Jak pies sygnalizuje, że coś go boli?

Psy komunikują się w odmienny sposób niż ludzie. Różnie z tym bywa. Po niektórych psach od razu widać, że coś je boli, inne z kolei skutecznie starają się maskować swój ból. Nie zawsze taki piesek będzie wył, czy popiskiwał. Zwierzaki, które żyją w grupach społecznych, maskują gorsze samopoczucie, z obawy o swoją pozycję w grupie, którą mogłyby stracić, gdyby wyszło na jaw, że są w słabej kondycji. Zwierzęta żyjące w naturalnym środowisku, maskują ból i złe samopoczucie, aby uniknąć zainteresowania ze strony drapieżników. Dlatego warto dowiedzieć się, jak pies okazuje ból. 

Sygnalizacja bólu przez zmieniony chód

Kiedy pieska coś boli, warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki się porusza. Często może on nieznacznie kuleć, albo wyginać swój grzbiet. W przypadku bólu łapy, pupil będzie kulał. Kiedy szukamy źródła bólu w okolicy jego brzucha, często psy napinają mięśnie tułowia w odpowiedzi na ból ze strony jamy brzusznej. Kiedy zwierzak porusza się z widoczną trudnością, jego ciało jest wygięte w łuk, widać wyraźną sztywność w jego poruszaniu się. Wówczas należy przypuszczać, że coś może go boleć. Kiedy ból jest naprawdę silny, często przybiera on pozycję, jakby chciał się bawić. Przednie łapy trzyma nisko, a zad unosi do góry. Nie zawsze jednak tak bywa. Można także zauważyć lekkie usztywnienie w łapach pieska, który odczuwa ból. Pojawia się czasem także dziwna, całkowicie nienaturalna pozycja podczas snu. Warto zwracać uwagę na takie drobne, a jakże istotne fakty. 

Zmiana zachowania psa spowodowana bólem

To, co na pewno można również zauważyć to zmiana w zachowaniu psiaka. Bywa osowiały, nie jest już taki skory do zabawy jak wcześniej. Z kolei czworonogi, które wcześniej były raczej spokojne, zaczynają się nerwowo kręcić, nie mogą znaleźć miejsca dla siebie. Jeśli wcześniej były łagodne, w sytuacji, kiedy coś im dolega, mogą być agresywne i niecierpliwe. I na odwrót, osobniki wcześniej porywcze i energiczne, stają się obojętne na wszelkie bodźce. Takie zmiany można łatwo zauważyć, zmiana zachowania zawsze rzuca się w oczy. W przypadku silniejszych bólów pies może zachowywać się całkowicie inaczej niż na co dzień. W takich przypadkach można mówić o całkowitych zmianach osobowości psiaka. Mamy wrażenie, że to zupełnie inne zwierzę. 

Często ból sprawia, że pies zaczyna unikać kontaktu z właścicielami – zaczyna zachowywać dystans. Czasem, jest na odwrót, i pupil zaczyna szukać pieszczot, oraz bliskości człowieka o wiele bardziej niż wcześniej. Kiedy zwierzak jest ze swoim właścicielem, może być spokojniejszy. Często zdarza się więc, że psiak odczuwa silny niepokój, gdy zostaje sam w domu, co objawia się tym, że piszczy, szczeka, załatwia się w mieszkaniu, lub zaczyna coś niszczyć, np. drzwi. Sam ból może stanowić przyczynę, dlaczego załatwia się w domu. Nie ma ochoty, ani siły wyjść na spacer, dlatego załatwia swoje potrzeby w sposób nagły i gwałtowny. Często psy mogą także wydawać dźwięki. Popiskiwanie, jęki i wycie. Robią się głośniejsze i w ten sposób próbują komunikować, że coś jest nie tak.

Czy zauważymy, że pies zdycha?

Umierający pies i objawy, z jakimi można mieć do czynienia to brak sił, chęci do zabawy i jedzenia. Pupil zaczyna przestawać interesować się otoczeniem i ludźmi dookoła. Zwierzak może być otępiały, sprawiać wrażenie jakby był w innym świecie. Pies często kładzie się w nienaturalnej pozycji, widać, że nie może znaleźć sobie miejsca. Czasem czworonóg może lizać miejsce, które go boli. Wiadomo także, że psy liżą swoje łapki w okolicach nadgarstków, kiedy są zaniepokojone. Takie zachowanie również można odczytać jako oznakę, że go coś boli, więc należy bezzwłocznie udać się do weterynarza nie czekając na rozwój wydarzeń.

Reklama

Strach psa jako sygnał bólu

Pies okazuje ból także poprzez pokazywanie, że się boi. Strach naszego pupila także może świadczyć o tym, że odczuwa ból i ogólnie jest w złej kondycji. Piesek zaczyna sobie kojarzyć pewne osoby i miejsca z odczuwaniem nieprzyjemnego, ostrego bólu. Zaczyna on odczuwać ogólne zaniepokojenie i strach, ze względu na poczucie zagrożenia. Zwierzak traci całą pewność siebie, jaką miał wcześniej, zamyka się w sobie i boi głośnych dźwięków, czy obcych osób. Jeśli mamy więcej psów, zmiany takie mogą być zauważalne łatwo w ich wzajemnych relacjach. Jeśli zaczynają się kłócić, jeden psiak atakuje drugiego, można się domyślić, że coś jest nie tak. Inne osobniki wyczuwają strach cierpiącego pieska, dlatego go atakują. Odczuwanie dokuczliwego bólu sprawia, że zwierzak, który wcześniej był potulny i cierpliwy, może stać się osobnikiem agresywnym i bardzo drażliwym. Wszystko to spowodowane jest cierpieniem i bólem, na który psiak nie jest w stanie nic zaradzić.Zebrane zostały tu najczęstsze zachowania psiaków, kiedy odczuwają ból. Ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “jak psy sygnalizują ból?”. Należy pamiętać, że każdy pies jest inny i może reagować w inny sposób na odczuwanie doskwierającego bólu. Warto pamiętać, aby nigdy nie lekceważyć takich sygnałów, jak te przedstawione w tym tekście. Każdą zmianę zachowania, nagłą lub przewlekłą, zawsze warto skonsultować z weterynarzem. Pamiętajmy, że zwierzaki nie powiedzą o tym, że coś im dolega. W tym przypadku lepiej pojechać do specjalisty i upewnić się, że wszystko jest w porządku, niż później wyrzucać sobie, że pies cierpiał, a my nie zareagowaliśmy lub zrobiliśmy to za późno.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama