moczu u psa powinno ustąpić w ciągu kilku dni lub tygodnia od rozpoczęcia podawania leków. 
  • W przypadku ektopowych moczowodów, w większości przypadków leczeniem jest operacja, chociaż niektóre z nich mogą być leczone laserowo poprzez cystoskopię – procedurę, w której cienka, oświetlona rurka jest wprowadzana do pęcherza moczowego przez cewkę moczową. W niektórych przypadkach do leczenia nietrzymania moczu u psa konieczne jest rozwiązanie chirurgiczne. W takich przypadkach, chirurg może wszczepić sztuczną zastawkę cewki moczowej.

Leki mogą często skutecznie hamować niekontrolowane popuszczanie moczu u psa  i zapobiegać przykrym wpadkom. Niektóre terapie skupiają się na regulacji poziomu hormonów, podczas gdy inne, wzmacniają zwieracz cewki moczowej, który kontroluje przepływ moczu.Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz weterynarii może zalecić dodatkową diagnostykę lub skierować psa do specjalisty. Specjalista będzie szukał przyczyny nietrzymania moczu u psa i może zasugerować wykonanie zaawansowanych badań diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa z kontrastem (CT) lub cystoskopia.

Reklama

W przypadku, gdy sytuacja jest poważniejsza i same leki nie działają może okazać się, że leczenie nietrzymania moczu przez psa odbędzie się z pomocą kolagenowych zastrzyków lub w ostateczności leczenia chirurgicznego.

Pamiętaj aby zawsze monitorować stan swojego pupila, zapewnić mu higieniczne warunki w chorobie oraz być w stałym kontakcie z weterynarzem prowadzącym leczenie twojego pupila.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama