Koty jedzą myszy – dlaczego?

Obecne od tysięcy lat przy człowieku, jednak wcale nie udomowione w takim stopniu jak psy. Koty domowe, czyli catus domesticus, ciągle polują na myszy. Dlaczego tak się dzieje i czy można je tego oduczyć? I czy koty powinny jeść myszy?

Instynkt dzikiego łowcy w małym ciałku

Jak wspomnieliśmy na wstępie, kot nigdy nie został w pełni udomowiony. Szczególnie widoczne jest to w jego naturalnych, łowczych instynktach. Może to wynikać z faktu, że dopiero od niedawna hodujemy go w domach. Przez wieki było to zwierzę oswojone, ale ciągle jeszcze dzikie i wolne. Mieszkało w pobliżu ludzkich domostw, dzięki czemu i ludzie i same koty czerpały wzajemne korzyści. Kot polował na szkodniki, które zalęgły się w domach i pomieszczeniach gospodarczych, gdzie niszczyły gromadzone zapasy. Z jednej strony pomagał więc ludziom, z drugiej miał niezastąpione źródło pożywienia.

Po dziś dzień koty mają niezwykle silny instynkt łowiecki. Naprawdę bardzo, bardzo silny. Polują wielokrotnie w ciągu dnia, a ich ofiarami padają głównie małe gryzonie, rzadziej ptaki lub ryby. Zazwyczaj polują na to, na co polowała ich matka i co akurat znajduje się na ich terytorium. Zdziczałe, wolno żyjące koty potrafią upolować nawet królika czy bażanta.

Czy Twoje domowe czworonogi powinny jeść myszy? I tak i nie. Z jednej strony, o czym przeczytasz poniżej, mysz jest najlepszym źródłem niezbędnej kotom tauryny. W żadnym innym mięsie nie ma jej tyle, co w mysiej tuszce. Z drugiej zaś strony zjedzenie dzikiej myszy może spowodować niepożądane reakcje, o czym też przeczytasz w dalszej części artykułu.

Tauryna – niezbędna dla prawidłowego rozwoju kota

Tauryna należy do grupy aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że organizm kota nie produkuje jej sam z siebie i może być dostarczana jedynie z pokarmem. Tauryna jest niezmiernie ważna podczas rozwoju kota. Jej niedobory prowadzą do ciężkich i nieodwracalnych uszkodzeń różnych organów takich jak oczy i serce. Zmniejszona podaż tauryny w diecie prowadzi też do niepłodności wśród kotek i niskiej wagi urodzeniowej kociąt. Tauryny dostarczają wyłącznie pokarmy mięsne. Najwięcej jest jej w mięsie myszy. Tuńczyk, który jest również stosunkowo w nią bogaty, zawiera jej ponad dwa razy mniej. Dla kotów wolnożyjących jest to więc doskonałe źródło pożywienia. Te, które trzymamy w domu, powinny jednak unikać jedzenia myszy. Naszym obowiązkiem jest im to jakoś zrekompensować.

Reklama

Twój kot zjadł mysz. Co dalej?

Jeśli zauważysz, że Twój kot upolował mysz, najlepiej udaj się z nim do weterynarza. Prawdopodobnie nie stanie się mu nic złego, ale zawsze lepiej dmuchać na zimne. Dziko żyjące gryzonie mogą być nosicielami pasożytów, co oznacza, że kota należałoby przebadać pod kątem tego, czy w jego przewodzie pokarmowym nie zalęgli się niechciani goście. W razie potrzeby trzeba go będzie odrobaczyć.

Dzikie gryzonie są też często nosicielami groźnej dla ludzi (szczególnie ciężarnych kobiet) toksoplazmozy. Można zarazić się nią od kota poprzez kontakt z jego odchodami przy czyszczeniu kuwety. U samych zwierząt choroba przebiega zazwyczaj bezobjawowo, choć czasem mogą pojawić się objawy apatii, zmęczenia, problemy z układem oddechowym i pokarmowym.

Reklama

Kolejnym zagrożeniem dla czworonogów są trutki stosowane do zwalczania gryzoni. Wielu weterynarzy twierdzi, że w małych ilościach nie są one na tyle groźne dla kota, by mogły zadziałać na niego toksycznie. Zawsze warto jednak obserwować zwierzę, ponieważ mogą pojawić się krwawienia wewnętrzne oraz podwyższenie poziomu wapnia w krwi obwodowej.

Jak wspierać naturalne potrzeby Twojego kota?

Jak widzisz, koty polują na myszy nie bez powodu. I niekoniecznie robią to z głodu. Zdrowy, najedzony kot może w warunkach naturalnych przeznaczać na polowanie aż 20% dnia i złapać nawet kilkanaście myszy! Jego instynkt łowiecki jest tak silny, że głód wpływa jedynie na to, czy zdecyduje się zjeść swoją ofiarę, czy tylko się nią pobawić. Aby właściwie zadbać o swojego czworonoga, musisz więc zapewnić mu dwie podstawowe rzeczy: dietę z odpowiednią ilością wysokowartościowego białka i aminokwasów oraz ogrom łowieckich zabaw.

Zdrowa dieta to podstawa

Kot jest mięsożerny. Pamiętać o tym powinien każdy opiekun tego czworonoga. Koci układ pokarmowy nigdy nie przekształcił się na tyle, by można go nazwać zwierzęciem wszystkożernym. Jeśli zajrzymy do wnętrza naszego małego mruczka, to okaże się, że tkwi w nim ciągle ogromny lew. A widział ktoś lwa spożywającego zboża czy warzywa?

Kocia karma powinna być więc wyłącznie oparta na mięsie. Nie powinno się natomiast podawać tzw. suchej karmy, ponieważ w jej składzie znajdziemy dużo wypełniaczy pod postacią zbóż lub kukurydzy. Taka dieta może doprowadzić w przyszłości do rozwinięcia się u kota cukrzycy lub choroby nerek. Lepiej zdecydować się na wysoko mięsne karmy mokre z dodatkiem tauryny. Zapewnią one kotu wszystko, co jest mu potrzebne. Odważni mogą spróbować nawet diety „whole prey”, czyli karmienia prawdziwymi, hodowlanymi myszami.

Reklama

Nie zapominaj o zabawie

Jeśli nie chcesz, by Twój kot uganiał się za myszami, warto zapewnić mu wystarczającą ilość rozrywki i zabaw imitujących polowanie. Przyjęło się, że koty to prawdziwi indywidualiści wśród zwierząt i nie potrzebują zbyt dużo atencji ze strony człowieka. To nieprawda. Kot, tak samo, jak i pies, potrzebuje się zmęczyć zarówno fizycznie, jak i psychicznie. A najlepiej zmęczyć go właśnie zabawą.

Niektóre koty lubią aportować, inne wolą zabawę kocią wędką. Ważne jest, by zapewnić im taki typ zabawy, dzięki któremu dobrze odzwierciedlone zostaną wszystkie etapy kociego polowania, czyli tzw. łańcucha łowieckiego. Kot, który zamknięty jest w domu i nie spełnia swoich potrzeb wynikających z dzikiej natury, może w pewnym momencie stać się sfrustrowany i agresywny w stosunku do ludzi czy innych zwierząt domowych. I oczywiście nadal polować na myszy.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Plecak dla kota- wady i zalety

Coraz częściej można spotkać na ulicy kota w specjalnym plecaku, który umożliwia mu swobodę oddychania i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama